Drewniane platformy — palety są podstawowym elementem przewozu każdego rodzaju towarów. Wykorzystywane są powszechnie zarówno w transporcie ciężarowym, jak i morskim, kolejowym czy lotniczym. Jakie zalety ma transport towarów na paletach i jak oszacować ile europalet wchodzi na tira? 

Palety transportowe — wygodne rozwiązanie w transporcie

Palety to drewniane platformy, które stosowane są do bezpiecznego przewożenia ładunków o zróżnicowanych kształtach i ciężarze. W transporcie na terenie Europy najczęściej stosowane są tzw. europalety, które charakteryzują się nie tylko wysoką trwałością, ale również ściśle określonymi wymiarami i parametrami. Taka standaryzacja pozwala na uproszczenie realizacji zadań transportowych.

Paleta EURO, jak już pisaliśmy, podlega standaryzacji pod względem wymiarów, wagi i nośności. Wymiary europalety wynikają ze standardowych rozmiarów pojemników transportowych (naczep czy kontenerów), co ułatwia efektywne wykorzystanie całej przestrzeni ładunkowej i tym samym optymalizuje zarówno koszty, jak i czas dostawy. Standardowe wymiary europalety to 1200 x 800 mm (szerokość x długość). Wysokość palety euro powinna wynosić 144 mm oraz ważyć około 25 kg. Takie parametry sprawiają, że europalety mają dużą nośność — do 4 ton przy obciążeniu w bezruchu i 1-1,5 tony w przypadku nośności roboczej (transportowej). W rezultacie zapewniają bezpieczny przewóz nawet bardzo ciężkich ładunków. 

Jak już wspominaliśmy, w Europie najczęściej wykorzystywane są europalety. Jednakże w logistyce wykorzystuje się również palety przemysłowe. Są one nieco większe niż europalety, a ich długość i szerokość wynosi odpowiednio 1200 mm i 100 mm. 

Ile wchodzi palet na tira

Najczęstszym pytaniem klientów jest ile palet euro wchodzi na tira? Odpowiedź nie jest prosta i uzależniona jest  od długości i ładowności tira. Naczepa największych tirów standardowo ma długość około 13,6 m oraz ładowność do 24 ton. Zatem ile palet 120×80 na tira można załadować? Na jednym poziomie zmieści się do 33 palet EURO. W przypadku mniejszych pojazdów — takich o długości około 7 5 m — można załadować do 18 palet. 

Nasi klienci często także pytają, ile palet przemysłowych wchodzi na tira. W naczepach o długości około 13,6 m zmieści się do 26 palet standardowych. W mniejszych ciężarówkach (takich o długości około 7,5m) wejdzie z kolei do 15 palet przemysłowych. 

Warto podkreślić, że często transport ciężarowy odbywa się ciągnikami siodłowymi z naczepą. W takim wypadku maksymalna ładowność tira w Polsce dla ciągnika siodłowego z trzema osiami i naczepą z dwiema lub trzema osiami wynosi do 44 ton. W przypadku ciągników siodłowych wyposażonych w dwie osie i naczepy z trzema osiami limit ładowności wynosi 42 tony. 

Transport lądowy wykorzystuje również kontenery transportowe 40 i 20 stopowe. Ile palet w kontenerze 40 można załadować? W takiej puszce transportowej zmieści się 25 europalet i 21 palet standardowych. Do kontenera 20 stopowego ile palet można zmieścić? Tu różnica będzie mniejsza — będzie to do 11 europalet i 10 palet przemysłowych. 

Warto jeszcze wspomnieć, że na liczbę transportowanych palet ma wpływ także wysokość ładunku. Niektóre ciężarówki mogą przewozić palety w dwóch poziomach, jeśli pozwala na to wysokość palet i ładowni. Co więcej, na załadunek może wpływać również rodzaj przewożonego ładunku. Szczególne znaczenie mają waga i stabilność ładunku, co może wpływa na konieczność zmniejszenia liczby przewożonych palet.

Jak powinien wyglądać schemat rozmieszczenia palet na naczepie? 

Istotnym parametrem podczas załadunku jest równomierne rozłożenie ładunku według wagi, a nie tylko objętości palety. Rozmieszczenie ładunku na naczepie musi uwzględniać podzielenie ciężaru w sposób proporcjonalny z każdej strony naczepy. To ważne zarówno z punktu widzenia optymalizacji kosztów transportu (zużycie paliwa, ryzyko awarii), jak i bezpieczeństwa przewozu (większa stabilność i odporność na podmuchy wiatru). Co więcej, nierównomierne rozłożenie ładunku może powodować przeciążenie osi lub przeładowanie samochodu, za co grożą wysokie kary finansowe.