Przedsiębiorcy stale poszukują rozwiązań pozwalających w optymalny sposób prowadzić przewóz towarów na małe i duże odległości. Transport samochodowy to najpopularniejszy środek wymiany towarowej. Czy jednak taki wybór zawsze jest najbardziej rentowny i zagwarantuje konkurencyjność na rynku?
Transport samochodowy to dosyć tradycyjny sposób przewozu ładunków. Odbywa się zazwyczaj za pomocą samochodów dostawczych (przewóz niezbyt dużych ładunków) lub ciężarowych (większe ładunki), wśród których są ciągniki siodłowe, przystosowane do ciągnięcia naczep. Transport samochodowy ułatwia także zastosowanie kontenerów, które są swoistymi zunifikowanymi opakowaniami na przewożony towar. Wykorzystywany jest zarówno na rynku lokalnym, jak i na dużych odległościach (transport międzynarodowy).
Organizacja transportu samochodowego
Firmy zajmujące się spedycją samochodową zazwyczaj posiłkują się obcymi przewoźnikami na zasadzie współpracy stałej lub nieregularnej (spot). Przesyłki są odpowiednio zabezpieczone, a nowoczesne systemy telematyczne służą do monitoringu całego procesu transportu. Kompleksowa obsługa klienta obejmuje zwykle przeładunek towaru, przekazy i odprawy celne, a także ubezpieczenie Cargo.
Usługi w zakresie organizacji transportu samochodowego na obszarze Europy Zachodniej (m. in. Anglia, Irlandia, Belgia) i na Wschodzie (np. Rosja, Kazachstan) oferuje również nasza firma. Współpraca ze sprawdzonymi firmami transportowymi posiadającymi wszechstronną flotę samochodową , w tym naczepy z możliwością załadunku nawet do 24t towaru sprawia, że oferujemy usługę elastyczną i dostosowaną do potrzeb klientów. Do wyboru są: cysterny, samochody wywrotki/wanny, samochody w zabudowie chłodniczej i samochody w zabudowie plandekowej. Istnieje też możliwość transportu drobnicy do krajów WNP. Specjalistyczne środki transportu samochodowego przystosowane są do przewozu niemal każdego rodzaju ładunku.
Spedycja samochodowa może być jednym z elementów transportu multimodalnego. Takie rozwiązanie stosuje się przeważnie w spedycji międzynarodowej – kontynentalnej i międzykontynentalnej, w ramach której przewóz towarów samochodami uzupełnia transport kolejowy lub morski.
Wszechstronne możliwości w zakresie transportu
Transport samochodowy niezastąpiony jest na stosunkowo niewielkich odległościach. Jest też wygodny, gdyż umożliwia dostarczenie przesyłki wprost „pod drzwi” odbiorcy — terminowo lub „just in time”. Sprawdza się dobrze przy mniejszych ładunkach liczących 1-2 kontenery.
Trudno sobie wyobrazić, by drobny przedsiębiorca sprowadzający z niezbyt odległego miasta niewielką ilość towaru wykorzystywał inny rodzaj transportu. Jest to też stosunkowo łatwo dostępny sposób przewozu — z samochodów mogą korzystać małe i duże firmy oraz osoby prywatne. Zaletą spedycji samochodowej jest też duża możliwość indywidualizacji usług dla konkretnego klienta, z którym ustala się czas dostawy czy odbioru przesyłek, a także optymalną pod względem czasu i kosztów trasę. To wygodne i elastyczne rozwiązanie dla przedsiębiorstw produkcyjnych, które kompletują towar do wysłania i mogą jedynie z przybliżeniem określić czas załadunku.
Uwarunkowania dotyczące korzystania z transportu samochodowego
Spedycja samochodowa wykorzystywana jest z powodzeniem w krajach z dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową, zwłaszcza z gęstą siecią dróg (dobra dostępność przestrzenna). Jej zaletami są też zwykle terminowość i częstotliwość dostaw, a także zazwyczaj korzystny czas doręczenia towaru. Samochodem, często nawet tym większym, można dojechać do położnych gdzieś na uboczu zakładów produkcyjnych, ale i znajdujących się w centrach dużych miast firm.
Wybierając ten typ przewozu towaru trzeba liczyć jednak z możliwością opóźnienia przesyłki ze względu na coraz większy tłok na drogach. Poza tym warto pamiętać o rożnych innych „zmiennych” wpływających na koszt i czas transportu samochodowego, tj.: cena paliwa, która raz rośnie, a raz spada, konieczność przekroczenia granic krajów i związane z tym niedogodności (odprawa celna, kolejki na przejściach granicznych itp.).
W przypadku częstego korzystania z przewozów samochodowych warto zastanowić się nad kompleksową obsługą przesyłek obejmującą transport, magazynowanie i dystrybucję towaru czy pokrewne usługi wraz z całą obsługą formalną (prawną, celną) ładunku.