Przewóz towarów z Chin nie jest prosty. Wybór odpowiedniego środka transportu wymaga czasu i przemyślenia. Ale możliwości są wielkie – a każda decyzja będzie mieć swoje zarówno ciemne, jak i jasne strony.

Podjęcie konkretnej decyzji to jednak początek świetnego sposobu na biznes. Dziś Chiny są zresztą znane w świecie przede wszystkim dzięki eksportowi, a produkty „made in China” otaczają nas ze wszystkich stron. Nie ma co się zastanawiać nad skutkami tego dla sytuacji gospodarczej konkretnych państw. W tym wypadku import to niemal konieczność dla wielu firm.

Różne opcje

Możemy zdecydować się na kuriera – to będzie opcja skuteczna dla niewielkich wagowo i objętościowo przesyłek. I niewątpliwie będzie bardzo szybka. Wszystkie sprawy celne zostaną załatwione przez firmę kurierską. Przesyłka jest błyskawiczna, ale jednoczenie koszt jednostkowy (tj. koszt przewozu jednej sztuki towaru) będzie wysoki. Tutaj trzeba jednak pamiętać o tym, że towar może czekać na odprawę w Chinach – wtedy kurier zacznie naliczać opłaty magazynowe.

Przy niewielkiej skali działalności skuteczny będzie import towarów drogą lotniczą. Na lotnisku docelowym warto skorzystać z usług agencji celnej – to oni odbiorą towar, zajmą się formalnościami i prześlą towar do odbiorcy. W tym przypadku czas dostawy można oszacować na 1 tydzień. W związku z tym, że cena przewozu towaru drogą lotniczą na ogół jest bardzo wysoka, zaleca się wykorzystanie takich rozwiązań wyłącznie w szczególnych przypadkach.

Niewątpliwie popularnym sposobem transportu jest spedycja drogą morską. Zapewnia ona stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa (poza niektórymi obszarami – np. Zatoka Perska), wysoką ładowność oraz niską cenę. Jej dużym minusem jest długi czas oczekiwania – przewóz towarów w tym przypadku może trwać kilkadziesiąt dni – nawet około półtora miesiąca.

Rosnącą popularnością cieszy się transport drogą kolejową. Wynika to z wysokiego bezpieczeństwa, stosunkowo krótkiego czasu oczekiwania, zrównoważonej ceny (wypośrodkowanej między transportem lotniczym a morskim) oraz wysokiej ładowności. Obecnie zaleca się korzystanie z usług dostępnych w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku opartego o transport multimodalny, którego osią są ekspresowe pociągi towarowe relacji Europa-Chiny i Chiny-Europa. W przypadku Polski zachęcamy do skorzystania z takiego rozwiązania łączącego centra multimodalne w Zhengzhou w Chinach i Warszawie.

Formalności celne

Niestety, korzystając z transportu towarów z Państwa Środka musimy zdawać sobie sprawę z istnienia szeregu wymogów formalnych i spraw urzędowych, które należy spełnić, aby bez problemów wprowadzić importowane towary na rynek polski i europejski. W tym celu warto wybrać taką agencję spedycyjną, która zapewni prawidłową realizację kwestii celnych i terminowy przewóz towarów.

Import z Chin – przyszłość?

Obecnie wartość importu towarów z Chin stale wzrasta. Wybór danej metody transportu, dopilnowanie procedur celnych i wszelkich formalności, które muszą być zrealizowane na konkretnych etapach, a nawet nawiązywanie rozsądnych kontaktów handlowych – te elementy w ogromny sposób wpływają na skuteczność przewozu towarów z Państwa Środka. Czy warto zatem rozwijać biznes w oparciu o import z tego kraju? Bez wątpienia warto.