Aktualne stawki spot. Zmiany w transporcie z początkiem nowego roku. Święta w Chinach skutkują opóźnieniami w dostawach towarów. Kolej jako najsprawniejszy środek transportu. Polska pozostaje najważniejszym krajem tranzytowym dla transportu kolejowego między Chinami a Europą. Chiny zniosły ograniczenia COVID, dzięki czemu wydajność logistyczna w  znacznie się poprawiła. 

 

  1. Fracht morski

Po niewielkim wzroście na początku stycznia br. stawki frachtu kontenerowego na szlakach handlowych między Azją a Europą pozostają stabilne. Zatrzymały one swój gwałtowny spadek, jednak istnieje duża niepewność co do rozwoju rynków po Chińskim Nowym Roku. Oczekuje się, że po świętach stawki pozostaną na niskim poziomie, ponieważ zależą one od handlu międzynarodowego, który to nie odbuduje się natychmiast.

Stawki długoterminowe stale spadają, a ich obecne poziomy są zbyt niekorzystne dla załadowców i przewoźników, aby zawrzeć umowę. Wiele kontraktów długoterminowych, które miały ulec finalizacji, zostało odłożonych ze względu na niepewność rynku.

Stawki spot:

*WCI firmy Drewry (na dzień 19 stycznia) spadły o 3% do 2.078,90 USD za kontener 40ft.

*Shanghai-Rotterdam:$1808/FEU (-$80 lub -4% tygodniowo)

*Szanghaj-Genua: 2780 USD/FEU (-41 USD lub -1% tygodniowo)

* Spedytorzy oferowali stawki w granicach 1400-$1700/ FEU z Chin do portów bazowych w Europie.

*Wojna cenowa trwa, a stawki spedytorów mogą zmieniać się kilka razy dziennie. Dodatkowo spadają czynsze za wynajem kontenerów.

 

  1. Transport kolejowy

Transport kolejowy z Chin do Europy przebiega sprawnie, ponieważ Chiny dają pierwszeństwo pociągom do Europy. Z głównych stacji chińskich do Małaszewicz w Polsce jedzie się średnio około 15 dni. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pociągi kursują sprawnie. Śnieżna i zimna pogoda w północno-zachodnich Chinach poważnie wpływa na czas dostawy. Pociągi na stacji Dostyk (na granicy Chin i Kazachstanu) były w zeszłym tygodniu opóźnione z powodu niskich temperatur, silnego wiatru i ciężkiej mgły, co spowodowało, że wiele pociągów zatrzymało się i czekało w połowie drogi. Oczekuje się, że pociągi do Europy i Rosji będą opóźnione o około 5-7 dni.

Sloty ( wolna przestrzeń ładunkowa) na luty są prawie wyprzedane. We wschodnich i południowych Chinach brakuje naczep, chociaż ceny wzrosły o 50-80 %, ponieważ kierowcy pojechali do domów na Chiński Nowy Rok.

Chiny promują transport kolejowy. W 2022 r. przewiduje się 19,4 % roczny wzrost handlu między Chinami a krajami wzdłuż Inicjatywy Pasa i Drogi (BRI). Oprócz linii kolejowych do Azji  Środkowej, Rosji i Europy, Chiny rozwinęły również linie kolejowe do krajów Azji Południowo-Wschodniej. Korea Południowa i Japonia również zaczęły najpierw wysyłać swoje towary do Chin, a następnie sprowadzać je do Europy pociągami relacji Chiny-Europa.

Zdaniem ekspertów logistycznych Polska pozostaje najważniejszym krajem tranzytowym dla transportu kolejowego między Chinami a Europą. Inwestycje w infrastrukturę w Małaszewiczach otworzą nowe możliwości pomimo obecnej wojny między Ukrainą a Rosją.

Terminale kolejowe na granicy Chin i Kazachstanu działają w czasie Chińskiego Nowego Roku, więc pociągi kursują normalnie.

 

  1. Transport drogowy

Transport drogowy między Chinami a Europą odbywa się głównie przez granicę między Chinami a Rosją lub między Kazachstanem a Chinami. Koszt przekroczenia granicy między Chinami a Rosją pozostaje wysoki, ponieważ terminale drogowe są mocno zatłoczone ze względu na gwałtowny wzrost handlu między Chinami a Rosją. Chiny zniosły ograniczenia COVID na granicy od 9 stycznia 2023 roku, pozwalając od tego momentu kazachskim ciężarówkom wjeżdżać do chińskich magazynów po odbiór towarów. Jednak niektórzy kazachscy przewoźnicy nie są skłonni do współpracy, ponieważ zmodyfikowali swoje naczepy, aby dostosować je do wymogów prewencji Covid, która obecnie jest bezużyteczna i przyniosła im straty. Ale zarówno służby celne, jak i rząd twierdzą, że pracują nad nowym rozporządzeniem. Branża oczekuje, że do końca lutego br. terminale graniczne wrócą do warunków sprzed epidemii.

Obecnie niewiele przesyłek jest transportowanych drogą lądową, ponieważ chińscy kierowcy są na wakacjach. Wiele magazynów i fabryk w Chinach jest obecnie zamkniętych, oczekuje się, że działalność zostanie wznowiona po 28 stycznia br. Wszystkie terminale drogowe na granicy Kazachstanu i Chin są zamknięte w dniach 21-23 stycznia 2023 roku.

W 2022 roku przez port drogowy Khorgos wyeksportowano 40338 pojazdów, o 96,44% więcej niż w roku 2022. Pojazdy są wysyłane głównie do Kazachstanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu i innych krajów wzdłuż BRI.

Branża zaobserwowała, że rosyjski import kompletnych pojazdów, który gwałtownie spadł po nałożeniu sankcji UE, teraz nabiera tempa. Europejscy dostawcy eksportują samochody do Rosji przez Iran, Rumunię i inne kraje Azji Środkowej, ale procesy i procedury są bardzo skomplikowane. Rosja rozpoczęła również import europejskich samochodów z Chin, które są najpierw transportowane pociągami lub ciężarówkami na granicę chińsko-kazachską, a następnie odbierane przez rosyjskich przewoźników.

W związku z tym, że Chiny zniosły ograniczenia COVID, wydajność logistyczna w Chinach znacznie się poprawiła, koszty operacji zostały zmniejszone. Magazyny nie są już zamykane niespodziewanie, kierowcy nie muszą czekać godzinami na badania COVID. Dla przykładu ładunki z Shenzhen do Hongkongu były zwykle wysyłane drogą morską, ze względu na ograniczenie ruchu ciężarówek podczas epidemii, co zwykle zajmowało 2-3 dni. Obecnie zajmuje tylko 2-3 godziny drogą lądową. Branża postrzega rok 2023 jako punkt zwrotny, oczekuje się, że wielkość ładunków wzrośnie od drugiej połowy 2023 roku.

 

  1.  News’y
  • Rezerwy walutowe Pakistanu są na najniższym poziomie od ośmiu lat, a kraj ze względu na zadłużenie nie jest w stanie zapłacić za import. W rezultacie tysiące kontenerów utknęło w porcie w Karaczi.
  • W 2022 r. transgraniczny handel elektroniczny Chin osiągnął 2,11 bln RMB, co oznacza wzrost o 9,8% r/r. Z tego eksport osiągnął 1,55 bln RMB, co oznacza wzrost o 11,7%, a import 0,56 bln RMB, co oznacza wzrost o 4,9%. Chiny wprowadziły działania wspierające rozwój transgranicznego handlu elektronicznego.
  • Eksport samochodów w Chinach gwałtownie wzrósł, zwłaszcza pojazdów napędzanych nową energią (lub tzw. samochodów na paliwa alternatywne). Koszt wysyłki samochodu drogą morską do Europy wynosił do tej pory ok. 800 USD, a obecnie jest to ponad 2 tys. USD. Z uwagi na brak możliwości przewozowych statków r/r, niektórzy przewoźnicy zaczęli ładować samochody do kontenerów i transportować je do Europy koleją lub kontenerowcami. Wymagania dotyczące załadunku, zbrojenia i rozładunku są wysokie.