Kolej w międzynarodowym, a nawet międzykontynentalnym transporcie wykorzystywana jest od szeregu lat. Natomiast wprowadzenie nowego rozwiązania, jakim jest rynek towarowych pociągów ekspresowych, wpłynęło na zmianę branży transportowej, co jest szczególnie widoczne w kontaktach między Europą i Azją.

Zapotrzebowanie na ekspresowe połączenia kolejowe stanowi odpowiedź na potrzeby rynku

Transport kolejowy, również na dalekich trasach sukcesywnie zyskuje na popularności. Jego cena cechuje się znaczną stabilnością, w porównaniu do transportu morskiego, a czas przewozu produktów i towarów jest niepomiernie krótszy. Natomiast w odniesieniu do transportu lotniczego kolej oferuje zdecydowanie niższe stawki za przewóz ładunków. Chociaż porównując pociągi do transportu morskiego, ceny przewozów kolejowych, z jakimi musi liczyć się zleceniodawca wypadają blado, jednak czas przewozu zdecydowanie przemawia za wybraniem takiego rozwiązania.

Co jednak, jeśli przedsiębiorcy zależy na szybkim zrealizowaniu transportu towarów, a jednocześnie nie chce on, albo nie może, zdecydować się na najszybszą formę transportu, a mianowicie na transport lotniczy? Rozwiązaniem są wówczas ekspresowe pociągi towarowe, które posiadają wiele zalet, a najistotniejsze z nich to niska cena przewozu oraz szybkość.

Kolej ekspresowa – rozwiązania dla tych, którym się spieszy

Ekspresowe pociągi towarowe stanowią dość nowe rozwiązanie, jakie sukcesywnie zyskuje na popularności, odkąd ponownie uaktywniono Nowy Jedwabny Szlak. To rozwiązanie, wykorzystujące towarowe pociągi ekspresowe,  przyczynia się bezpośrednio do zintensyfikowania wymiany handlowej pomiędzy Unią Europejską oraz Chińską Republiką Ludową. Spedycja kolejowa jest zatem rozwiązaniem dla wszystkich, którzy oczekują korzystnej ceny za transport towarów. Opłaty za przewóz pociągiem są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, aniżeli cena transportu lotniczego na tej samej trasie. Chociaż jest ona wyższa, niż w przypadku wykorzystania z transportu morskiego, w tym wypadku zachodzi możliwość dostarczenia towaru dwukrotnie albo trzykrotnie szybciej, niż czas usługi oferowanej przez fracht morski.

Przewóz produktów ekspresowymi pociągami towarowymi jest możliwy praktycznie bez ograniczeń w zakresie ilości przewożonego towaru. Transport jest przeprowadzany z wykorzystaniem znormalizowanych kontenerów. Warto podkreślić również, iż korzystanie z kontenerów przyspiesza sam przewóz i obniża jego cenę, gdyż tym sposobem ogranicza się koszty przeładunku.

Zalety spedycji kolejowej na duże odległości

Chociaż w przypadku ekspresowej spedycji kolejowej pociągi pokonują naprawdę imponujące odległości, zapewnione zostaje całkowite bezpieczeństwo towarów. Dzięki konteneryzacji, towar pozostaje bezpiecznie zamknięty, dostęp mają do niego jedynie pracownicy izb celnych. Pociągi towarowe na długości całej trasy są monitorowane, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo przesyłanych produktów.

Warto podkreślić, iż transport pociągami jest bezpieczny dla środowiska, gdyż emituje niewiele szkodliwych substancji.

Kto korzysta z tej formy transportu?

Ekspresowe pociągi towarowe to rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy importują lub eksportują towary na Daleki Wschód. Wybór takiej opcji pozwala szybko zrealizować przewóz, a jednocześnie nie naraża firmy na wysokie koszty.

SZYBCIEJ NIŻ STATKIEM,  TANIEJ NIŻ SAMOLOTEM – takie hasło powinno przyświecać towarowym pociągom ekspresowym! Wszyscy ci klienci, którym zależy na przewiezieniu większych partii towaru, szybko, bezpiecznie i niedrogo, wybierają tę właśnie formę transportu.