Wymiana towarowa z państwami Dalekiego Wschodu to obecnie dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu. Dalekie, wielotysięczne odległości to podstawowy problem, jaki mają do pokonania podmioty handlujące z Chinami. Jakie są inne wyzwania takiej działalności i czy warto szukać na nie nowych sposobów rozwiązania ?

Co do zaoferowania ma Daleki Wschód?

Kraje Dalekiego Wschodu, a szczególnie Chiny, mają wysoki udział w całym transporcie towarów z i do Unii Europejskiej. Działające na Wschodzie ogromne centra produkcyjne masowo tworzą elektronikę, części komputerowe oraz tekstylia, które chętnie odsprzedają na nasze rynki zbytu. Według najnowszych danych, Chiny są dla RP największym partnerem handlowym w imporcie, a Polska dla Chin znajduje się w czołówce wymiany towarów z krajów Europy Wschodnio-Środkowej. Do Chin najczęściej przewożone są nasze rodzime produkty, do których należą: czekolada, jabłka, wyroby mleczne, piwo, woda, miedź, części samochodowe, silniki i kauczuk syntetyczny. Za to do Polski z krajów Dalekiego Wchodu sprowadza się najczęściej: odzież, bieliznę, torby, walizy, części komputerowe, elektronikę, akcesoria i maszyny biurowe, lampy i inne wyposażenie domu i ogrodu.

Przewóz towarów z Europy na Daleki Wschód

Do transportu towarów na trasach międzykontynentalnych stosuje się spedycję samochodową, kolejową, morską i lotniczą. Używa się również transportu multimodalnego, który łączy przynajmniej dwa z tych środków transportu dla uzyskania największej efektywności.

Transport lotniczy przeznaczony jest raczej dla niewielkich paczek do około 50kg, które mają krótki okres ważności lub muszą być dostarczone priorytetowo. Dzięki temu odległość kilku tysięcy kilometrów może zostać przebyta w 1 dzień. W wypadku paczek ekonomicznych, ten czas wydłuża się do około 10 dni.

Wykorzystanie samochodów pozwala na dostarczenie przesyłki w usłudze door-to-door. Jest najczęściej stosowany przy przewozach multimodalnych, ponieważ umożliwia dostarczenie towaru bezpośrednio od klienta do adresata. Warto dodać, że samochód ciężarowy całą trasę z Polski do Chin może przejechać w ciągu 2 tygodni.

Transport morski to najczęstsza forma spedycji towarów z Chin do Polski. Jest najtańszy, ale za to całkowita podróż może trwać do 6 tygodni, co stawia go na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o czas dostarczenia przesyłek.

Spedycja kolejowa to ciekawa alternatywa dla transportu morskiego i samolotowego. Jest droższa od przeprawy statkiem i znacznie tańsza, niż samolotem. Czas, w jakim pociąg przemierza około 11 tysięcy kilometrów wynosi zaledwie 2 tygodnie.

Wysoka pozycja Chin w zakresie produkcji towarów zmusiła kraj do tworzenia rozwiązań związanych z rozwojem nowych szlaków transportowych, które ułatwią potencjalny zbyt wytworzonych towarów. Tak narodziła się idea odbudowy Nowego Szlaku Jedwabnego.

Nowy Szlak Jedwabny – nowe możliwości transportowe

Szlak Jedwabny był drogą łączącą Chiny, Bliski Wschód i Europę, z której korzystali ludzie między III a XVII wiekiem ne. Rozbudowa transportu morskiego stopniowo zacierała znaczenie tego ważnego handlowego traktu, aż w końcu prawie o nim zapomniano. W 2013 roku Chiny zapowiedziały odbudowę Jedwabnego Szlaku, który miał połączyć na nowo kraj nie tylko z Europą, ale też Afryką. Nie jest to ani łatwa, ani tania inwestycja. Problemy generują zarówno niejednorodna infrastruktura –  szerokość torowisk, jak i zróżnicowane przepisy celne krajów położonych na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku.

Do zalet Nowego Szlaku Jedwabnego należą:

  • krótki czas przewozu towaru – z Polski do Chin i odwrotnie podróż trwa 11-14 dni;
  • korzyści finansowe – o 30% mniejszy koszt transportu od spedycji samolotowej;
  • bezpieczeństwo przesyłek – koleje bardzo rzadko ulegają wypadkom, a tym samym ryzyko zniszczenia towaru jest bardzo nikłe.

Jakie wyzwania czekają na twórców i użytkowników transportu międzykontynentalnego pomiędzy Europą a Chinami? Bez wątpienia największym problemem jest odległość. Kilkanaście tysięcy kilometrów to dystans, który może wydawać się barierą. Blisko z nim skorelowany jest czas transportu przesyłek. Oba te wyzwania są głównymi elementami podnoszonymi przez przedsiębiorców. Znaczenie ma niewątpliwie również cena przewozu – jednakże do czasu utrzymania dużej dysproporcji w kosztach produkcji w Europie i Chinach nie będzie wpływała znacząco na popularność spedycji.

Wyzwaniem może okazać się w dłuższej perspektywie trasa szlaku przechodzącego przez kilkanaście różnych państw. Obecnie Nowy Jedwabny Szlak przechodzi przez stosunkowo spokojne i stabilne politycznie tereny, co jednakże może zmienić się w funkcji czasu.

Niewątpliwie transport międzykontynentalny niesie za sobą zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania. Jednakże bogata oferta towarowa zapewniana przez Chiny sprawia, że jeszcze przez długi czas będzie cieszył się on zainteresowaniem europejskich klientów.