Spedycja to organizowanie przewozu ładunków oraz wykonywanie pewnych czynności, jakie się z tym wiążą. W najszerszym rozumieniu jest ona obsługą przesyłek, tak w zakresie ich nadania, jak również odbioru oraz przewozu. Spedycja jest zatem działalnością usługową, zaś jej istota polega na zorganizowaniu przesyłania oraz przewożenia przesyłek od nadawcy do odbiorcy.

Usługa spedycyjna polega na zarządzaniu oraz zorganizowaniu wszelkich czynności wiążących się z przesyłaniem towarów, a jej celem jest doprowadzenie do bezpiecznego i efektywnego dostarczenia ich na wskazane miejsce. W jej zakresie mieści się również przechowywanie i przetwarzanie dokumentów, jakie wiążą się z przesyłką, zlecenie składu oraz przechowywania, przepakowanie, załadunek oraz ubezpieczanie, ewentualna odprawa celna, odbiór, rozładunek, a często dowóz pod same drzwi odbiorcy.

Firmy spedycyjne, jak wybrać właściwie?

Firm, świadczących usługi spedycyjne jest bardzo dużo, trudno jest zatem zadecydować, z którą z nich należy podjąć współpracę. Dokonując wyboru dobrze jest jednak postawić na doświadczenie spedytora oraz kompleksowość świadczonych przez niego usług. Dobre firmy spedycyjne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując kompleksową obsługę w zakresie organizacji transportu, ale również w innych aspektach, bezpośrednio z tym transportem związanych, do których zalicza się na przykład usługa „door to door”. Kompleksowość profesjonalnego spedytora polega natomiast na tym, iż może on zaoferować swoim klientom organizację przewozu każdą z możliwych gałęzi transportu. To właśnie sprawia, iż wszystkie powzięte przez niego zlecenia zostaną potraktowane indywidualnie, natomiast dobór środków transportu zależeć będzie od tego, co w konkretnej sytuacji będzie najkorzystniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Rodzaje usług spedycyjnych, świadczonych przez profesjonalistów

Profesjonalne firmy spedycyjne starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dlatego w ich ofercie znajdują się kompleksowe usługi spedycyjne, świadczone w kraju, a także na międzynarodową oraz międzykontynentalną skalę.

Najpopularniejszą usługą spedycyjną jest spedycja samochodowa. Taka usługa jest realizowana w oparciu o transport ciężarowy, i dotyczy częściowych oraz cało pojazdowych przewozów. Spedytor posiada dostęp do szerokiego taboru pojazdów, różniących się ładownością, a także pojazdów specjalistycznych, dostosowanych do przewozu specjalnych przesyłek. Taka usługa wiąże się również z możliwością organizacji przeładunków, odpraw celnych czy ubezpieczeniem cargo. Regułę stanowi możliwość kontrolowania przebiegu procesu transportowego za sprawą nowoczesnych systemów telemacznych.

Domenę profesjonalistów stanowi ponadto możliwość wykorzystania transportu multimodalnego, jaki obejmuje nie tylko drogowy, ale również kolejowy oraz kontenerowy przewóz towarów.

Spedycja kolejowa jest usługą, jaką zazwyczaj wykorzystuje się przy przewożeniu towarów na znaczne odległości, na przykład do państw położonych na dalekim wschodzie, a nawet do Chin. Kolej jest często najbardziej ekonomicznym sposobem na przetransportowanie przesyłek, a coraz powszechniejsze wykorzystanie kontenerów, stanowiących zunifikowane jednostki transportowe dodatkowo usprawnia cały proces, pozwala na sprawny przeładunek oraz gwarantuje bezpieczeństwo przewozu.

Jeśli mowa o kontenerach kolejną usługą spedycyjną, jaka nieustannie zyskuje na popularności, jest spedycja kontenerowa. Kontenery mogą zostać wykorzystane praktycznie w każdej gałęzi transportu, a to wiąże się ze nieustannym wzrostem znaczenia spedycji multimodalnej oraz intermodalnej, jaką proponują profesjonaliści.

Organizacja transportu intermodalnego jest usługą spedycyjną, którą profesjonaliści realizują w pełnym cyklu – a więc począwszy od odbioru towaru od nadawcy, poprzez przewóz kontenera transportem samochodowym, jego przeładunek na pociąg czy statek, odbiór i dowóz do finalnego odbiorcy znów z wykorzystaniem samochodu ciężarowego z podwoziem kontenerowym. W gestii spedytora znajduje się również udzielanie porad dotyczących wyboru odpowiedniego kontenera oraz, rzecz jasna, opracowanie optymalnej trasy przewozu, tak pod względem czasu, jak też kosztów.

Ponieważ profesjonalny spedytor liczy się przede wszystkim z potrzebami klientów, może on zorganizować również transport lotniczy przesyłek, które z różnych względów muszą zostać dostarczone w ekspresowym czasie. Taka usługa także jest realizowana w pełnym zakresie, a więc obejmuje przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów, reprezentację klienta w sprawach celnych, ja też organizację przewozu przesyłek na lotnisko oraz z lotniska na miejsce przeznaczenia z wykorzystaniem innych środków transportu.

Oczywiście wszystkie te usługi charakteryzują się też odpowiednią jakością obsługi i terminowością realizacji zleceń. Klienci, oddając zaplanowanie wszystkich zadań transportowych w ręce profesjonalnej firmy spedycyjnej, nie musi martwić się o bezpieczeństwo przewozu ani o formalności, wiążące się z transportem, ponieważ usługodawca we wszystkim go wyręczy.