Dla większości osób niezwiązanych z branżą transportową pojęcia logistyka i spedycja wydają się tożsame. Warto jednak podkreślić, że logistyk i spedytor to dwa różne zawody, które różnią się między sobą zarówno funkcjami i zadaniami. Czym zajmuje się logistyk i kto to jest spedytor? Na te pytaia znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Czym się zajmuje logistyk?

Logistyka – co to jest? To dziedzina, która zajmuje się planowaniem łańcucha dostaw. Logistyk odpowiedzialny jest za zaplanowanie trasy włącznie z dniem tygodnia i  godzinami przejazu. W ramach planowania powinien uwzględnić takie rozwiązania, które zapewnią jak najszybszy przewóz ładunków przy minimalnych kosztach transportowych. Logistyk transportu musi doskonale orientować się w branży, posiadać wiedzę w zakresie technologii i środków transportu, a także być biegły w zagadnieniach związanych z zarządzaniem, ekonomią i marketingiem. 

Na czym polega praca logistyka? To, czym zajmuje się logistyk i w jaki sposób realizuje swoje zadania ma wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa lub klienta. Podejmowanie przez niego decyzje wpływają na wydajność, skuteczność i konkurencyjność cenową przewozów, a także płynność łańcuchów dostaw. Logistyk powinien już na etapie planowania eliminować zagrożenia i błędy organizacyjne. Stąd osoba realizująca proces logistyczny musi zoptymalizować trasę i warunki transportu w sposób dostosowany do potrzeb klienta.

Spedytor czym się zajmuje? 

Kto to jest spedytor? Spedytor, w przeciwieństwie do logistyka, zajmuje się fizyczną realizacją transportu – przejmuje na siebie zadania związane z dostarczeniem ładunku od nadawcy do adresata. Zadanie to wykonuje wykorzystując wszystkie dostępne środki transportu. Jednocześnie musi pilnować spraw związanych z dokumentacją przewozu, w tym podpisywaniem umów przewozowych czy zleceń transportowych. W przypadku spedycji międzynarodowej spedytor logistyk wykonuje wszystkie powyższe zadania poszerzone o dodatkowe działania związane z obowiązkami celnymi. Czym zajmuje się spedytor w transporcie międzynarodowym? Spedytor międzynarodowy musi doskonale orientować się w przepisach prawnych krajów, w których i przez które realizuje transport. Powinien również rozumieć zwyczaje krajów innych niż europejskie. Zazwyczaj spedytor specjalizuje się w realizacji zadań w ramach konkretnych rynków – np. wschodnioazjatyckich czy południowoamerykańskich. Obeznany w zwyczajach i kulturze znacznie szybciej i skuteczniej zorganizuje przewóz towarów unikając błędów organizacyjnych i zagrożeń, które mogą wpłynąć na czas, cenę i bezpieczeństwo dostawy.

Logistyk a spedytor – jakie są różnice?

Jak przedstawiliśmy powyżej, różnice w realizowanych przez spedytora i logistyka zadaniach są duże. Jednocześnie są oni częścią realizacji jednego łańcucha transportowego. Bez współpracy logistyka i spedytora proces transportowy byłby chaotyczny i niezoptymalizowany, a przez to droższy, dłuższy i mniej bezpieczny. Spedycja jest niewątpliwie częścią dziedziny logistyki, jednakże jej znaczenie polega na wyspecjalizowaniu się w zakresie fizycznej realizacji przewozu towarów. 

Jakie cechy powinien mieć logistyk i spedytor? Pomimo różnic w obu zawodach osoby zatrudnione na takich stanowiskach powinny posiadać podobne umiejętności i podobny zestaw cech. Wśród umiejętności należy podkreślić zdolności organizacyjne i strategicznego planowania. Ważna będzie także elastyczność w poszukiwaniu rozwiązań, komunikatywność i dyscyplina oraz odporność na stres i działanie pod presją czy asertywność. Zarówno spedytor, jak i logistyk muszą gwarantować rzetelne podejście do obowiązków, które będzie gwarantować skuteczne planowanie łańcucha dostaw i jego realizację. 

Warto podkreślić, że skuteczna logistyka i spedycja to podstawa funkcjonowania większości firm działających na rynku. Dotyczy to zarówno handlu, jak i produkcji czy usług. Doświadczony spedytor logistyk będzie w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie w zakresie organizacji i realizacji usług transportowych. Warto szukać takich osób lub firm, które zapewnią oba te elementy procesu transportowego na wysokim poziomie. 

Jeśli szukasz sprawdzonego logistyka i spedytora skontaktuj się z naszą firmą. SYMLOG zapewnia wysokiej klasy usługi w zakresie spedycji i logistyki. Specjalizujemy się w organizacji transportu multimodalnego i ciężarowego. Realizujemy zlecenia przewozu ładunków w Europie i pomiędzy Europą a Azją (w tym z Chinami).