Aktualne stawki spot.  Linie żeglugowe konkurują o klientów co skutkuje wojną cenową. Terminale kolejowe na granicy z Chinami osiągają bardzo dobre wyniki- coraz więcej towarów jest przewożonych pociągami z Chin do Rosji. Zwolnienia pracowników w kluczowych firmach logistycznych. Od 8 stycznia 2023 roku Chiny zniosły ograniczenia wjazdu COVID we wszystkich portach drogowych.

 

  1. Fracht morski

Po Chińskim Nowym Roku wolumen frachtowy nie uległ wzrostowi, a popyt na rynku pozostał słaby. Przy zdolnościach przewozowych przekraczających popyt, linie żeglugowe zaczęły konkurować o klientów co skutkuje wojną cenową.

Stawki za fracht morski nieznacznie spadły, branża żeglugowa spodziewa się, że pozostaną na podobnym poziomie do połowy lutego br. lub nawet dłużej.

Jedna z agencji żeglugowych poinformowała o ofertach ze stawkami z wielu chińskich portów do portu Felixstowe w wysokości 998 USD za kontener 40-stopowy, z ważnością do 14 lutego br. Stawki z największych chińskich portów – Szanghaju i Ningbo – do Felixstowe wynoszą 1400 USD za FEU i 1450 USD za FEU do Hamburga i Rotterdamu, z ważnością do połowy lutego br.

WCI Drewry na 2 lutego br. spadł o 1% do 2.033,70 USD za kontener 40ft. Co daje 78 % spadek w stosunku do tego samego tygodnia w 2022 roku. Oceniane przez Drewry stawki frachtowe to :

Szanghaj – Rotterdam:1732 USD/FEU, -1 % tygodniowo.

Szanghaj – Genua: $2,727/FEU, – 2 % lub $51 tygodniowo.

Xeneta’s XSI na 1 lutego: $1787/FEU

CCFI 3 lutego br.: 1465 USD /FEU

Przy niskim wolumenie ładunków na trasach Chiny-Europa, przewoźnicy kierują swoje statki na bardziej dochodowe szlaki handlowe. Aby nie dopuścić do naruszenia kontraktu żeglugowego, linie żeglugowe aktywnie dyskutują o dzieleniu się dostępnymi slotami.

Tymczasem, biorąc pod uwagę recesję w branży żeglugowej, kilka firm logistycznych ogłosiło zwolnienia. C.H. Robinson, który zwolnił około 650 pracowników w listopadzie 2022 roku, spodziewa się spadku kosztów pracy w 2023 roku o około 7 % w skali roku. FedEx zwolnił 12 000 pracowników od czerwca ubiegłego roku, a firma ogłosiła 1 lutego br., że wyeliminuje ponad 10 % stanowisk kierowniczych i dyrektorskich. Flexport ogłosił globalne zwolnienie 20 % swoich pracowników 11 stycznia br. i natychmiast wdrożył ten komunikat. Dalsze zwolnienia są spodziewane w 2023 roku.

W obliczu słabego rynku kontenerowego i niedoboru statków r/r, coraz więcej firm żeglugi kontenerowej przestawiło się na transport samochodów kontenerami. Oczekuje się, że w 2023 r. na rynek wejdzie tylko 11 nowych statków r/r, a całkowita pojemność statków pokryje tylko 50 % zapotrzebowania.

 

  1. Fracht kolejowy

Według China Railway w styczniu br. z Chin wyjechało łącznie 1410 pociągów przewożących 147 tys. TEU, co oznacza wzrost odpowiednio o 6 % i 1 3% w stosunku do roku 2022. Wszystkie terminale kolejowe na granicy z Chinami odnotowały w styczniu br. dobre wyniki.

Ilość towarów odprawionych przez port kolejowy Alashankou w styczniu br. osiągnęła 1,114 mln ton, co oznacza wzrost o 12,8 % rok do roku. Czas odprawy celnej w terminalu kolejowym Alashankou skrócił się do 5 godzin, czas przekraczania granicy przez pociągi do Chin wynosi około 4 godzin, a średni czas przeładunku to 1,5 godziny.

Według stanu na 27 stycznia br. port kolejowy Khorgos obsłużył w tym roku 531 pociągów między Chinami a Europą z 670,9 tys. ton ładunków, co oznacza wzrost odpowiednio o 2,11 % i 18,93 %.

Obecnie coraz więcej stacji wykorzystuje pociągi do transportu samochodów. Jeden kontener może pomieścić 4 samochody, a jeden pociąg ma co najmniej 55 kontenerów.

W styczniu 2023 roku kolejowy ruch towarowy między Chinami a Rosją wzrósł o 68 % rok do roku. 395 pociągów wjechało i wyjechało z Chin przez stację Manzhouli w styczniu br,, przewożąc 40 688 TEU ładunków, co stanowi wzrost o 6,4 r/r. Koleje Rosyjskie planują zwiększyć liczbę pociągów kontenerowych przejeżdżających przez Zabajkalsk (rosyjski: Забайка́льск) z obecnych 6-8 pociągów/dzień do 10 pociągów.

Coraz więcej towarów jest przewożonych pociągami z Chin do Rosji, ale zdaniem branży nie oznacza to, że pociągi Chiny-Europa będą pociągami Chiny-Rosja. Połączenie Europy i Chin to jeden z głównych celów projektu BRI. Europa również potrzebuje chińskich pociągów, zwłaszcza że rośnie unijny import surowców z Chin. Pomimo sankcji przewozy kolejowe przez Rosję do Europy są bardzo stabilne. Ruch kolejowy Chiny-Europa powinien być zdominowany przez transport północny przez Rosję, natomiast alternatywne trasy powinny zostać skonsolidowane. Nadal należy zwiększać możliwości transportowe poprzez Korytarz Środkowy, który przebiega przez Morze Kaspijskie, a także badać Korytarz Południowy.

 

  1. Transport drogowy

Transport drogowy pomiędzy Chinami a Europą został wznowiony po Chińskim Nowym Roku. Stawki frachtowe z Chin do Polski wynosiły średnio ok. 22 000 USD, ale ceny zależały w dużej mierze od kosztów flot ciężarówek. Ponieważ Rosja zabrania europejskim flotom wjazdu na swoje terytorium, floty rosyjskie, białoruskie i kazachskie są odpowiedzialne za transport towarów z granicy kazachsko-chińskiej do Europy. Na granicy UE towary są przeładowywane na europejskie ciężarówki lub przyczepy (z towarami) są ciągnięte przez europejskie ciągniki do europejskich magazynów.

Przed wojną rosyjsko-ukraińską wiele polskich flot realizowało przewozy z Kazachstanu/Rosji do Europy, natomiast obecnie większość polskich flot przeniosła swój główny biznes na trasy Ukraina-Europa i Turcja-Europa.

W branży panuje obecnie przekonanie, że transport drogowy ma jeszcze duże pole do rozwoju. Jednak wiele firm europejskich nie zna dobrze procedur na granicy Kazachstanu i Chin, a firmy chińskie z kolei nie znają procedur na granicach europejskich, dobra współpraca między chińskimi i europejskimi firmami transportowymi jest kluczem do sukcesu. Ruch drogowy między Chinami a Azją Centralną/Rosją jest obecnie bardzo intensywny.

Od 8 stycznia 2023 roku Chiny zniosły ograniczenia wjazdu COVID we wszystkich portach drogowych. Ciężarówki z Tadżykistanu przybyły do Chin, aby odebrać przesyłki po raz pierwszy od 3 lat.

Ponadto pierwsze chińskie przesyłki TIR opuściły port Xinjiang Irkhestan (rosyjski: Эркеш-Там) dla Kirgistanu, oznaczając wznowienie chińskich przesyłek TIR.