Limity kolejowe na czerwiec z Chin do Europy są prawie wyprzedane. Oczekuje się, że stawki z Xi’an wzrosną w lipcu br. ze względu na zmniejszoną liczbę pociągów i niższe dotacje. Oczekuje się, że stawki z Chongqing spadną o 10 %. 14 czerwca br. uzbecki prezydent Mirziyoyev oświadczył, że budowa linii kolejowej “Uzbekistan-Kirgistan-Chiny” może rozpocząć się przed końcem 2023 roku.  Wiceminister gospodarki i finansów Kirgistanu stwierdził, że linia kolejowa Chiny-Kirgistan-Uzbekistan zostanie ukończona do 2026 roku.

 

Fracht morski

Obserwujemy znaczne spowolnienie w transporcie morskim, stawki frachtu nadal spadają. Gigant żeglugowy Maersk przejął inicjatywę w wojnie cenowej, obniżając 13 czerwca br. stawki z 1200 USD do 850 USD za 40-stopowy kontener na trasie z Azji do zachodniego wybrzeża USA. Zmusiło to większość przewoźników do obniżki stawek z poziomu od 1050 do 1000 USD. Maersk został skrytykowany przez branżę i w tym tygodniu ponownie skorygował stawki do 1100 USD za 40-stopowy kontener.

Główni spedytorzy przewidują, że rynek wejdzie w mniejszy szczyt sezonu w lipcu br., a przewoźnicy prawdopodobnie spróbują kolejnej rundy podwyżki stawek. Drewry spodziewa się również, że stawki spotowe wschód-zachód na większości tras wzrosną w nadchodzących tygodniach. Powodem wzrostu jest rozpoczęcie roku szkolnego we wrześniu, co wymaga zakupu nowych przedmiotów, a ludzie niechętnie kupują zeszłoroczne zapasy. Jest mało prawdopodobne, aby nastąpiło znaczące ożywienie w transporcie kontenerowym, ponieważ istnieje znaczna nadpodaż zdolności przewozowych w porównaniu z popytem. Według najnowszych danych Alphaliner, popyt na transport kontenerowy wzrośnie w tym roku o 1,4 %, podczas gdy zdolności przewozowe wzrosną o 8,4 %, znacznie przekraczając popyt. Aby ustabilizować stawki frachtowe, przewoźnicy muszą zachować powściągliwość i unikać wojny cenowej, ale łatwiej to powiedzieć niż zrobić.

W obliczu ponurych perspektyw dla transportu kontenerowego, firmy logistyczne dostosowują swoje strategie. Dywersyfikacja jest jedną z ich kluczowych strategii. HMM, na przykład, oferuje 233 miliony dolarów za Hyundai LNG Shipping, mając nadzieję na zmniejszenie swojej zależności od transportu kontenerowego. Maersk konsoliduje również swoją działalność lotniczą, aby zmniejszyć koncentrację na oceanicznym ruchu kontenerowym.

Jednocześnie wiele firm wymienia kadrę kierowniczą i kluczowych pracowników. Sprzedawcy z zasobami klientów stali się celem rekrutacji dla różnych firm, podczas gdy szeregowi pracownicy, którzy nie generują bezpośrednio zysków, są zwalniani, a trend ten jest bardziej widoczny w przypadku przejęć i fuzji.

Stawki frachtu morskiego spadły o prawie 80 % w 2022 roku. W pierwszym kwartale tego roku zyski netto głównych firm żeglugowych również spadły o ponad 60 %.

Wzrost zarobków firm żeglugowych w trakcie pandemii spowodował, że zaczęły one zamawiać duże ilości nowych statków. Jednak od wyprodukowania do dostarczenia statku mijają 2-3 lata, a teraz, gdy nowe statki są gotowe, rynek nie potrzebuje już ich tak wielu. W rezultacie firmy żeglugowe są zmuszone do złomowania lub sprzedaży statków.

 

Obecne stawki spot:

– Ocena Drewry czerwiec:

Złożony Światowy Indeks Kontenerowy Drewry (WCI) spadł o 3,5% do 1 535,75 USD za 40-stopowy kontener tygodniowo.

Szanghaj-Rotterdam: 1316 USD/FEU, -2% tygodniowo i -86% rocznie.

Szanghaj-Genua: 2075 USD/FEU, -3% tygodniowo i -82 rocznie.

 

– Platts z oceną S&P na czerwiec:

Chiny – Europa Północna: 1100 USD/FEU

Azja Północna – Wielka Brytania: $1150/FEU

 

Fracht kolejowy

W ubiegłym tygodniu pociągi z Chin do Europy kursowały prawie bez opóźnień na stacjach początkowych. Czas przeładunku w terminalach kolejowych Alashankou i Khorgos na granicy chińsko-kazachskiej wydłużył się, średnio o 10-12 dni. Nie wpłynęło to jednak znacząco na pociągi do Europy, ponieważ miały one pierwszeństwo.

Limity na czerwiec z Chin do Europy są prawie wyprzedane. Oczekuje się, że stawki z Xi’an wzrosną w lipcu br. ze względu na zmniejszoną liczbę pociągów i niższe dotacje. Oczekuje się, że stawki z Chongqing spadną o 10 %.

Obecnie stacje takie jak Xi’an, Zhengzhou i Chengdu wprowadziły rozkłady jazdy pociągów, aby kontrolować czas podróży i wiedzieć, kiedy i gdzie przyjechać. Od 27 czerwca br. będą kursować 2 pociągi tygodniowo z Xi’an do Duisburga o średnim czasie przejazdu 12-14 dni, jeden pociąg z Duisburga do Xi’an w każdy wtorek i jeden pociąg z Chengdu do Łodzi w każdy piątek ze średnim czasem podróży 13 dni. Pociąg z rozkładem jazdy dla całej trasy został przetestowany w październiku ubiegłego roku z Xi’an do Duisburga.

Podaż slotów z Chin do Rosji jest obfita, co skutkuje ciągłym spadkiem stawek spot, które obecnie spadły o 10-15 % w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym miesiącu. Niektóre regiony wciąż mają niesprzedane sloty do Moskwy na czerwiec.

Od 17 czerwca br. terminal kolejowy Alashankou obsłużył już ponad 3000 pociągów. Podczas gdy w terminalu Khorgos obsłużono 3189 pociągów Chiny-Europa/Azja Środkowa, co stanowi wzrost o 18,4 % rok do roku.

14 czerwca br. uzbecki prezydent Mirziyoyev oświadczył, że budowa linii kolejowej “Uzbekistan-Kirgistan-Chiny” może rozpocząć się przed końcem 2023 roku.  Wiceminister gospodarki i finansów Kirgistanu stwierdził, że linia kolejowa Chiny-Kirgistan-Uzbekistan zostanie ukończona do 2026 roku.

Niektóre raporty sugerują, że Litwa została wykluczona z połączeń kolejowych między Chinami a Europą z powodów politycznych. Oczekuje się, że około 200 torów kolejowych zostanie zdemontowanych. Litwa była niegdyś kluczowym krajem w Inicjatywie Pasa i Szlaku i czerpała znaczne korzyści z transportu kolejowego Chiny-Europa. Oczekuje się, że wycofanie pociągu Chiny-Europa z Litwy spowoduje 28 % spadek wolumenu handlu (dokładność tej liczby, 28 %, nie jest znana).

 

Transport drogowy

Wolumen transportu drogowego jest obecnie bardzo niski, a stawki są najniższe od 2020 roku. Spadek wolumenu ładunków do Rosji spowodował, że drogowe przejścia graniczne między Chinami a Kazachstanem nie są zatłoczone, a czas przekraczania granicy wynosi 24 godziny. Jednak ciężarówki z krajów Azji Środkowej, Białorusi i Rosji nie mogą wjeżdżać do UE przez granicę Polska-Białoruś. W rezultacie większość flot decyduje się na wjazd do UE przez granice Litwy i Łotwy, z czasem przekraczania granicy wynoszącym 1-2 dni.

Od czerwca niewielka liczba europejskich klientów zaczęła korzystać z transportu drogowego w przypadku towarów wrażliwych czasowo. Chińscy sprzedawcy e-commerce również zaczęli korzystać z transportu drogowego. Jednak w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, wolumen ładunków pozostaje niższy.

Przewoźnicy ciężarówek w Rosji i na Białorusi przenieśli swoją działalność na wschód, koncentrując się głównie na transporcie towarów między Chinami / Azją Południowo-Wschodnią a Rosją / Azją Środkową. Floty z Europy Wschodniej również przekierowują swoją uwagę na Europę Zachodnią, Turcję i inne regiony. Firmy zajmujące się głównie transportem drogowym między Chinami a Europą aktywnie dostosowują swoje strategie i szukają nowych możliwości. Przyszłość transportu drogowego z Chin do Europy pozostaje niepewna.

 

News’y

(1) Wpływ niskiego poziomu wody na żeglugę na Renie

Poziom wody w Renie zazwyczaj osiąga najniższy poziom między sierpniem a listopadem, ale już teraz jest wystarczająco niski, aby wpłynąć na działalność handlową.

(2) Eksport z Chin

Na początku czerwca br. średnia globalna temperatura osiągnęła rekordowo wysoki poziom w historii. Ze względu na utrzymujące się wysokie temperatury i susze w wielu regionach, Chiny odnotowały wysoką sprzedaż produktów takich jak klimatyzatory, wentylatory elektryczne i odzież przeciwsłoneczna. Letnie zamówienia, które wcześniej były realizowane do końca czerwca, obecnie są planowane do końca sierpnia, co wydłuża produkcję o dwa miesiące.

(3) Tempo wzrostu PKB Chin

Kilka instytucji zrewidowało ostatnio swoje prognozy dotyczące tempa wzrostu PKB Chin, odzwierciedlając słabsze wyniki po złagodzeniu ograniczeń związanych z COVID. Nowe prognozy są następujące:

Goldman Sachs: 5,4% – 6% w 2023 r.

UBS: 5,2% w 2023 r.

Nomura: 5,1% w 2023 r. i 3,9% w 2024 r.

Barclays: 5,2% w 2023 r.

(4) Chiński transgraniczny handel elektroniczny

Według danych Generalnej Administracji Celnej Chin łączna wartość importu i eksportu za pośrednictwem chińskich platform handlu elektronicznego osiągnęła 2,1 bln RMB (około 294,6 mld USD) w 2022 r., co oznacza wzrost o 7,1 % rok do roku. W 2022 r. import i eksport e-commerce stanowiły 4,9 % całkowitej wartości importu i eksportu w Chinach. Badanie celne wskazuje, że ponad 70 % przedsiębiorstw przewiduje stabilny wzrost importu i eksportu w handlu elektronicznym w 2023 roku.