Spedytor to zawód przyszłości, transport, a zwłaszcza transport międzykontynentalny, jest przyszłością naszej gospodarki. Ta branża stale się rozwija i szuka nowych rozwiązań. Chcemy by przewóz towarów odbywał się szybko, tanio i niezawodnie.

Z pewnością naszą przyszłością jest transport multimodalny, a w tej branży potrzeba ludzi – fachowców, którzy są w stanie kompleksowo podejść do przewozu towarów. Nie powinno brakować im doświadczenia, samodyscypliny i zdolności organizacyjnych. Cel jest zawsze tylko jeden – by towar dotarł do klienta i to w najlepszym czasie.

Czym się różni spedytor międzynarodowy od firmy transportowej?

Na początek kilka podstawowych informacji. Czym zajmuje się spedytor międzynarodowy? Przede wszystkim organizacją transportu, także transportu międzynarodowego czy międzykontynentalnego. Osoba ta musi mieć opanowany cały proces transportu towaru, od miejsca początkowego do końcowego oraz posiadać ogromna wiedzę z tego zakresu i doświadczenie – tylko dzięki tym dwóm umiejętnościom uda mu się zaspokoić potrzeby zleceniodawców, którzy wraz z rozwojem rynku spedycyjnego stają się coraz bardziej wymagający. Zadaniem spedytora jest tak prowadzić logistykę przewozu, aby sprostać oczekiwaniom pośredników w handlowych transakcjach, inwestorów w stacjach przeładunkowych i przedstawicieli firm transportowych.  

Dodać należy, że sam transport danego ładunku jest tylko jednym z elementów tej skomplikowanej układanki. Znacznie trudniej zaplanować cały proces spedycyjny: przygotowywanie ładunku do transportu, wysyłanie, przetwarzanie oraz przechowywanie dokumentów związanych z przesyłką. Ponadto, spedytor powinien dopilnować również miejsca składowania i przechowywania towaru.

Czasem zachodzi konieczność organizacji przepakowania lub przeładunku towaru tak, aby dalsza jego droga mogła odbywać się za pomocą innego środka transportu. Spedytor międzynarodowy musi zadbać również o system ubezpieczeń ładunku, odprawę celną, dopilnować, by dany ładunek w nienaruszonym stanie dotarł do odbiorcy.

Spedycja to zarządzanie całym procesem transportu – logistyką transportu. Zadbanie o każdy element spedycji. Spedytor międzynarodowy ma obowiązek jak najszybciej zrealizować zamówienie i sprawić, by odbiorca otrzymał zamówiony towar na czas i w takim stanie, w jakim został odebrany z magazynu, czy fabryki, w której powstał. Profesjonalny spedytor międzynarodowy musi świetnie władać językami obcymi i być w stałym kontakcie z wszystkimi punktami i wszystkimi osobami zaangażowanymi w cały łańcuch danego zlecenia.

Firma transportowa – odpowiedzialna za fizyczne przewiezienie towaru

Firma transportowa jest pojęciem węższym, ponieważ obsługuje jedynie jeden z elementów całego procesu spedycyjnego. Transport wchodzi w integralny skład działań spedycyjnych. Najkrócej mówiąc firma transportowa, obojętnie, jak bardzo byłaby rozbudowana i jak różnorodną flotą by dysponowała, jest jedynie odpłatną formą przetransportowywania towarów i produktów z punktu A do punktu B. Mamy kilka rodzajów firm transportowych, dzielimy je ze względu na formę transportu.

O tym, jaką formę transportu wybierzemy przy wysyłce określonych towarów decyduje spedytor, a jeśli ta przesyłka ma formę transportu zagranicznego – spedytor międzynarodowy. To właśnie dzięki jego doświadczeniu i wiedzy cały proces spedycyjny przebiegnie w sposób bezawaryjny – wybierze adekwatny rodzaj transportu, dostosowane kontenery – np. specjalistyczne chłodnie, zoptymalizuje koszty i czas podróży.

Czym się różni spedytor międzynarodowy od firmy transportowej? Przede wszystkim funkcją. Spedytor międzynarodowy ma za zadanie kontakt i realizację zleceń dla kilku, a nawet kilkunastu firm transportowych. Ciąży nad nim ogromna odpowiedzialność za cały proces spedycyjny, którym zarządza. To zawód dla ludzi z pasją i wyobraźnią, którzy są idealnie zorganizowani, skrupulatni, nie boją się nowych wyzwań, kontaktu z ludźmi i nie unikają odpowiedzialności. Spedytor musi być przygotowany na wszystko i w sytuacjach kryzysowych musi działać szybko, zdecydowanie, by zniwelować formę błędu ludzkiego, czy sytuacji losowej. Najtrudniejsze w zawodzie spedytora międzynarodowego jest koordynowanie całym procesem, gdyż w tak skomplikowanym łańcuchu zawsze może pojawić się jedno słabsze ogniwo, które może rzutować na realizację całości zlecenia.