Termin outsourcing wywodzi się z języka angielskiego od wyrażenia outside resource using i w dosłownym tłumaczeniu oznacza korzystanie ze źródeł zewnętrznych. Outsourcing polega zatem na przekazywaniu różnorodnych zadań czy też procesów, koniecznych do sprawnego działania danej firmy, czy przedsiębiorstwa do zrealizowania firmie zewnętrznej, jaka się w danej dziedzinie specjalizuje. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skoncentrować się na produkcji czy poszukiwaniu nowych rynków zbytu, nie troszcząc się o sprawy zlecone firmom zewnętrznym.
Outsourcing – partnerstwo pomiędzy firmami
O tym jaką pozycję zajmuje na rynku dane przedsiębiorstwo decyduje nie tylko jakość produkowanych przez nie wyrobów, ale także szybkość oraz terminowość dostaw, którą może się poszczycić. Sam transport wywiera znaczny wpływ na finansową sytuację całej firmy, a także na jakość świadczonych przez nią usług. Z tego względu coraz więcej firm powierza usługi transportowe firmom zewnętrznym, wyspecjalizowanym w ich wykonywaniu. Dzięki takiemu outsourcingowi usług transportowych przedsiębiorstwo nie musi martwić się o swoje pojazdy, odpowiednie zaplecze techniczne, jakie zapewni im sprawność, a także może ograniczyć koszty wiążące się z koniecznością posiadania stałej kadry kierowców. Koszty eksploatacji pojazdów rosną wraz z upływem czasu, co może również narazić przedsiębiorstwo na znaczne straty, które wpłyną na jego płynność finansową lub na ceny oferowanych przez nie towarów.
Outsourcing usług transportowych – optymalne rozwiązanie dla dużych i małych przedsiębiorstw
Zlecenie firmie zewnętrznej usług przewozowych umożliwia przedsiębiorstwom zainwestowanie w inne obszary ich działalności. Za skorzystaniem z takiej formy transportu przemawia znaczne obniżenie kosztów logistycznych, brak kosztów wiążących się z inwestycjami w środki transportu oraz w infrastrukturę, jaka jest konieczna do sprawnego funkcjonowania wszystkich transportowych działań. Jednocześnie przedsiębiorstwa zyskują dostęp do bardziej wyspecjalizowanej logistycznej wiedzy, jaką dysponuje spedytor, zawężają własne struktury administracyjne, a w efekcie zyskują przewagę nad konkurencją za sprawą skoncentrowania swoich wysiłków na prowadzonej przez siebie podstawowej działalności.
Outsourcing transportu międzynarodowego
Firma spedycyjna, która podejmuje się zorganizowania przewozu każdorazowo reprezentuje właściciela towaru, zabezpiecza też jego interesy na każdym etapie transportu. Wysoko wyspecjalizowani spedytorzy, w oparciu o wymagania swoich klientów, a zatem biorąc pod uwagę terminy wysyłki oraz dostawy towaru, a także jej miejsce, wybierają dla klienta najlepsze warianty dowozu, zajmują się również jego organizacją oraz monitorowaniem, aż do momentu dostarczenia towaru do odbiorcy. Wykonują także wiele czynności dodatkowych, jakie wiążą się z wysyłką, jak przykładowo magazynowanie, kompletowanie ładunku, pakowanie, znakowanie, sortowanie, przeprowadzanie odprawy celnej czy ubezpieczenie towaru. Również spedytor przygotowuje oraz przetwarza wszystkie dokumenty, jakie dotyczą przesyłki, a jednocześnie informuje i raportuje zleceniodawcy przebieg całego transportu. Organizuje więc wszystkie czynności, wiążące się z przesyłaniem towaru.
Jak wybrać dobrą firmę transportową?
Rosnąca popularność międzynarodowego outsourcingu usług transportowych powoduje, iż coraz więcej firm świadczy je na terenie naszego kraju. Wybierając odpowiedniego partnera dla siebie przedsiębiorcy winni kierować się nie tylko ceną usługi, ale również jej jakością, rzetelnością firmy spedycyjnej oraz bezpieczeństwem, jakie zapewnia. Warto, by wybrana firma dysponowała odpowiednim doświadczeniem i mogła pochwalić się pozytywnymi opiniami innych klientów, którzy korzystali z jej oferty.
Stawiając na firmę spedycyjną, jaka spełnia wszelkie kryteria przedsiębiorstwa, sprawnie działającą, proponującą transport dostosowany do wymagań i specyfiki produkcyjnej, można być pewnym, iż współpraca będzie przebiegała na jak najwyższym poziomie.