bezpieczny przewoz towarow

Transport multimodalny jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wynikające z dynamicznie rozwijającego się handlu międzykontynentalnego.Jest to optymalne rozwiązanie, którego zaletami są cena oraz czas przewozu różnego rodzaju towarów.

Transport intermodalny, czyli łączony

Transport multimodalny to nowoczesne i elastyczne rozwiązanie związane z transportem towarów na dużych odległościach. Jego cechą podstawową jest wykorzystanie co najmniej dwóch środków transportu – powszechne jest łączenie w jego ramach przewozów kolejowych, morskich oraz samochodowych.

Transport multimodalny powiększa grono zainteresowanych klientów na całym świecie – również w Polsce. Co więcej, nasz kraj może być traktowany jako brama, przez którą biegnie jedna z tras Nowego Szlaku Jedwabnego łączącego producentów i odbiorców zlokalizowanych w krajach azjatyckich i europejskich. Nasza firma oferuje usługi w zakresie organizacji transportu multimodalnego, dodatkowo jesteśmy odpowiedzialni za reaktywację Nowego Jedwabnego Szlaku w Polsce. Niekwestionowanymi zaletami transportu multimodalnego są stosunkowo krótki czas przewozu, niska cena, bezpieczeństwo oraz wygodny przewóz kontenerowy.

Szybkość przewozu

To, co cechuje transport multimodalny to szybki czas dostawy towarów. Dzięki łączeniu spedycji kontenerowej z kolejową i samochodową lub morską istnieje możliwość skrócenia czasu przewozu danych produktów nawet o połowę. Co to oznacza dla gospodarki? Szansę na rozwój handlu produktami, których dostępność jest uzależniona od trwałości przydatności do spożycia lub sezonowości – na przykład towarów spożywczych czy odzieży.

Z czego wynika oszczędność czasu związanego z przewozem towarów w ramach transportu multimodalnego? Ten rodzaj transportu wykorzystuje znormalizowane kontenery, których w trakcie przewozu się nie przepakowuje. Ponadto wykorzystuje on optymalny środek przewozu dostosowany do możliwości danego terenu – na morzu kontenerowce, na lądzie kolej lub samochody ciężarowe.  Transport multimodalny opiera się także w dużej mierze na ekspresowych pociągach towarowych – tak jest w przypadku przewozu towarów z Chin do Europy.

Korzystna cena

Patrząc na ceny różnych modeli spedycji w oczy rzucają się od razu różnice, które zazwyczaj są pochodną czasu transportu towarów. Bezwzględnie najtańszy jest transport morski – ten jednak na odcinku Chiny – Polska trwa nawet do 60 dni. Najszybszy bezwzględnie jest transport lotniczy, który jednak jest wyjątkowo drogi i pozwala na przewóz ograniczonej liczby towarów.

Transport multimodalny godzi ze sobą rozsądną cenę z krótkim czasem dostawy sprawiając, że jest optymalnym wyjściem dla przedsiębiorców dbających o konkurencyjność swoich firm w zakresie tempa dostarczania towarów i płaconej za to ceny. Co więcej – transport multimodalny nie ogranicza ilości przewożonych towarów.

Co warto przewozić

Spedycja multimodalna nie ogranicza zakresu przewożonych towarów. Wykorzystywane w tym rodzaju transportu kontenery pozwalają przewieźć każdy ładunek. W ofercie SYMLOG w zakresie przewozu towarów transportem multimodalnym wykorzystywane są głównie kontenery gp (general purpose) – ogólnego zastosowania, kontenery ot z otwartym dachem, kontenery hc o podwyższonej wysokości oraz kontenery ref (chłodnie) wyprodukowane do przewozu produktów spożywczych. Ich zunifikowane rozmiary pozwalają na wygodne pakowanie towaru oraz szybki i bezproblemowy przewóz bez konieczności przepakowywania produktów na całej trasie.

Dzięki zastosowaniu kontenerów możliwe jest przewożenie zarówno towarów w kartonach, paletyzowanych, jak i sypkich. Można nimi transportować zarówno odzież na wieszakach, jak i produkty spożywcze.

Bezpieczeństwo przesyłki

Transport na dużych odległościach związany jest zawsze z ryzykiem utraty towaru. Jednakże spedycja multimodalna,  przeciwieństwie do morskiej – narażonej na ataki współczesnych piratów – gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Przewóz towarów na dużych odległościach odbywa się terenami wolnymi od zawirowań wojennych i stabilnymi politycznie. Przykładem jest spedycja multimodalna organizowana na Nowym Jedwabnym Szlaku. Ekspresowe pociągi towarowe dodatkowo są monitorowane, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Transport multimodalny – najlepsze rozwiązanie

Transport multimodalny na tle innych rodzajów spedycji jest optymalnym rozwiązaniem. Stosunkowo szybkie tempo przewozu, wysokie bezpieczeństwo, elastyczność w zakresie przewozu towarów oraz konkurencyjna cena sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców odstępuje od tradycyjnego modelu przewozu towarów drogą morską na rzecz spedycji multimodalnej.

Trend ten potwierdza dynamiczny rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku. Powrót do idei wykorzystania ekspresowych pociągów towarowych okazał się sukcesem – SYMLOG oferuje już system 8 pociągów tygodniowo relacji Zhengzhou – Europa.