Transport jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi światowej gospodarki, a wykorzystywane dotychczas środki transportu stają się coraz bardziej nowoczesne i wykorzystują innowacyjne technologie. Rozwijająca się wciąż infrastruktura kolejowa sprzyja używaniu pociągów do przewożenia towarów, zwłaszcza na dalekich trasach. Na czym polega spedycja kolejowa i jakie płyną korzyści z jej zastosowania?
Czym się charakteryzuje spedycja kolejowa?
Spedycja kolejowa to cały proces transportu uwzględniający przewóz towarów drogą kolejową, zorganizowanie załadunku i rozładunku, kwestia dokumentów i formalności. Firmy zajmujące się usługą spedycji kolejowej to profesjonaliści, którzy dzięki swojemu praktycznemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy są w stanie zorganizować cały proces bez konieczności angażowania klienta w każdy etap podróży.
Pociągi są bardzo często używane w transporcie multimodalnym, który łączy co najmniej dwa różne środki transportu przy zastosowaniu tej samej jednostki przeładunkowej, np. stalowego kontenera. Gdy wyjątkowo zależy nam na czasie warto zainteresować się ekspresowymi pociągami towarowymi, które są zdecydowanie szybsze od standardowej kolei. Najczęściej używane są na zmodernizowanej trasie dawnego Jedwabnego Szlaku, nazywanego obecnie Nowym Jedwabnym Szlakiem, który łączy Europę z Bliskim Wschodem i Chinami.
Skorzystanie z usług firmy spedycyjnej organizującej transport multimodalny jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem, ponieważ cała odpowiedzialność leży po stronie Operatora Transportu Multimodalnego. Jest to osoba, która organizuje cały proces transportu, dba o odpowiednią dokumentację i na bieżąco reaguje na pojawiające się problemy. Firmy spedycyjne dodatkowo coraz częściej oferują system śledzenia przesyłek, dzięki czemu możemy na bieżąco monitorować trasę naszego towaru. Coraz bardziej popularne jest również ubezpieczenie “cargo” przewożonego towaru, co zapewnia nam spokój i poczucie bezpieczeństwa, że nie poniesiemy żadnych niepotrzebnych kosztów finansowych w przypadku uszkodzenia bądź zagubienia ładunku.
Zalety skorzystania z transportu kolejowego
Wykorzystanie kolei w transporcie standardowym lub multimodalnym przekłada się na wiele korzyści dla zlecającego przewóz. Jest to doskonała alternatywa dla transportu lotniczego a zarazem zdecydowanie tańsza. Ze względu na dużą ładowność wagonów, pozwala na przewóz jednorazowo dużej ilości towarów, w tym również ładunków wielkogabarytowych.
W spedycji kolejowej stosowane są najczęściej kontenery bądź wagony – platformy, na których można umieścić wyjątkowo duże towary. Dostępne są również wagony przeznaczone typowo pod dany rodzaj ładunku, jak np. wagony do masowych przewozów węgla, drewna czy metali (węglarki), wagony – cysterny do przewozu płynów a także specjalne wagony lub kontenery – chłodnie służące do transportu świeżej żywności i artykułów szybko psujących się. Zastosowanie kontenerów w transporcie multimodalnym dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie ma konieczności każdorazowego przeładunku towarów w momencie zmiany środka transportu.
Transport koleją ma przewagę nad transportem drogowym z racji tego, iż nie poddaje się wpływom niesprzyjających warunków atmosferycznych. Pociągi nie napotykają na swojej drodze żadnych przeszkód, więc dzięki temu zapewniają punktualność dostawy do stacji docelowej. Szybkość przewozu nie jest uzależniona od jakości i stanu dróg, jak w przypadku transportu samochodowego, co również pozytywnie skutkuje brakiem opóźnień.
Przewóz koleją jest dostępny przez cały rok i całą dobę, dzięki czemu ma zdecydowaną przewagę nad transportem samochodowym, gdzie kierowców ciężarówek obowiązują sztywne normy odnośnie czasu pracy i tym samym wymuszają na nich obowiązkowe postoje. Koszty przewozu koleją przez cały rok są takie same, nie ulegają sezonowym wahaniom, więc łatwiej je zaplanować w budżecie.