Stawki frachtu morskiego i wolumen idą w dół ? Pojazdy na paliwa alternatywne a wzrost ilości pociągów. Kryzys energetyczny w Europie a jego wpływ na eksport z Chin- jakie towary przodują w zamówieniach ? Czy Chiny są nadal atrakcyjne dla inwestorów ?

1. Fracht morski

Unia Europejska jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Chin, jednak tempo wzrostu chińskiego eksportu do Europy spada. W 2021 roku wiele firm zaczęło gromadzić towary z powodu masowych zakłóceń w łańcuchu dostaw. Wysokie zarobki firm żeglugowych pozwoliły na ich rozwój i rozrost floty. Zakup i wynajem nowych statków miał na celu wygenerować większe zyski. Część z nowo wybudowanych statków jest już w eksploatacji, jednakże rynek nie wykazuje aż takiego zapotrzebowania. Stawki frachtowe spadają.
Na początku 2022 roku wielu handlowców podpisało długoterminowe umowy z firmami logistycznymi, licząc na niższe stawki. Obecnie stawki spotowe są niższe niż zakontraktowane stawki długoterminowe. W związku z tym handlowcy zaczęli renegocjować z firmami logistycznymi zmiany stawek z kontraktów długoterminowych.
Tempo spadku stawek frachtowych z Chin do Europy nie maleje tak bardzo jak do USA, głównie z powodu zatłoczenia w portach europejskich. Trwające strajki dokerów w brytyjskich portach Liverpool i Felixstowe mogą wpłynąć na ponad 60% przeładunków kontenerowych w Wielkiej Brytanii.

Najnowsze stawki frachtu morskiego według SCFI (Shanghai Shipping Exchange Index) opublikowanych 30 września:

Daleki Wschód – Europa: $2,950, tygodniowy spadek o $213 lub 6,73 %.
Daleki Wschód – Morze Śródziemne: $3,299, tygodniowy spadek o $250, czyli 7,70%.

Według WCI Drewry’ego opublikowanego 29 września

Szanghaj – Rotterdam: 5441 USD /FEU
Szanghaj – Genua: $5216 /FEU

Odwołanie rejsów

Firmy żeglugowe wykorzystały Złoty Tydzień w Chinach (Święto Narodowe od 1 do 7 października) do strategicznego anulowania rejsów, aby uniknąć gwałtownego spadku stawek frachtowych. Na głównych trasach 16 % rejsów zostało odwołanych w okresie od 39 tygodnia (3 października – 9 października) do 43 tygodnia (31 października – 6 listopada). 25% odwołanych rejsów miało miejsce na trasach Azja – Europa Północna – Morze Śródziemne.

2. Kolejowe przewozy towarowe

Pociągi z Chin do Europy pokonują trasę szybciej, a czas przeładunku na granicy kazachsko-chińskiej uległ skróceniu. Transport z Xi’an do Małaszewicz trwa 12-14 dni, a do Duisburga/Hamburga 18-20 dni.
Pociągi z Chin do Azji Centralnej jadą wolniej, średni czas tranzytu wynosi 15-20 dni. Wynika to z faktu pierwszeństwa dla pociągów między Europą a Chinami. Jeśli stacje odjazdowe są zatłoczone to pociągi do Europy mogą zazwyczaj odjechać jako pierwsze.
China Railway Group ogłosiła, że pojazdy napędzane paliwem alternatywnym (New Energy Cars) mogą być przewożone pociągami. Jest to kamień milowy w transporcie kolejowym.
Od stycznia do sierpnia br. Chiny wyeksportowały 340 000 pojazdów New Energy Cars, ze wzrostem 97,4% r/r. Zajmuje to 22,9% sprzedaży wszystkich rodzajów pojazdów. W pierwszej połowie 2022 roku Chiny wyeksportowały 202 000 pojazdów na paliwa alternatywne, co daje wzrost o 130%. W 2021 roku Chiny wyeksportowały 310000 tego rodzaju samochodów- wzrost o 304,6%.
Jeśli eksport pojazdów na paliwa alternatywne wzrośnie o 10%, a 1/3 z nich będzie wysyłana transportem kolejowym, to będzie zapotrzebowanie na 350 pociągów.
Ze względu na kryzys energetyczny w Europie, chińskie firmy motoryzacyjne są bardzo pozytywnie nastawione do eksportu samochodów na paliwa alternatywne do Europy. Firmy takie jak XPeng Motors, BYD SAIC, Dongfeng Motor cooperation, FAW Group, Geely Automobile wchodzą na rynek europejski z samochodami na nowe paliwa. Fracht kolejowy spodziewa się nowych dużych klientów.
Jeśli samochody będą mogły być przewożone transportem kolejowym to mogą się również zmienić wymagania i ograniczenia dotyczące innych maszyn elektronicznych i urządzeń gospodarstwa domowego.

3. Transport ciężarowy

Transport drogowy zajmuje około 16-25 dni (od drzwi do drzwi) z Chin do Europy. Wiele towarów e-commerce jest transportowanych przez ciężarówki.
Chińskie ciężarówki odbierają towary w swoich magazynach i transportują je na granicę Chiny/Kazachstan lub Chiny/Rosja, gdzie są następnie przenoszone do ciężarówek jadących do Europy. Przekraczanie granicy jest najtrudniejszym momentem, który ma największy wpływ na całkowity czas tranzytu. W każdej przesyłce zazwyczaj instalowany jest GPS, w celu śledzenia położenia towaru.
Aktualna sytuacja głównych portów na granicy Kazachstanu i Chin przedstawia się następująco:
Alashankou był zatłoczony przed Złotym Tygodniem, magazyny w porcie są pełne, a sprawne i szybkie przekroczenie granicy (2-3 dni) wymaga dobrej organizacji transportu.
Khorgos jest stosunkowo drogie, wiele pojazdów użytkowych jest wywożonych przez ten port, co powoduje zatory w procedurach celnych dla wszystkich przesyłek. Przekraczanie granicy i odprawa celna trwają 2-4 dni.
Towary do Rosji najczęściej przekraczają granicę przez Manzhouli i Suifenhe, wiele z nich jedzie również przez Kazachstan.

4. Inne

– Eksport Chin do Europy, wzrost produktów związanych z energią.

Koce elektryczne

Od stycznia do lipca br. Chiny wyeksportowały do Europy 2,51 mln koców elektrycznych. W samym lipcu Chiny wyeksportowały do Europy prawie 1,3 miliona koców elektrycznych, przekraczając sumę z poprzednich sześciu miesięcy, przy wzroście rok do roku o 150 %.

Pompy ciepła

Od br. eksport pomp ciepła z powietrznym źródłem ciepła gwałtownie rośnie, od stycznia do lipca eksport wzrósł o 63,7% (r/r).

Eksport Chin do Europy innych produktów związanych z energią

Klimatyzatory: 1,99 mld USD
Elektryczne podgrzewacze wody: 130 mln dolarów
Grzejniki elektryczne: 490 mln dolarów

– Płatność w chińskich juanach

Tydzień temu Chiny podpisały memorandum o współpracy z Kazachstanem i Laosem, mające na celu ustanowienie międzynarodowego rozliczenia w chińskim juanie (RMB ) z tymi 2 krajami.

– Czy nadal inwestować w Chinach?

Niektórzy zachodni politycy są przeciwni Chinom, ale biznesmeni nadal robią to, co uważają za opłacalne. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku, rzeczywiste inwestycje w Chinach przez Koreę Południową, USA, Japonię i Niemcy wzrosły o 44,5%, 36,3%, 26,9% i 23,5% rok do roku.