transport multimodalny

Intensywny rozwój branży transportowej niesie za sobą nowe rozwiązania i coraz bardziej elastyczne metody przewożenia towarów. Jednym z rozwiązań zyskujących na popularności jest transport multimodalny, znajdujący swoje zastosowanie przede wszystkim w transporcie międzynarodowym i międzykontynentalnym.

Specyfika transportu multimodalnego

Według definicji transport multimodalny obejmuje przewóz towarów przy wykorzystaniu co najmniej dwóch różnych środków transportu w oparciu o jedną umowę przewozową. W ramach tego typu przewozu wykorzystywany jest transport kolejowy, ciężarowy, lotniczy, morski i śródlądowy. Transport multimodalny dopuszcza dowolną kombinację pojazdów i statków, dzięki czemu wyróżnia się na tle innych rozwiązań wyjątkową elastycznością.

Ten rodzaj transportu nie wymaga używania jednej i tej samej jednostki ładunkowej, jednakże jest to zdecydowanie bardziej opłacalne i pozwala na wyraźną oszczędność pieniędzy i czasu. Rozwój spedycji kontenerowej pozwolił na wyspecjalizowanie kontenerów pod kątem przewożonych towarów, dzięki czemu mogą być stosowane powszechnie. Użycie jednego kontenera dla całej trasy przewozu zdecydowanie usprawnia cały proces, ponieważ nie ma potrzeby rozładunku i magazynowania towaru. Dodatkowym atutem jest fakt, iż sam ładunek jest bezpieczny dzięki zminimalizowaniu ryzyka potencjalnego uszkodzenia przy przeładunku.

Zalety transportu kombinowanego

Zastosowanie transportu multimodalnego sprawdza się idealnie zwłaszcza w transporcie międzynarodowym i międzykontynentalnym, gdzie mamy do czynienia z dużymi odległościami, różnym stopniem zurbanizowania terenu i różną dostępnością tras. Połączenie różnych środków transportu nie tylko zapewnia elastyczność, ale również pozwala na wybór optymalnej trasy, która będzie stosunkowo najszybsza i najtańsza.

Możliwość doboru środka transportu do rodzaju trasy pozwala zaplanować każdy odcinek indywidualnie, wykorzystując maksymalne możliwości danego przewoźnika. Wykorzystanie samochodu ciężarowego świetnie sprawdzi się w terenach obfitujących w gęstą sieć dobrze przygotowanych dróg, zwłaszcza ekspresowych. Kolej gwarantuje z kolei punktualność, ponieważ nie podlega czynnikom zewnętrznym, które opóźniałyby transport. Ekspresowe pociągi towarowe dodatkowo przyspieszą czas dostawy, co będzie kluczowe zwłaszcza w przypadku towarów szybko psujących się. Statki kontenerowce najlepiej sprawdzają się, gdy istnieje konieczność przewozu bardzo dużej ilości towarów, a najbardziej istotnym czynnikiem jest koszt, a nie czas dostawy.

Elastyczność transportu multimodalnego pozwala pójść krok dalej i połączyć różne środki transportu z transportem drogą powietrzną. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w sytuacjach, gdzie lotniska są dobrze skomunikowane z siecią drogową i kolejową. Połączenie samolotu z innymi środkami transportu umożliwia transport towarów na dalekich odległościach i pozwala na dostawę ładunku w praktycznie każde miejsce na świecie.

Usługa w rękach profesjonalnej firmy spedycyjnej

Decydując się na przewóz towarów przy zastosowaniu transportu multimodalnego, warto powierzyć tę kwestię profesjonalistom. Doświadczona firma spedycyjna przejmie opiekę nad całym procesem, doradzi i pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Obsługą całego procesu zajmuje się operator transportu multimodalnego, który koordynuje cały przewóz od momentu odebrania przesyłki do momentu dostarczenia jej do nadawcy. Odpowiada za wybór trasy, przygotowanie dokumentacji przewozowej, organizuje odprawę celną i kwestię magazynowania ładunku, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na bieżąco reaguje na pojawiające się problemy oraz odpowiada za wybór i kontakt z przewoźnikami realizującymi poszczególne odcinki trasy.

Coraz więcej firm proponuje swoim klientom dodatkowe usługi, takie jak śledzenie trasy przesyłki, ubezpieczenie towaru, przewozy zbiorcze i drobnicowe  czy organizacja przewozu materiałów niebezpiecznych. Z racji tego, iż branża transportowa rozwija się bardzo dynamicznie i rynek podlega wielu zmianom, profesjonalna firma powinna umieć dostosować się do bieżących trendów i podążać za tymi zmianami.