Europejscy klienci zaczynają wybierać transport drogowy, zwłaszcza w przypadku produktów elektronicznych i towarów niebezpiecznych. Branża nie spodziewa się jednak tak pracowitego roku jak poprzednio. Transport kolejowy umocnił swoją pozycję na rynku żeglugowym. Kraje położone wzdłuż szlaku BRI stale promują transport lądowy. Branża uważa, że wciąż istnieje ogromna przestrzeń do rozwoju transportu kolejowego Chiny-Europa. 

 

  1. Fracht morski

Według danych CPB World Trade Monitor z 25 maja br. globalne wolumeny frachtu spadły o 1,1% rok do roku w pierwszych 3 miesiącach 2023. Po spadku o 2,5% w lutym br. i o 1,2% w styczniu br. wolumeny ładunków wzrosły o 0,2% w marcu br. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r., dostarczając pierwszych cyklicznych oznak, że rynek żeglugowy uległ znacznemu osłabieniu.

Habben Jansen, dyrektor generalny piątej co do wielkości firmy żeglugi kontenerowej na świecie, Hapag-Lloyd, zwrócił niedawno uwagę, że stawki frachtowe spadły poniżej kosztów. Wygląda na to, że transport kontenerowy zmierza w otchłań wojny cenowej. Ma nadzieję, że Święta Bożego Narodzenia dadzą firmom żeglugowym impuls, którego potrzebują.

Znawcy branży twierdzą, że liderzy żeglugi zmieniają swój pogląd z pozytywnego na względnie negatywny. Dyrektor generalny MSC powiedział w marcu br. że są pozytywnie nastawieni w stosunku do najbliższych miesięcy 2023 r., a CMA CGM widzi oznaki ożywienia na rynku. Evergreen Marine spodziewa się ożywienia na rynku od czerwca br. i poprawy w drugiej połowie roku. Jednak rzeczywistość różni się od przewidywań gigantów żeglugowych i pozostaje słaba. Pomimo masowego odwoływania rejsów, stawki frachtowe nie wzrosły.

Aktualne stawki spot :

Drewry :

Szanghaj-Rotterdam: 1530 USD/ FEU, -1% tygodniowo, -84% rocznie.

Szanghaj-Genua: 216 USD/ FEU, -1% tygodniowo, -81% rocznie.

– S&P 19 maja:

Azja Północna-Europa Północna: 1 175 USD/FEU 19 maja, spadek o 2% tygodniowo.

Chiny-UK: 1,225 USD/FEU, spadek o 2% tygodniowo.

– SCFI 19 maja:

Szanghaj – Europa: spadł o 1 USD do 869 USD / TEU.

Szanghaj – Morze Śródziemne: wzrost o 4 USD do 1616 USD/TEU.

Detaliści ostrzegają, że sprzedaż spowolni w nadchodzących miesiącach, ponieważ konsumenci ograniczają zakupy zbędnych i drogich produktów. Aby sprostać temu wyzwaniu, przewoźnicy przeprowadzają restrukturyzację w celu obniżenia kosztów i optymalizacji działalności.

 

  1. Transport drogowy

Znacznemu skróceniu uległ czas przekraczania granicy kazachsko-chińskiej, natomiast granicy w Alashankou skrócił się do 24 godzin. W Horgos jest to 2-3 dni. Stawki frachtowe również spadły ze względu na ogólny spadek wolumenu przewozów. Stawki z Kazachstanu do Polski notują spadki, a zatory na granicach europejskich zmniejszyły się, przy średnim czasie przekraczania granicy wynoszącym 2 dni.

Europejscy klienci zaczynają wybierać transport drogowy, zwłaszcza w przypadku produktów elektronicznych i towarów niebezpiecznych. Branża nie spodziewa się jednak tak pracowitego roku jak poprzednio.

 

  1. Transport kolejowy

Od stycznia do kwietnia tego roku Chiny opuściło łącznie 5611 pociągów przewożących 609 000 TEU towarów, co oznacza wzrost odpowiednio o 17% i 32%. Wśród nich w kwietniu br. było 1459 pociągów ze 160 000 TEU towarów, co oznacza wzrost odpowiednio o 25% i 45% (r/r). Liczba pociągów przejeżdżających przez zachodnią, centralną i wschodnią granicę od stycznia do kwietnia br. wzrosła odpowiednio o 25%, 9% i 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Do 24 maja br. na stacji Horgos obsłużono ponad 3000 pociągów, z czego ponad 50% jechało do Azji Środkowej.

Od czasu wojny rosyjsko-ukraińskiej Rosja przeniosła swój handel na wschód, co doprowadziło do wzrostu wolumenu przewozów kolejowych z Chin do Rosji. China Railway musiała kilka razy zawiesić załadunek z powodu ogromnych zatorów na granicach Chiny/Kazachstan i Chiny/Rosja.

Obecnie brak przepustowości kolei zmniejszył się, a stawki frachtowe znacznie spadły. Stawka za 40-stopowy kontener z Yiwu do Hamburga wynosiła około 6000 USD w drugiej połowie maja br. w porównaniu z 8000 USD wcześniej. W tym samym czasie stawka frachtowa SOC z północnych Chin do Moskwy spadła do 5000 USD / FEU, około 20% poniżej zwykłego poziomu.

Dane logistyczne z Szanghaju podają, że stawki frachtowe dla eksportu ze wschodnich Chin do Moskwy spadły z 8000-9000 USD za 40-stopowy kontener od końca marca br. do 7000-8000 USD obecnie. Obecne stawki mogą obowiązywać do końca czerwca. Średni czas tranzytu pociągów z Chin do Malty wynosi 14-16 dni, a do Duisburga i Hamburga 18-22 dni.

Wolumen przewozów kolejowych nie może być porównywany z transportem morskim, ale transport kolejowy jest bardziej elastyczny i odpowiedni dla niektórych rodzajów towarów. Transport kolejowy umocnił swoją pozycję na rynku żeglugowym. Kraje położone wzdłuż szlaku BRI stale promują transport lądowy. Branża uważa, że wciąż istnieje ogromna przestrzeń do rozwoju transportu kolejowego Chiny-Europa.

 

  News’y :

Francja ogłosiła zniesienie dopłat do chińskich samochodów elektrycznych

Wcześniej zakup pojazdów elektrycznych we Francji mógł być dotowany do kwoty 5000 euro. Ze względu na niską cenę i doskonałe osiągi pojazdów elektrycznych od chińskich dostawców, 40% francuskich dotacji na pojazdy elektryczne trafiło do chińskich samochodów w pierwszym kwartale 2023 roku. Aby wzmocnić pozycję europejskich producentów, francuski rząd postanowił zlikwidować dotacje. Polityka ta jest skierowana nie tylko do chińskich producentów, ale wpłynie również na amerykańskie marki, takie jak Tesla.

Zmniejszenie produkcji kontenerów

Według Drewry, od pierwszego kwartału ubiegłego roku do pierwszego kwartału tego roku, produkcja kontenerów 20-stopowych spadła o 71% rok do roku, z 1,06 miliona do 306 000 sztuk. Podczas gdy chińskie dane pokazują, że zamówienia na gazowce i statki r/r znacznie wzrosły. Jeden z chińskich stoczniowców powiedział, że liczba otrzymanych do tej pory zamówień przekroczyła całkowitą liczbę 2022.

Upadek czołowego spedytora

Freightwalla, jeden z dziesięciu największych spedytorów w regionie Azji i Pacyfiku, zaprzestał działalności, co spowodowało zwolnienie wszystkich pracowników.  Założyciel firmy szukał możliwości fuzji i przejęć, ale bezskutecznie. Ze względu na wyzwania finansowe większość firm ma trudności z rozwojem, a Freightwalla nie była w stanie znaleźć nowych inwestorów.