Czym-jest-LDM

Organizacja transportu ładunków to branża, która posługuje się swoimi jednostkami ładunkowymi, które znacząco ułatwiają planowanie przewozu w różnych środkach transportu. Jedną z takich jednostek jest LDM. Co oznacza ten skrót i czy będzie Ci potrzebny przy wysyłce towaru? Z tego artykułu dowiesz się także ile palet euro wchodzi na tira

LDM — co to jest

LDM, czyli metr ładunkowy, to jednostka, którą wykorzystuje się do określenia przestrzeni ładunkowej, jaką będzie zajmował przewożony towar. Przez laików jest ona często mylona z metrem bieżącym lub metrem kwadratowym, ale nie jest z nimi tożsama. Metr ładunkowy odnosi się do transportu ciężarowego i określa 1 metr przestrzeni ładunkowej na długości naczepy tira

Miara metrów ładunkowych jest kluczowa dla organizacji transportu przez spedytorów. Pozwala w szybki sposób określić, jak dużą naczepę trzeba zamówić, aby przewieźć zlecony ładunek. Jest niezbędna przy organizacji zarówno transportu drobnicowego, jak i całopojazdowego. Daje możliwość określić, czy dany towar zmieści się na ciężarówce i czy transport większym lub mniejszym pojazdem będzie bardziej opłacalny zarówno dla klienta, jak i spedytora. Co więcej, liczba zleconych do transportu metrów ładunkowych jest niezwykle pomocna w transporcie drobnicowym, ponieważ pozwala szybko policzyć przestrzeń, którą będzie zajmować zlecony do transportu towar oraz ile miejsca wolnego pozostanie na dodatkowy załadunek. Taka optymalizacja kosztów przewozu jest korzystna z różnych względów — kosztowym (dla klienta), zysku (dla spedytora), ekologii (z powodu niższej emisji spalin koniecznej do przewozu ładunków). 

Jak policzyć LDM – transport towaru?

Mało kto z osób niezajmujących się spedycją wie, jak policzyć ile metrów ładunkowych będzie zajmować towar na naczepie. Przeliczenie nie jest trudne – wystarczy wiedzieć, jakie są wymiary naczepy tira. Szerokość naczepy tira wynosi ok. 2,4 m. Zatem 1 ldm jest równy 2,4m2. 

1 ldm = 2,4 m szerokości naczepy x 1 m długości ładunku

W Polsce do transportu towarów wykorzystuje się naczepy o długości 13,6 m. To znaczy, że mają one przestrzeń ładunkową wynoszącą 13,6 ldm. Znając wymiary ładunku możesz z łatwością policzyć ile ldm zajmie on na naczepie. W ten sposób będziesz wiedzieć, czy towar zmieści się w jednej, czy wielu naczepach ciężarowych. 

Przewóz towarów na paletach

Większość towarów przewożona jest na paletach. To bezpieczny i komfortowy sposób na załadunek, transport i rozładunek towarów. Jak zatem policzyć ilość palet na naczepie i ile metrów ładunkowych zajmie towar, których chcesz przetransportować samochodem ciężarowym?  Przecież nie każdy ładunek ma szerokość 2,4 m! To także nie jest trudne! Poniżej znajdziesz prosty kalkulator rozmieszczenia palet.

W naszym kraju wykorzystuje się dwa rodzaje palet ładunkowych: europalety i palety przemysłowe. Obie wersje mają taką samą szerokość palety — tzn. 1,2 m, ale różną długość — europaleta ma 0,80 m długości, a paleta przemysłowa 1m długości. 

Paleta euro zajmuje 0,4 metrów ładunkowych. Można to policzyć w taki sposób:

½ szerokości naczepy (czyli 120cm) x 0,8 m (długość europalety 80 cm) = 0,4 ldm

Zatem jeśli chcesz zlecić transport towaru na 2 europaletach musisz liczyć, że zajmą one 0,8 ldm. Jaka jest zatem ilość palet na naczepie? W najpopularniejszej naczepie o długości 13,6m zmieści się 34 szt. palet euro. 

W przypadku palet przemysłowych 1 paleta to 05 ldm.

½ szerokości naczepy (czyli 120 cm) x 1 m (długość palety przemysłowej) = 0,5 ldm

Jeśli planujesz przewóz towarów umieszczonych na 2 paletach przemysłowych, musisz liczyć się z koniecznością rezerwacji 1 metra ładunkowego w naczepie. Jeśli chcesz przewieźć dużą liczbę palet przemysłowych, pewnie zastanawiasz się ile palet na tira się zmieści. Powinieneś wiedzieć, że rozmieszczenie palet na naczepie pozwala zmieścić ich 26 sztuk. 

Dlaczego warto przewozić palety z towarem? Ten sposób transportu znacznie przyspiesza załadunek i rozładunek towarów. W dodatku pozwala na szybkie przeliczenie powierzchni transportowej, która będzie niezbędna do realizacji przesyłu. Warto jednak pamiętać, że towar nie może wychodzić poza obrys palet.