
Od początku XXI w. transport kolejowy z Chin zyskuje na popularności szczególnie wśród krajów europejskich, dla których ChRL jest poważnym partnerem handlowym. Transport ładunków z Chin realizowany taborem kolejowym staje się atrakcyjną alternatywą zarówno dla frachtu morskiego, jak i lotniczego. Poznaj najważniejsze aspekty wpływające na wzrost popularności spedycji kolejowej w relacji Chiny — Europa i sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą to rozwiązanie.
Transport kolejowy z Chin jest coraz popularniejszy zarówno w Europie, jak i Polsce. Wzrost znaczenia zawdzięcza licznym zaletom, wśród których warto wymienić szczególnie krótki czas dostawy, niskie koszty oraz ekologiczny charakter. Nie bez znaczenia jest również dynamiczny rozwój infrastruktury kolejowej na trasie Chiny-Europa. Warto podkreślić, że szczególną rolę w realizacji usług transportu kolejowego z Chin do Europy pełni Polska, która leży na szlaku głównej nitki Nowego Jedwabnego Szlaku. Co więcej, można założyć, że w sytuacji, kiedy kolej staje się coraz bardziej dostępna i efektywna, jej popularność wśród polskich i europejskich przedsiębiorców będzie nadal rosła.
Krótki czas dostawy
Jednym z głównych powodów, dla których fracht kolejowy z Chin stale zyskuje na popularności, jest krótki czas dostawy. Warto podkreślić, że przewóz kontenerowcem z Chin do Europy zabiera 30 – 40 dni. Zdarza się, że jest on jeszcze dłuższy z powodu niepokojów na Morzu Czerwonym, które jest jedyną drogą do Kanału Sueskiego skracającego podróż morską z Azji do Europy. W rozrachunku globalnym łańcuch dostaw od nadawcy w Chinach do odbiorcy w Europie może trwać od 2 do 3 miesięcy. W rezultacie opóźnia to znacząco wprowadzenie towarów na rynek i wydłuża okres obrotu pieniądzem, co przyczynia się do ograniczenia zysków z handlu.
W przeciwieństwie do frachtu morskiego transport kolejowy jest przewidywalny i znacznie krótszy. Czas przewozu z terminali w Chinach do polskich Małaszewicz trwa od 12 do 18 dni, co przekłada się na globalny transit time w ramach usługi door-to-door na 22-28 dni dostawy. To 2, a nawet 3 razy krócej, niż statkiem. W transporcie kolejowym nie stosuje się rolowania kontenerów, a przewóz realizowany jest zgodnie z zaplanowanym rozkładem jazdy. To wszystko sprawia, że fracht kolejowy jest znacznie bardziej przewidywalnym, niż morski, co stanowi jego ogromną zaletę.
Transport szynowy pozwala na szybsze dostarczenie towarów, co przekłada się bezpośrednio na wyższą elastyczność w zarządzaniu łańcuchem dostaw. W rezultacie dla wielu firm, szczególnie tych, które muszą szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe, szybszy i bardziej przewidywalny transport jest ogromną zaletą.
Niższe koszty
Transport kolejowy z Chin oferuje również duże oszczędności. Jest on znacznie tańszy, niż przewóz ładunku transportem lotniczym i jednocześnie zazwyczaj jest nieznacznie droższy, niż transport kontenera statkiem. To sprawia, że fracht kolejowy jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które szukają rozsądnego kompromisu pomiędzy czasem a kosztem dostawy.
Jeszcze korzystniej wypada fracht kolejowy w przypadku transportu ładunków drobnicowych. Cena za przewóz koleją takiej samej ilości towaru, który jest mniejszy niż pojemność kontenera, jest często tańsza niż kontenerowcem, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorstw chcących zoptymalizować swoje wydatki logistyczne.
Ekologiczny aspekt transportu kolejowego
Transport kolejowy zyskuje również na popularności ze względu na niskie oddziaływanie na środowisko naturalne. To właśnie pociągi emitują znacznie mniej dwutlenku węgla w porównaniu nie tylko do transportu lotniczego, ale nawet do frachtu morskiego. Dla firm, które stawiają na zrównoważony rozwój i chcą zmniejszyć swój ślad węglowy, transport kolejowy powinien być wyborem. Warto pamiętać, że wspieranie ekologicznych rozwiązań transportowych, w tym transport ładunków koleją, nie tylko wpisuje się w trendy rynkowe, ale również może przyczynić się do poprawy wizerunku marki.
Rozwój infrastruktury kolejowej na trasie Chiny-Europa
Warto dodać, że na wzrost popularności transportu kolejowego z Chin ma wpływ dynamiczny rozwój infrastruktury kolejowej na trasie Chiny-Europa. W ostatnich latach powstało wiele nowych połączeń kolejowych, które ułatwiają i przyspieszają przewóz towarów. Inwestycje w infrastrukturę, w tym budowa nowych terminali przeładunkowych i modernizacja istniejących linii kolejowych sprawiają, że fracht kolejowy staje się coraz bardziej efektywny i niezawodny. Dzięki temu firmy mogą liczyć na większą stabilność i regularność dostaw.