Transport drobnicowy opiera się na szerokiej gamie przesyłek kurierskich. Należą do nich między innymi przesyłki paletowe. Co można wysłać na paletach i czym charakteryzuje się przesyłka paletowa? Sprawdź, czy również twoja firma powinna korzystać z przesyłek paletowych.
Czym są przesyłki paletowe?
Przesyłka paletowa to forma transportu dedykowana ładunkom o masie powyżej 50 kg i wymiarach przekraczających standardowe gabaryty. Cechą charakterystyczną tego sposobu przewozu jest transport towaru na palecie. W obrocie rynkowym najpopularniejsze są palety przemysłowe o wymiarach 120 x 100 cm lub tak zwane europalety o wymiarach 120 x 80 cm. Dla mniejszych ładunków stosuje się również półpalety, których szerokość wynosi 60 cm, a długość 80 cm. W transporcie stosuje się także palety kurierskie o wymiarach 120 x 120 cm. Na takich konstrukcjach można przewozić ładunek o masie do 1500 kg i wysokości przekraczającej 2 m. Dzięki temu umożliwiają one przewóz towarów ciężkich i o dużych gabarytach. Transport palet sprawdza się idealnie do zbiorczej wysyłki większej ilości towarów drobnych, które umieszczono na drewnianej konstrukcji i zabezpieczono przed rozsypaniem.
Transport paletowy — co można przewozić na paletach ?
Palety stosowane są w transporcie szerokiej gamy towarów. Z powodzeniem wykorzystuje się je do transportu sprzętu AGD, mebli, materiałów budowlanych, worków z ziemią ogrodniczą, nawozami, paszą dla zwierząt, a nawet niektóre części samochodowe. Przesyłki paletowe sprawdzają się idealnie w przypadku przewozu produktów zapakowanych w pudełkach i umieszczonych zbiorczo na palecie. Taki ładunek musi być odpowiednio zabezpieczony przed rozsypaniem. Jednocześnie wysyłka paletowa jest znacznie tańsza niż indywidualny/ pojedynczy przewóz towaru.
Dlaczego przesyłki paletowe są tak popularne?
Transport palet daje możliwość przewozu ciężkich i dużych ładunków. Drewniana konstrukcja zapewnia odpowiednią stabilizację oraz gwarantuje lepsze zabezpieczenie ładunku podczas transportu palet. Towary znajdujące się na palecie zazwyczaj są odpowiednio zafoliowane, co dodatkowo stabilizuje ładunek oraz zabezpiecza przed zsunięciem się towarów z drewnianej konstrukcji. Takie zabezpieczenie jest ważne nie tylko w czasie przewozu palet, ale także przy ich przeładunku. Budowa palety pozwala na wykorzystanie wózków widłowych, dzięki czemu pomimo dużego ciężaru nie trzeba dekonsolidować palety w celu przeniesienia ładunku w inne miejsce.
Transport palet ma jeszcze jedną ważną funkcję. Zunifikowane wymiary palet pozwalają w prosty sposób zaplanować wypełnienie przestrzeni ładunkowej na naczepie transportowej. To powoduje, że firmy kurierskie i transportowe chętnie przewożą ładunki paletowe.
Na co zwrócić uwagę przygotowując przesyłkę paletową?
Paleta jest jednostką ładunkową, której zadaniem jest z jednej strony ułatwić transport ładunków wielkogabarytowych, z drugiej strony odpowiada za stabilizację i bezpieczeństwo ładunku. Dlatego też przed załadunkiem zwróć uwagę, czy konstrukcja palety nie jest uszkodzona — w przeciwnym razie może ona nie utrzymać dużego ciężaru i przechylać się podczas transportu. Ponadto, paczki na palecie muszą być rozmieszczone w taki sposób, aby nie wystawać poza obrys palety. Ciężar na przesyłce paletowej powinien być również rozłożony równomiernie, co zapobiegnie ewentualnemu przesuwaniu się poszczególnych towarów na konstrukcji. Jeżeli na palecie planuje się przesłać różne produkty, to warto zadbać o to, aby najcięższe elementy układać jak najniżej, natomiast najlżejsze jak najwyżej. W ten sposób wzmocni się stabilność całej konstrukcji. Na końcu należy zafoliować całą paletę i jeśli jest to konieczne zaryglować pasami bezpieczeństwa.
Przesyłka paletowa jest niewątpliwie korzystnym rozwiązaniem w przypadku towarów dużych (o wymiarach jednego boku przekraczających 2 m) lub zbiorczych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przesyłek paletowych cena jest często wyższa nawet o więcej niż 200%. Transport paletowy z powodzeniem realizowany jest w przewozach międzynarodowych i krajowych. Wysyłki paletowe realizowane są zarówno przez większe firmy kurierskie, jak i w ramach spedycji towarów prowadzonej przez przedsiębiorstwa transportowe.