Obecnie wiele polskich firm rozszerza swoją działalność poza granice kraju. Takie rozwiązanie pozwala otworzyć wiele dodatkowych dróg działania, ale jednocześnie stawia przed przedsiębiorcami nowe wyzwania. Jednym z nich jest transport towarów. Bardzo korzystne wydaje się zastosowanie outsourcingu w tym zakresie.

Spedycja międzynarodowa

Wiele firm proponuje swoje usługi w zakresie transportu towaru za granicę, jednak należy dobrze przemyśleć wybór przedsiębiorstwa, któremu zamierzamy powierzyć tak odpowiedzialne zadanie. Przede wszystkim ważne jest, aby dokonując selekcji firmy transportowej gruntownie ją sprawdzić. Należy tu szczególnie zwrócić uwagę na doświadczenie w zakresie transportu międzynarodowego, zaplecze i tabor, jakim dysponuje firma oraz opinię na jej temat odnośnie rzetelności czy elastyczności.

Dodatkowym atutem przedsiębiorstwa zajmującego się spedycją i transportem jest wszechstronność działań. Jest to ważne w perspektywie czasu, gdyż w razie rozrostu naszej firmy lub zwiększenia rozmiarów współpracy z zagranicznym partnerem, nie będzie konieczności zmiany firmy spedycyjnej.

Firmy gwarantujące kompleksowość świadczonych usług mogą zdjąć ogromny ciężar z barków firmy zlecającej transport. Specjaliści w zakresie spedycji samochodowej, przyjmując zlecenie na transport, zajmują się całościową organizacją przewozu, a więc również przeładunkiem towaru, przekazami i odprawami celnymi oraz ubezpieczeniem Cargo.

Spedycja samochodowa

Spedycja samochodowa jest bardzo wygodną i stosunkowo niedrogą formą transportu towarów na średnie odległości a więc głównie na terenie Europy i Wspólnoty Niepodległych Państw. W tym rodzaju przewozów mamy wybór pomiędzy przewozami niewielkich ilości towaru przez 1,5 tonowe busy aż po naczepy mogące transportować do 24 ton. Transport przy użyciu samochodów ciężarowych można zlecić w zabudowie plandekowej, w zabudowie chłodniczej, z wykorzystaniem samochodu wywrotki/ wanny lub cysterny. Wybór środka transportu powinien być podyktowany przez rodzaj przewożonego towaru.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że spedycja samochodowa może być również jednym z elementów transportu multimodalnego obejmującego także transport kolejowy i kontenerowy. Takie rozwiązanie pozwala zoptymalizować koszty całego przewozu. Liderzy na rynku usług spedycyjnych wykorzystują nowoczesne systemy telematyczne aby umożliwić swoim klientom kontrolę przebiegu transportu na każdym jego etapie

Spedycja kolejowa

Spedycja kolejowa posiada wiele zalet a najważniejszą z nich jest cena. Taki rodzaj transportu pozwala na przewóz dużej liczby towarów w stosunkowo krótkim czasie i w bardzo konkurencyjnej cenie. Jest to świetne rozwiązanie pozwalające łączyć Europę z Azją. Transport tego typu również może być elementem transportu multimodalnego. Transport kolejowy posiada jeszcze jeden niezaprzeczalny atut – jest to brak uzależnienia od stopnia zurbanizowania terenu, czyli brak zależności od obecności utwardzonych dróg.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem w zakresie przewozu towarów na dalekie odległości jest transport kontenerowy z wykorzystaniem ekspresowych pociągów towarowych. Z powodu rosnącego znaczenia gospodarczego oraz promocji Nowego Jedwabnego Szlaku najczęściej obleganym kierunkiem przewozu towarów koleją są Chiny. Transport multimodalny pozwala szybko i za stosunkowo niską cenę pokonać towarom tę trasę.

Spedycja kontenerowa

Na rynku spedycyjnym można zaobserwować coraz większy wzrost popularności transportu kontenerowego. Takie rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo przewożonych rzeczy (brak konieczności przeładowywania towaru w razie zmiany środka transportu) oraz niższe koszty przewozu nawet do najodleglejszych zakątków świata. Kontenery są najlepszym rozwiązaniem w przypadku spedycji multimodalnej – klient ma do wyboru kontenery platformy, open-top oraz kontenery chłodnicze.

Transport multimodalny

Transport multimodalny jest to usługa optymalizująca koszty i trasę przewozu towarów nawet na największe odległości. Może być on realizowany w charakterze międzynarodowym jak i również międzykontynentalnym.

Usługi multimodalne to rodzaj przewozu towarów, który wykorzystuje co najmniej dwa różne rodzaje transportu np. spedycję samochodową, spedycję kolejową i transport drogą morską. Cechuje się dużą elastycznością i nowoczesnością. Pozwala ona na realizację usługi w trybie „door-to-door”, czyli opiekę nad towarem od momentu odebrania go od klienta, aż do dostarczenia towaru do punktu docelowego.

Różnorodność dostępnych rozwiązań daje możliwość klientom elastycznego podejścia do tematu przewozu towarów drogą lądową. Jednocześnie pozwala w pełni zoptymalizować rodzaj spedycji do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców, dzięki czemu uzyskują oni zoptymalizowaną usługę pozwalającą na oszczędność czasu, pieniędzy oraz zaangażowania w realizację trudnych pod względem prawnym i organizacyjnym zleceń.