Według prognozy firmy Alphaliner, podaż statków wzrośnie o 8,2% w tym roku i o 8,9% w 2024 r., natomiast popyt na fracht wzrośnie o 1,4% w tym roku i o 2,2% w 2024 r. To, kiedy skończy się spowolnienie w globalnej żegludze kontenerowej, pozostaje niepewne. Ze względu na ścisłe kontrole krajów UE, firmy spedycyjne niechętnie wysyłają towary e-commerce. Według Sea Intelligence, punktualność linii żeglugowych stale się poprawia i powróciła do poziomu sprzed pandemii.

 

  1. Fracht morski

Import i eksport Chin osiągnął ¥ 13,32 bln w pierwszych 4 miesiącach br. co oznacza wzrost o 5,8% r/r. Z tego eksport osiągnął ¥7,67 bln, co oznacza wzrost o 10,6% r/r. W kwietniu br. import i eksport Chin do Europy wyniósł ¥1,8 bln, co oznacza wzrost o 4,2% i stanowi 13,5% całego handlu międzynarodowego. Z tego eksport do UE osiągnął ¥ 1,17 bln, wzrost o 3,2%, a import 631,35 mld, wzrost o 5,9%.

Firmy żeglugowe poinformowały, że w chińskich portach wciąż piętrzą się puste kontenery, a popyt na statki jest słaby.

Osoby z branży uważają, że dzieje się tak dlatego, że wzrost eksportu wynika głównie ze wzrostu sprzedaży nowych/alternatywnych pojazdów energetycznych, baterii litowych i ogniw słonecznych, które mają dużą wartość i nie są zwykle transportowane w kontenerach. Większość handlu produktami tradycyjnymi nadal napotyka na duże wyzwania i trudności.

Oprócz niewielkiej poprawy na niektórych trasach, takich jak Chiny-Ameryka Południowa i Chiny-Rosja, wyniki na innych trasach pozostają powolne.

Według Sea Intelligence, punktualność linii żeglugowych stale się poprawia i powróciła do poziomu sprzed pandemii.

Przy obecnych kosztach magazynowania znacznie przekraczających długoterminową średnią, podejmowane są wysiłki mające na celu utrzymanie zapasów na niższym poziomie, co ogranicza możliwość masowego importu.

Według prognozy firmy Alphaliner, podaż statków wzrośnie o 8,2% w tym roku i o 8,9% w 2024 r., natomiast popyt na fracht wzrośnie o 1,4% w tym roku i o 2,2% w 2024 r. To, kiedy skończy się spowolnienie w globalnej żegludze kontenerowej, pozostaje niepewne.

Jednak większość firm żeglugowych aktywnie dostosowuje swoje strategie, aby wykorzystać swoją działalność. Dzięki ogromnym zyskom, jakie osiągnęły w ciągu ostatnich 3 lat, są w stanie sprostać wyzwaniom nadchodzącego czasu.

 

Zyski tajwańskich firm żeglugowych w I kwartale 2023 r:

– Evergreen Marine Corporation odnotowała przychody w wysokości 66,82 mld NT$ (ok. 2,17 mld USD), spadek o 95% rok do roku, oraz zysk netto w wysokości 5,043 mld NT$ (ok. 164 mln USD).

– Yang Ming Marine odnotował sprzedaż na poziomie 36,953 mld NT$ (ok. 1,22 mld USD), co oznacza spadek o 65% rok do roku, oraz zysk netto w wysokości 3,401 mld NT$ (ok. 112 mln USD), co oznacza znaczny spadek o 94% rok do roku.

– Wan Hai Lines odnotował przychody w wysokości 25,558 mld NT$ (ok. 830 mln USD), co oznacza znaczny spadek o 68% rok do roku, oraz stratę netto w wysokości 2,118 mld NT$ (ok. 68,78 USD).

 

Aktualne stawki frachtu spotowego:

Indeks Drewry:

– Szanghaj-Rotterdam: 1605 USD/FEU, spadek o 2% tygodniowo

– Shanghai-Genoa: $2207/FEU, spadek o 1% tygodniowo

Stawki spot od spedytorów – z głównych portów chińskich do portów w Chinach

– Z głównych portów chińskich do:

-Southampton/Felixstowe/Le Havre/Antwerpia/Hamburg/Rotterdam: $875/TEU i $1275/FEU

-Gdańsk: 875 USD/TEU, 1325 USD/FEU

 

  1. Transport kolejowy

W tym roku przypada 10. rocznica Inicjatywy Pasa i Drogi oraz 10. rok funkcjonowania kolejowej usługi towarowej Chiny-Europa. Do 10 maja br. w porcie kolejowym Horgos obsłużono 2 715 pociągów, co oznacza wzrost o 22,9% rok do roku. W porcie Alashankou Railway obsłużono 2 317 pociągów, co oznacza wzrost o 12,3% rok do roku. Łącznie w tranzycie między Chinami a Europą (Azją Środkową) przez oba porty obsłużono 5 032 pociągi, co oznacza wzrost o 17,8% rok do roku.

Obecny czas dostawy z Chin do Europy pozostaje korzystny i wynosi średnio 15 dni z Xi’an do Małaszewicz w Polsce. Jednak ze względu na zmniejszenie liczby pociągów do Europy, klientom zaleca się rezerwację z 7-10 dniowym wyprzedzeniem.

Rosja pozostaje głównym celem dla większości pociągów. Jednak wraz ze spadkiem siły nabywczej Rosji i wzrostem możliwości transportu morskiego, stawki za przewozy kolejowe do Rosji spadły.

W 2022 roku kolejowe przewozy towarowe z Chin do Polski spadły o 21,5% rok do roku. W pierwszym kwartale 2023 r. nastąpił dalszy spadek o 29% rok do roku. Niektórzy eksperci branżowi uważają, że ten trend spadkowy będzie się utrzymywał. Jednak główną przyczyną spadku nie jest konflikt Rosja-Ukraina, ale wyjątkowo niskie stawki frachtu oceanicznego.

 

Produkty łańcucha chłodniczego są wysyłane koleją

W dniu 7 maja br. chłodniczy pociąg kontenerowy przewożący mięso z Moskwy do Chengdu przybył do Chin przez port kolejowy Alashankou i ma dotrzeć do Chengdu w tym tygodniu. Jest to pierwszy chłodniczy transport koleją od czasu wybuchu COVID -19. 9 maja br. po raz pierwszy wyeksportowano do Rosji 20 ton przetworzonych produktów z węgorza z Syczuanu. Mówi się, że import mięsa z Europy koleją może zaoszczędzić około 45 dni w porównaniu do frachtu morskiego i około ¥10.000 za tonę w porównaniu do frachtu lotniczego.

 

  1. Transport drogowy

Ze względu na ścisłe kontrole krajów UE, firmy spedycyjne niechętnie wysyłają towary e-commerce. W związku z tym duże wysyłki jeszcze się nie rozpoczęły. Znacznie spadł również wolumen ładunków drogowych z Chin do Rosji. Wydajność na granicy Chin i Kazachstanu osiągnęła najwyższy poziom od czasu wybuchu COVID -19, z przekraczaniem granicy w ciągu 1-2 dni. Zagraniczne ciężarówki mogą wjeżdżać do Chin na załadunek, a kierowcy mogą przebywać w Chinach przez 48 godzin.

Stawki frachtowe z Chin do Kazachstanu również zauważalnie spadły, najniższa wynosi 6.500 USD za pełny ładunek. Stawki frachtu z Kazachstanu do Europy wahają się od 8 000 do 9 000 USD za pełny ładunek. Tak więc całkowity koszt wynosi około 14 500 do 15 500 dolarów za FTL.

Na granicy Polski i Ukrainy w Dorohusku grupa polskich kierowców protestowała przeciwko inwestycjom Białorusi i Rosji w nowe firmy transportowe na terytorium Polski. Domagali się zakazu wjazdu do Polski ciężarówek zarejestrowanych na Białorusi i w Rosji, zawieszenia działalności firm z udziałem kapitału białoruskiego i rosyjskiego oraz przywrócenia ukraińskim przewoźnikom prawa do uzyskania polskich zezwoleń i licencji na działalność.

To zdarzenie będzie miało znaczący wpływ na koszty i czas transportu wszystkich towarów wjeżdżających i wyjeżdżających z UE. Z powodu problemu granicznego między Polską a Białorusią, wszyscy spedytorzy skierują swoje ciężarówki przez Litwę, Łotwę i Estonię zamiast przez Polskę jako kraj tranzytowy. Doprowadzi to niewątpliwie do zatorów drogowych i znacznych opóźnień w ruchu towarowym.

 

  1. Newsy

(1) Inwestycje UE-Chiny

W 2022 r. obroty handlowe między Chinami a UE osiągną 847,3 mld USD, co oznacza wzrost o 2,4% rok do roku, przy średniej wartości ponad 1,6 mln USD na minutę. Szybko rośnie handel produktami ekologicznymi, takimi jak baterie litowe, pojazdy nowej energii i komponenty fotowoltaiczne.

W 2022 roku europejskie inwestycje w Chinach osiągną 12,1 mld dolarów, co oznacza wzrost o 70%. Sektor motoryzacyjny pozostaje największym punktem zapalnym dla inwestycji. Chińskie inwestycje w Europie wynoszą 11,1 mld USD, co stanowi wzrost o 21%, z nowymi inwestycjami w nową energię, samochody, maszyny i urządzenia.

 

(2) Internacjonalizacja RMB

Brazylijskie przedsiębiorstwo Suzano SA, największy na świecie producent pulpy z twardego drewna, rozważa sprzedaż swoich produktów do Chin w RMB. Pakistan mógłby płacić za import ropy naftowej z Rosji w RMB.

 

(3) Koszt wysyłki samochodów drogą morską

Według niektórych szacunków:

– Tesla Model 3 o pojemności około 12,53 CBM kosztowałaby 1 081 USD.

– SUV BYD Tang o objętości około 16,25 CBM kosztowałby 1 428 USD.