Spadek stawek spotowych. Wzrost ekspansji towarów z Chin do Rosji na kolejowym szlaku transportowym. Czy zatłoczenie w morskich terminalach przeładunkowych spowoduje drastyczne opóźnienia w dostawach ? Rozbudowa sieci kolejowej w Polsce będzie zwiększała znaczenia terminalu w Małaszewiczach w tej części regionu dodatkowa szansa dla Polski.

 

  1. Fracht morski

Stawki za fracht morski nadal spadają ze względu na słaby popyt na przewozy, trwające konflikty geopolityczne i wysoką inflację. Zakłócenia (zatory, epidemie Covid-19, strajki itp.) w portach mogą tymczasowo podnieść stawki, ale nie spowodują ich ogólnego trendu wzrostowego. Oczekuje się, że w przyszłym roku stawki morskie pozostaną na niskim poziomie.

W ciągu najbliższych 2 lat na rynek wejdą nowe statki i kontenery, co spowoduje pogłębienie nierównowagi między popytem i podażą na rynku żeglugowym. Oczekuje się, że w 2023 r. będzie nawet 13 mln TEU w nadwyżce. Według specjalistów z branży stawki frachtowe mogą pozostać na niskim poziomie przez najbliższe 5 lat. Nadwyżka podaży uderzyła również w przemysł stoczniowy.

W 2021 roku wielu importerów zwiększyło swoje możliwości magazynowe i zgromadziło duże zapasy w obawie przed zakłóceniami w łańcuchu dostaw, jak to miało miejsce w przeszłości. Niestety, w tym roku konsumenci ograniczyli wydatki. Rosnący trend pełnych magazynów w Europie spowodował również zmniejszenie nowych zamówień z Chin.

W chińskich terminalach portowych piętrzy się coraz więcej pustych kontenerów, a miejsca dla nich jest coraz mniej. Niektóre porty zaczęły już pobierać opłaty za kontenery, które pozostają na miejscu dłużej niż 7 dni.

 

Kursy spot:

SCFI spadł z 1306,84 w dniu 18 listopada br. do 1229,9 w dniu 25 listopada br, spadek o 5,9%.

Porty bazowe Chiny-Europa: 1 172 USD/TEU, spadek o 306 USD lub 20,7%. ( Obecne stawki są na poziomie sprzed pandemii, mogą spaść poniżej 1000 USD w przyszłym tygodniu).

WCI firmy Drewry spadł o 7% do 2.404,46 USD za kontener 40-stopowy 24 listopada br., 74% niżej niż w tym samym tygodniu w 2021 r.

Szanghaj – Rotterdam: $2,192/ FEU, spadek o $495 lub 18% w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Szanghaj – Genua: $3,221/ FEU, spadek o $183 lub 5% w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Drewry spodziewa się mniejszych obniżek stawek tydzień po tygodniu w kolejnych tygodniach.

 

  1. Fracht kolejowy

Najbardziej ruchliwą trasą kolejową dla Chin w 2022 roku nie jest już Europa, ale Rosja. Wraz ze wzrostem wymiany handlowej między Chinami a Rosją wzrasta zapotrzebowanie na kolejowe przewozy towarowe. Duża liczba ładunków do Rosji oczekujących na odprawę celną w portach kolejowych Dostyk i Khorgos na granicy Chin i Kazachstanu, wpływa na czas dostawy pociągów do Europy. Niektóre pociągi Chiny-Europa są traktowane priorytetowo. Obecnie z głównych stacji chińskich (Xi’an, Chongqing, Chengdu, Yiwu) do Małaszewicz w Polsce jedzie się 12 dni, a do Duisburga i Hamburga w Niemczech 18-22 dni.

Ponieważ eksport towarów z Chin do Rosji jest większy niż import, kontenery i naczepy są układane w Rosji, co powoduje niedobór naczep kontenerowych i zatory na stacjach tranzytowych.

 

– Port kolejowy Manzhouli

W pierwszych 10 miesiącach br. 3968 pociągów (+41,0%) weszło i wyszło z portu kolejowego Manzhouli, przewożąc 317 000 TEU (+35,6%) o wartości ładunku 40,424 mld RMB (+38,8%), port doświadczył znaczącego wzrostu.

 

– UE planuje inwestycje w Środkowy Korytarz

Według doniesień z Kazachstanu, Unia Europejska planuje zainwestować w rozwój transkaspijskiego międzynarodowego szlaku transportowego. W okresie dziesięciu miesięcy tym korytarzem przetransportowano około 1,5 mln ton ładunków, czyli dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Kazachstan podejmuje obecnie działania mające na celu zwiększenie przepustowości międzynarodowego szlaku.

 

– Polska będzie budować strategiczną linię kolejową

Pomimo znacznego spadku ruchu tranzytowego przez polską stację kolejową Małaszewicze od wybuchu wojny, Polska zainwestuje 127 mln złotych (prawie 27,7 mln dolarów) w budowę linii kolejowej z Małaszewicz i pobliskiej wsi Biała Podlaska do Warszawy. Umowa została podpisana 18 listopada br. i przewiduje, że budowa rozpocznie się nie później niż w 2024 roku. Małaszewicze wciąż mają duży potencjał, pomimo że rynek szuka alternatywnych tras.

 

– Chiny przyspieszają promocję transportu kolejowego samochodów i baterii nowej energii

Chiny ogłosiły, że przyspieszą promocję transportu nowych samochodów i baterii energetycznych pociągami Chiny-UE, a także będą wspierać rozwój transgranicznego handlu elektronicznego, zagranicznych magazynów i innych nowych form handlu międzynarodowego.

 

– DB Cargo, podnosi stawki za przewozy kolejowe o 45%

Der Spiegel ujawnił, że DB Cargo planuje podnieść ceny kolejowych przewozów towarowych. Podwyżki mogą sięgnąć nawet 45% i są spowodowane rosnącymi cenami energii i inflacją. Są firmy, które zamiast energii elektrycznej przestawiły się z powrotem na olej napędowy. Wynika to z faktu, że cena oleju napędowego wzrosła o 80-100%, ale koszt energii elektrycznej wzrósł o 700-800%. Utrudnia to realizację unijnych celów w zakresie emisji dwutlenku węgla.

 

  1.  Transport drogowy

Transport ciężarowy zajmuje 22-27 dni z Chin do Europy w systemie door-to-door, w zależności od punktu odbioru i miejsca przeznaczenia. Większość ładunków europejskich jest nadal transportowana przez granicę między Chinami a Kazachstanem. Dotarcie do granicy zajmuje średnio 5 dni, ale czasy przekraczania wahają się od 4-7 dni. Zła, śnieżna pogoda czasami wpływa na czas dostawy. Są jednak poważniejsze problemy na granicy białorusko-polskiej. Od ponad miesiąca na największym terminalu drogowym Koroszczyn /Brześć tworzą się zatory. Polskie władze orzekły, że białoruski proces spowolnił się, a UE wzmocniła kontrole. Część ciężarówek została przekierowana do innych terminali na granicy z Litwą i Łotwą, jednak przekroczenie granicy nadal zajmuje 3-5 dni.

Ze względu na malejące stawki frachtowe w transporcie kolejowym i morskim, z transportu drogowego korzystają obecnie głównie klienci o pilnych potrzebach transportowych -towary o wysokiej wartości lub towary niebezpieczne (takie jak akumulatory). Coraz popularniejszy staje się również transport multimodalny, łączący transport drogowy i kolejowy.

Większość towarów e-commerce jest kontrolowana po przyjeździe do Polski. Czas trwania odprawy celnej waha się od 2 do 14 dni. “Nieprzyjazne” środowisko celne sprawia, że transport drogowy staje się mniej atrakcyjny dla towarów e-commerce. Niektórzy skierowali swoje ładunki do innych krajów w celu dokonania odprawy celnej.

W porcie drogowym Dostyk/Alashankou na granicy Chin i Kazachstanu 23 listopada br. wprowadzono elektroniczny system kolejkowy. Kierowcy muszą zarejestrować swój wjazd (do Chin) przez internet, aby otrzymać numer wjazdu, a następnie są z wyprzedzeniem informowani o jego czasie. Elektroniczny system kolejkowy zostanie wkrótce wprowadzony również na granicy polsko-białoruskiej.