Lotniczy transport towarowy jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi transportu międzynarodowego. Czym charakteryzuje sie lotniczy transport cargo? Jakie są zalety i wady takiego przewozu? I czy we frachcie lotniczym korzysta się z palet jako jednostki przewozowej?

Co to jest lotniczy transport cargo?

Lotnicze cargo to inaczej międzynarodowy lotniczy transport towarów. Przeprowadzany jest on zazwyczaj przez samoloty transportowe, które pozwalają w szybki sposób przewieźć dużą ilość towarów na duże odległości. Lotniczy transport towarowy realizowany jest w oparciu o kontenery lotnicze oraz palety lotnicze. Należ podkreślić, że lotnicze cargo jest najszybszym środkiem transportu. Może być także elementem transportu multimodalnego, który oprócz samolotów transportowych będzie wykorzystywać także inne środki transportu typu samochody ciężarowe czy kolej. 

Lotnicze cargo często wykorzystywane jest w transporcie towarów z odległych zakątków świata — na przykład z Chin do Polski. Zazwyczaj przewozi się nim towary o bardzo krótkiej dacie ważności, szybko psujące się np. artykuły spożywcze, kwiaty, a także towary o wysokiej wartości. Szacuje się, że frachtem lotniczym przewożone są towary o wartości ⅓ całego handlu międzynarodowego (przy jednoczesnym udziale w rynku w ilości 1%  wszystkich przewozów międzynarodowych). W przypadku transportu lotniczego najbardziej opłaca się także przewóz ładunków lekkich. 

Transport lotniczy pozwala znacząco skrócić łańcuchy dostaw. Zamiast czekać na dostawę ładunku przez 3-4 miesiące, jeśli korzystamy z frachtu morskiego, a odległość pomiędzy nadawcą i odbiorcą liczona jest w kilku tysiącach kilometrów, przewóz samolotem transportowym można skrócić do 1-2 tygodni. 

Zalety i wady lotniczego cargo

Główną zaletą lotniczego transportu towarowego jest krótki czas dostawy. Towary przewożone samolotami nie wymagają odpraw celnych na poszczególnych granicach państw. Jednocześnie jako jedyny może dotrzeć do każdego miejsca na świecie. Nie ma tutaj ograniczeń związanych z dostępem do morza (fracht morski) czy ciągłości terenu (transport kolejowy i drogowy).  Co ważne, transport lotniczy należy do najbardziej bezpiecznych sposobów przewozu towarów — wypadki zdarzają się niezwykle rzadko. 

Wraz z krótkim czasem dostawy znacząco rośnie jednak cena za przewóz ładunku transportem lotniczym. Może być on nawet kilkukrotnie droższy, niż transport takiej samej ilości produktów frachtem morskim czy kolejowym. Samoloty także  nie należą do ekologicznych środków transportu, pochłaniając ogromne ilości paliwa na długich trasach. Od transportu morskiego czy kolejowego lotnicze cargo różni się także sposobem paletowania i stosowanych kontenerów, które muszą być dostosowane do specyficznych wymiarów przestrzeni ładunkowej samolotu. 

Co to jest paleta lotnicza i jakie są jej cechy?

Palety lotnicze nie mają wiele wspólnego z paletami transportowymi wykorzystywanymi w transporcie ciężarowym, kolejowym czy morskim. Paleta lotnicza jest zazwyczaj aluminiową platformą połączoną z siatką. Zastosowanie aluminium wynika z faktu, że jest ono zarówno wytrzymałe, jak i bardzo lekkie, dlatego nie ma dużego wpływ na ograniczenie ładowności samolotu, a także nie podraża kosztów transportu. Budowa palety lotniczej musi jednocześnie zapewniać stabilność i bezpieczeństwo przewożonego ładunku.

W lotniczym cargo najczęściej korzysta się z dwóch rodzajów palet. Palety lotnicze typu PMC i palety lotnicze typu PAG. Palet PMC ma wymiary to 96 x 125 cali czyli ok. 244 x 318 cm. Innym popularnym rozwiązaniem są palety PAG. Wymiary takiej palety, a w zasadzie jej podstawy to 318 x 224 cm. Istnieją również inne rozmiary, dopasowane do różnych typów samolotów i wymagań logistycznych.

Ważną cechą palet lotniczych jest ich konstrukcja umożliwiająca szybki i łatwy załadunek i rozładunek. Palety takie wyposażone są w punkty do mocowania siatek lub pasków, które zabezpieczają ładunek podczas lotu.  To sprawia, że załadowana paleta nie przesuwa się w luku bagażowym podczas lotu, co mogłoby prowadzić do utraty stabilności samolotu.