Aktualności z rynku

Wiadomości z Nowego Jedwabnego Szlaku 24 lipca 2023

Kategorie:

Zakaz przeładunku ukraińskiego zboża w porcie w Odessie nie tylko doprowadzi do znacznych strat dla Ukrainy, ale także wpłynie na powiązane przedsiębiorstwa wokół portu. Rynek transportu drogowego stoi w obliczu wyzwań. Liczba zapytań jest wysoka, ale faktyczna realizacja zamówień jest niska. Transport drogowy e-commerce odnotował drastyczny spadek o 90 % rok do roku, co skłoniło wielu operatorów drogowych do powrotu do modelu transportu między Chinami, Azją Środkową i Rosją sprzed 2019 roku.Około 70 % oszczędności chińskich obywateli jest inwestowanych w nieruchomości (domy), ale obecna liczba domów jest wystarczająca dla 3-4 miliardów ludzi. W rezultacie ceny mieszkań spadają. Ludzie są ostrożni w wydawaniu pieniędzy z powodu różnych niepewności, a Chiny wykazują oznaki deflacji w czerwcu.

Czytaj więcej →

Wiadomości z Nowego Jedwabnego Szlaku 10 lipca 2023

Kategorie:

Obecnie pociągi z Chin do Europy kursują płynnie, z wydajnymi operacjami we wszystkich terminalach granicznych. Dostępność slotów jest wystarczająca, a stawki pozostają względnie stabilne. Średni czas tranzytu z głównych stacji w Chinach do Małaszewicz w Polsce wynosi 13 dni, a do Duisburga waha się od 18 do 21 dni. Maksymalna liczba kontenerów przewożonych przez pociąg wynosi obecnie 55, a ich maksymalna waga to 3000 ton.

Czytaj więcej →

Wiadomości z Nowego Jedwabnego Szlaku 29 czerwca 2023

Kategorie:

Limity kolejowe na czerwiec z Chin do Europy są prawie wyprzedane. Oczekuje się, że stawki z Xi’an wzrosną w lipcu br. ze względu na zmniejszoną liczbę pociągów i niższe dotacje. Oczekuje się, że stawki z Chongqing spadną o 10 %. 14 czerwca br. uzbecki prezydent Mirziyoyev oświadczył, że budowa linii kolejowej “Uzbekistan-Kirgistan-Chiny” może rozpocząć się przed końcem 2023 roku.  Wiceminister gospodarki i finansów Kirgistanu stwierdził, że linia kolejowa Chiny-Kirgistan-Uzbekistan zostanie ukończona do 2026 roku.

Czytaj więcej →

Nowy Jedwabny Szlak usycha. Ukochane dziecko Xi Jinpinga ofiarą wojny w Ukrainie

Kategorie:

Zapraszamy do lektury bardzo ciekawego artykułu ukazującego panującą obecnie sytuację na Nowym Jedwabnym Szlaku w obliczu konfliktu na Ukrainie. 

Czytaj całość:

https://tiny.pl/cgs6x

Wiadomości z Nowego Jedwabnego Szlaku 12 czerwca 2023

Kategorie:

W tym roku, ze względu na spadek stawek frachtu morskiego, wiele ładunków kolejowych zostało przeniesionych na transport morski, co stanowi wyzwanie dla rynku kolejowego. Niektórzy znawcy branży wskazują na konkretne problemy związane z transportem kolejowym. Średni czas dostawy koleją z Chin do Malty wynosi obecnie 14 dni, do Budapesztu 20 dni, a do Duisburga 21 dni. Popyt z Chin do Europy pozostaje stabilny, a liczba slotów jest wystarczająca. Stawki frachtu kolejowego spadły w niektórych regionach, takich jak Chongqing-Mala o 400 USD i Chongqing-Duisburg/Hamburg o 600 USD za FEU.

Czytaj więcej →