Кітайская Народная Рэспубліка з'яўляецца адным з найважнейшых гандлёвых партнёраў Польшчы. Ключавую ролю ў эканамічным абмене паміж нашымі краінамі адыгрываюць перавозкі грузаў, якія ў асноўным ажыццяўляюцца кантэйнернымі суднамі. Колькі часу займае дастаўка з Кітая ў Польшчу марскім транспартам? Ці ёсць іншыя альтэрнатыўныя спосабы дастаўкі грузаў з Кітая ў нашу краіну?
Марскі транспарт з Кітая - самы папулярны спосаб імпарту тавараў
Fracht morski odpowiada za ok. 80% importu ładunków z Chin. To świadczy o tym, że jest najpopularniejszym środkiem transportu towarów na dużych odległościach. Z czego wynika ta popularność? Kontenerowce są zazwyczaj najtańszym sposobem na przewóz towarów na tak dużych odległościach, w tym tych pomiędzy Polską a ChRL. Cena za przewóz 1 kontenera frachtem morskim jest zazwyczaj najtańsza ze wszystkich modeli przewozu ładunków. Warto jednak podkreślić, że dotyczy to jedynie przewozów całokontenerowych. Jednocześnie trzeba podkreślić, że zdarza się, iż przewóz drobnicowy kontenerowcem jest droższy, niż чыгуначны транспарт takiego ładunku.
Korzystna oferta cenowa марскі транспарт z Chin ma swoją cenę. Jest nią długi czas dostawy. Ile płynie statek z Chin do Polski? Przewóz ładunków z Chin do Polski za pomocą kontenerowców trwa nawet 3 miesiące. Z czego wynika tak dług czas dostawy? Przewóz kontenerów z Chin frachtem morskim jest stosunkowo wolne. W sytuacji, kiedy statki podróżują przez Kanał Sueski, podróż zazwyczaj zamyka się w czasie 45-60 dni. Warto jednak podkreślić, że Kanał Sueski jest punktem krytycznym na całej trasie. Ten wąski przesmyk jest często narażony na zatory. Jeśli kontenerowiec utknie w przesmyku, to na redzie pozostałe statki czekają na udrożnienie kanału. W rezultacie opóźnienia nawarstwiają się, a podróż znacząco się wydłuża — nawet do 2-4 tygodni. Co więcej, obecnie kontenerowce omijają Kanał Sueski z powodu z powodu kryzysu na Morzu Czerwonym wywołanym przez rebeliantów z ruchu Huti, kontrolujących dużą część Jemenu. W rezultacie podróż kontenerowców wydłużyła się o 2-3 tygodnie. Warto podkreślić, że wraz z wydłużeniem trasy i czasu transportu podniesione zostały stawki za transport z Chin do Polski. Co więcej, takie wydłużenie podróży spowodowało również problemy z wydłużeniem łańcuchów dostaw, co skutkuje zwiększonymi problemami w obsłudze produkcji i handlu.
Акрамя таго, марскія перавозкі вельмі адчувальныя да ўмоў надвор'я на водным шляху. Буры і штормы значна запавольваюць перавозку грузаў. Яшчэ адна прычына - закатванне кантэйнераў. У выніку становіцца практычна немагчыма вызначыць дакладны час дастаўкі, што можа выклікаць праблемы з бесперапыннасцю паставак.
Альтэрнатывы марскім перавозкам з Кітая
Import towarów z ChRL realizowany jest nie tylko za pomocą kontenerowców. Jeśli zależy Ci na bardzo szybkiej dostawie w terminie 1-2 tygodni musisz skorzystać z transportu lotniczego. Fracht lotniczy ma również ograniczenia w zakresie wielkości ładunku. W tym wypadku jednak musisz liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami takiej dostawy, które są kilkukrotnie droższe, niż frachtem morskim. Ograniczona ładowność i wyśrubowana cena sprawiają, że паветраны транспарт zazwyczaj stosuje się do przewozu towarów wartościowych lub szybko psujących się (np. kwiaty).
Яшчэ адзін спосаб, які дазваляе аптымізаваць як выдаткі, так і час дастаўкі чыгуначны транспарт па Новым Шаўковым шляху. Ekspresowe pociągi towarowe potrzebują jedynie 24-29 dni na dostawę ładunków w ramach usługi door-to-door. Koszty z kolei zazwyczaj są jedynie o 20-30% wyższe, niż to ma miejsce w przypadku frachtu morskiego. Kolejowy transport z Chin do Polski nie korzysta z rolowania kontenerów. Śledzenie składu dzięki GPS pozwala na stały nadzór nad postępem przewozu. Co więcej, transport ekspresowymi pociągami towarowymi przebiega zgodnie z harmonogramem, który zakłada kilkanaście składów w tygodniu. W rezultacie fracht kolejowy z Chin staje się interesującą alternatywą dla polskich importerów chińskich towarów.