Chiny, jako potęga gospodarcza, produkują bardzo wiele towarów, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w Europie, jak również na naszym rodzimym rynku. Międzykontynentalny transfer towarów jest możliwy za pomocą różnych źródeł transportu. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony. Czym więc kierować się przy tranzycie produktów z Chin? Co okaże się lepsze: intermodalny pociąg z Chin, transfer drogą morską, a może transport powietrzny?

Pociąg – sprawdzone rozwiązanie

Wykorzystując ekspresowe pociągi towarowe, które łączą Polskę z Chinami poprzez Jedwabny Szlak, transport ładunków jest niezwykle szybkim i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem. Dzięki transportom szynowym możliwy jest przewóz różnego rodzaju produktów – zarówno tych drobnicowych, jak i ponadgabarytowych. Jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie posiada ono większych ograniczeń ilościowych, a z racji cyklicznych kursów, dostępne jest niemalże od ręki. Co więcej, w tym przypadku zazwyczaj towar odbierany jest od klienta i dostarczany pod wskazany adres w kraju. Zaletą z punktu widzenia klienta jest także to, że nie jest on również zobowiązany zajmować się odprawą celną, bowiem również w tym względzie przewoźnik przejmuje nad transportem kontrolę. Pociągi intermodalne z Chin zapewniają także stosunkowo krótki termin realizacji, bowiem w przypadku kompleksowej obsługi czas operacji wynosi około 3-4 tygodnie.

Kontenerowiec – duży zasięg przy niskim koszcie

Nie da się ukryć, że statki stanowią ciekawą alternatywę dla omawianych wcześniej pociągów z Chin. Warto podkreślić, że duże kontenerowce również w tym przypadku posiadają w zasadzie nieograniczoną ładowność. Uniwersalne rozmiary kontenerów oraz ich konstrukcja pozwala na przewóz różnego rodzaju towarów, a także dalszą dostawę do klienta za pomocą pojazdów ciężarowych. Wielu klientów ceni sobie prostotę oraz skuteczność tego rozwiązania. W porównaniu do szlaków kolejowych, termin dostawy drogą morską jest znacznie wydłużony.

Statek, kolej – a może samolot?

W przypadku konieczności szybkiej dostawy jest to bezkonkurencyjne rozwiązanie, bowiem lot z Chin do Europy trwa zaledwie kilkanaście godzin. Niestety, w tym przypadku ograniczeniem może być ilość oraz masa transportowanego ładunku. Z racji ograniczeń konstrukcyjnych samolotu, jest to skuteczne rozwiązanie polecane dla klientów chcących zlecić transport drobnicowy. Warto także podkreślić, że transport powietrzny odbywa się niemalże każdego dnia, co sprawia, że jest to powszechnie stosowany środek transportu.

Co więc wybrać?

W tym miejscu należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań – nie bez znaczenia pozostaje tutaj masa oraz ilość sprowadzanego ładunku. W przypadku ciężkich i sporych rozmiarów towarów z pewnością lepszym wyborem będzie wykorzystanie statków i pociągów. Natomiast w momencie, gdy zakupiony towar jest zaliczany do przesyłek drobnicowych, poleca się wybór przesyłki lotniczej, szczególnie kiedy priorytetem jest czas transportu a nie jego cena. Postęp technologiczny spowodował również modernizację rynku transportowego, bowiem w dzisiejszych czasach transport towarów z tak odległych miejsc jest w zasięgu ręki, a koszt całej usługi zostaje zoptymalizowany.

Wybierając proponowane rozwiązania należy zaufać sprawdzonej firmie, która zajmuje się organizowaniem tak odległych transportów – w ten sposób dobierze się najkorzystniejszy wariant zlecenia, który będzie spełniał oczekiwania klienta. Bogate doświadczenie przekłada się na późniejsze zadowolenie zleceniodawcy. Sporym ułatwieniem jest także kompleksowość usługi, która zakłada przeładunek towaru oraz jego dostarczenie pod wskazany adres – tzw. usługa „door-to-door”. Co ważne, każde z tych rozwiązań pozwala na śledzenie przesyłki, dzięki czemu termin dostawy jest z góry znany – to z kolei pozwala klientowi na zaplanowanie dalszych działań.