zalety transportu samochodowego

Transport realizowany samochodami ciężarowymi jest jednym z najpopularniejszych rodzajów przewozu towarów. Samochody ciężarowe powszechnie wykorzystywane są zarówno w międzynarodowym przewozie ciężarowym, jak i spedycji krajowej. Poznaj zalety i wady transportu samochodowego i sprawdź, kiedy warto skorzystać z usług realizowanych przez spedycję ciężarową. 

Zalety transportu samochodowego

Przewóz ładunków środkami transportu samochodowego jest najpopularniejszym sposobem transportu towarów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wszystkie środki transportu samochodowego, w tym ciężarówki, pojazdy dostawcze czy ciągniki siodłowe z przyczepami są w stanie dostarczyć każdy ładunek w dowolne miejsce, zapewniając tym samym swobodny przepływ towarów.  Samochody ciężarowe są jednym z podstawowych środków transportu drogowego odpowiedzialnych za utrzymanie łańcuchów dostaw. Dostarczają towary bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. Są także powszechnie wykorzystywane w transporcie multimodalnym, gdzie pełnią funkcję dostawcy i odbiorcy ładunków do i z terminali przeładunkowych. 

Transport kołowy zapewnia szybkość dostawy i możliwość dostarczenia towarów w niemal każde miejsce, co jest niewątpliwą zaletą transportu samochodowego. Wynika to z rozbudowanej sieci dróg lokalnych, krajowych i międzynarodowych. W ten sposób samochody ciężarowe i dostawcze bez problemów mogą zrealizować usługę dowozu produktów w każde miejsce.

Jakie są zalety transportu samochodowego? Krajowy i międzynarodowy transport drogowy oferuje klientom wiele korzyści. Do nich zaliczają się niskie koszty przewozu, nieproporcjonalnie niższe niż w spedycji morskiej czy lotniczej. Warto podkreślić, że samochody ciężarowe wykorzystywane są na stosunkowo niewielkich odległościach, które zazwyczaj nie przekraczają 2-3 tys. km. Dłuższe trasy realizowane są zazwyczaj przez inne środki transportu — kontenerowce, pociągi towarowe czy samoloty transportowe. Niewątpliwą dużą zaletą transportu samochodowego jest jego powszechna dostępność wynikająca z wielkiego wyboru firm spedycyjnych oferujących zróżnicowany tabor środków transportu drogowego. Duża liczba podmiotów transportowych na rynku przyczynia się do konkurencyjnych cen, dostępności usługi i możliwości optymalizacji operacji logistycznych. Transport samochodowy jest także elastyczny pod względem dostaw — obsługuje spedycję zarówno całopojazdową, jak i drobnicową, więc korzystają z niego mali, średni i duzi przedsiębiorcy. Zróżnicowana oferta naczep powoduje, że w ramach transportu samochodowego można przewozić każdy rodzaj ładunków, bez względu na wymogi. Powszechne jest korzystanie z naczep chłodniczych i mroźniczych, cystern, do przewozu towarów ponadgabarytowych, niebezpiecznych czy sypkich. 

Wady transportu samochodowego

Transport kołowy ma także swoje ograniczenia przekładające się na zakres realizowanych usług. Jednym z ich jest przewóz towarów na dużych odległościach. Samochody ciężarowe doskonale sprawdzają się na trasach nieprzekraczających 2-3 tys. km. Dłuższe odległości powodują znaczące wydłużenie dostaw. Stąd na trasach liczących więcej kilometrów ładunki często przewożone są innymi środkami transportu (koleją. samolotem czy statkiem), a samochody wykorzystuje się do dostaw towarów z terminali przeładunkowych do odbiorców. Co więcej, ciężarówki sprawdzają się wyłącznie w transporcie lądowym, stąd nie mogą być wykorzystywane w przypadku przewozu pomiędzy Europą i Amerykami). Do wad transportu samochodowego zaliczyć można także wysoką emisję spalin — samochody ciężarowe to znacznie wyższe zanieczyszczenie środowiska w porównaniu z koleją czy kontenerowcem. Transport samochodowy jest bardziej, iż inne środki transportu, podatny na zdarzenia losowe i wypadki. 

Transport samochodowy — kiedy warto go wybrać

Zalety i wady transportu samochodowego determinują jego atrakcyjność dla przedsiębiorców wszystkich branż gospodarki. Transport samochodowy sprawdza się zarówno w przewozie całopojazdowym, jak i drobnicowym. Co więcej, jest niezwykle popularny w transporcie LCL, ponieważ pozwala na znaczącą optymalizację kosztów usługi dla klientów. Transport drogowy w Polsce i Europie wykorzystywany jest powszechnie na stosunkowo krótkich trasach o długości do kilku tysięcy kilometrów. Doskonale sprawdza się w przewozie towarów na terenie Eurazji, gdzie bogata sieć dróg umożliwia dowóz ładunku w każde wybrane miejsce. 

Transport samochodowy w Polsce i Europe obciążony jest jednak wyższym ryzykiem wypadkowości, zdarzeń losowych i opóźnień w dostawie towarów. Te ostatnie nie są zazwyczaj zbyt duże, jednakże mogą mieć nieznaczny wpływ na płynność i wydłużenie łańcucha dostaw. Wynika to z wrażliwości transportu drogowego na zdarzenia losowe na drodze — korki, stłuczki, wypadki, objazdy itp. 

W naszej firmie współpracujemy z doświadczonymi firmami specjalizującymi się w transporcie drogowym. Zróżnicowany tabor, obsługa wszystkich kierunków od Portugalii i Irlandii po Kazachstan i Turcję, od Szwecji i Norwegii po Czarnogórę i Grecję pozwalają nam zorganizować przewóz towarów zarówno w formie całopojazdowej, jak i drobnicowej. Skontaktuj się z naszą firmą — i sprawdź, jak możemy pomóc Ci przewieźć każdy towar!