Transport jest dziedziną obejmującą przewóz różnego rodzaju ładunków. Pośród wszystkich transferów z czasem postanowiono dokonać ich klasyfikacji celem usprawnienia całego procesu logistycznego. Do klasycznego podziału wyróżnić można ładunki FTL i LTL. Full Truck Load to nic innego jak ładunki całopojazdowe, które wypełniają całą przestrzeń ładunkową, natomiast LTL to ładunki Less Truck Load, które pozwalają na przewóz towarów drobnicowych. Każde z wymienionych rozwiązań posiada swoje mocne i słabe strony – jaka zatem jest ich specyfikacja i w jakich okolicznościach należy wybrać konkretne zastosowanie?
FTL a LTL – wady i zalety
W zależności od indywidualnych wymagań klienta istnieje możliwość stworzenia dowolnej usługi transportowej, która zostanie dostosowana nie tylko do rodzaju przewożonego towaru, ale także do pozostałych czynników. W przypadku transportów całopojazdowych klient otrzymuje maksymalną przestrzeń ładunkową, dzięki czemu jest ona do wyłącznej dyspozycji zleceniodawcy. W praktyce powyższe rozwiązanie jest wykorzystywane w przypadku dużych ładunków np. danej partii produktów takich jak urządzenia elektroniczne lub produkty spożywcze. Jest to korzystna metoda, ponieważ trasa przejazdu jest ustalana według zaleceń klienta. Zarówno transport FTL, jak i LTL tworzą możliwość podjęcia jednorazowej współpracy oraz nawiązania długotrwałej kooperacji pomiędzy przedsiębiorcami a firmami spedycyjnymi.
Transport LTL jest polecany zwłaszcza, gdy klient ma do przetransportowania określoną ilość towarów. Mowa tu przede wszystkim o ładunkach paletowych, które zajmują jedynie część przestrzeni ładunkowej pojazdu. Analogicznie, wybór opisywanej opcji jest mniej kosztowny, bowiem cena transakcji dostosowana jest do ilości przewożonych produktów oraz odległości. Możliwość współdzielenia przestrzeni ładunkowej powoduje, że przewóz zajmuje jednak nieco więcej czasu – w tym przypadku towar odebrany od klienta jest składowany w magazynie – po to, by móc go opuścić z innymi produktami, które zostały nadane w pobliżu danej partii. Również w tym przypadku zachodzi konieczność dokonywania przeładunków, które wpływają na końcowy termin realizacji usługi. Dzięki dzisiejszemu postępowi technologicznemu zarówno transporty FTL, jak i LTL są w pełni bezpieczne, dzięki czemu klient zyskuje gwarancję najwyższej jakości oraz kompleksowości usługi.
Organizacja transportu towarów
Wybierając doświadczoną i sprawdzoną firmę transportową klient zyskuje pewność, że jego towar spoczywa w odpowiednich rękach. Doświadczenie firmy przekłada się nie tylko na szybki termin usługi, ale także na jej rzetelność. Usługa transportowa to nie tylko przewóz produktów – to także organizacja przeładunku, wybór odpowiedniej formy przewozu oraz co najważniejsze – dokonywanie wszelkich formalności związanych ze wszystkimi procesami logistycznymi.
Wybierając firmę spedycyjną należy kierować się jej stażem oraz opiniami innych klientów – w ten sposób oszczędza się nie tylko pieniądze, ale także czas i bezpieczeństwo. Doświadczony ekspert z branży logistycznej zaproponuje nie tylko korzystne rozwiązanie z obszaru przewozów FTL oraz LTL, ale także opracuje zlecenie zgodnie z wytycznymi klienta. Kolejnym atutem jest możliwość wyboru kilku środków transportu, dzięki czemu transport może obejmować nie tylko przewóz krajowy, ale także zagraniczny i międzykontynentalny.
Którą metodę transportu zatem wybrać? Odpowiedź brzmi – to zależy. By móc zaproponować odpowiednie rozwiązanie należy uwzględnić wielkość i ilość przewożonego towaru oraz termin jego dostawy. W ten sposób usługa zostanie odpowiednio zorganizowana i dostosowana do warunków technicznych. Transport towarów jest prężnie rozwijającą się dziedziną, która ewoluuje z roku na rok – dzięki temu nie tylko zwiększa się ilość wykonywanych przewozów, ale także zyskuje się na czasie i wysokiej jakości świadczonych usług.