Prowadzenie wymiany gospodarczej z krajami wschodnimi to szansa dla polskich producentów. Największy potencjał drzemie w naszych relacjach z Chinami, będącymi inicjatorem odrodzenia się Jedwabnego Szlaku, który przez wieki łączył Chiny, Bliski Wschód i Europę. Co więcej, Państwo Środka dysponuje szybko rozbudowującą się infrastrukturą transportową, do której należy m.in. 2 tys. portów morskich (130 jest dostępnych dla obcych bander) oraz 500 lotnisk.

Polska z Chin importuje przede wszystkim odzież i bieliznę, zabawki, obuwie, urządzenia komputerowe, części i akcesoria do maszyn biurowych, maszyny drukarskie, walizy, części do urządzeń nadawczych oraz odbiorników radiowych. Z kolei na tamtejszy rynek eksportujemy m.in. artykuły spożywcze, słodycze, napoje mleczne, miedź, meble.

Transport multimodalny

Wymiana towarów na linii Polska-Chiny odbywa się w oparciu o transport multimodalny, który polega na przewozie ładunku na trasie za pomocą przynajmniej dwóch rodzajów środków transportu (w tym: pociągami, kontenerowcami, samochodami ciężarowymi, czy samolotami).

Transport multimodalny już od dawna świetnie sprawdza się w wymianie różnego rodzaju towarów pomiędzy Europą a dalekowschodnią Azją. Korzystają z niego zarówno duzi przedsiębiorcy, jak i małe firmy, którym zależy na optymalizacji kosztów transportu i bezpieczeństwie przewożonego towaru.

W ramach transportu multimodalnego firmy spedycyjne proponują swoim klientom usługę o wiele mówiącej nazwie „od drzwi do drzwi” (ang. door-to-door), w realizację której zaangażowane jest kilka środków transportu, i która pozwala na przewóz towaru bezpośrednio od nadawcy do adresata.

Przewóz towarów pociągami towarowymi

W rozwoju wymiany gospodarczej ze wschodem duży udział ma możliwość przewozu surowców koleją. Aktualnie działa kilka linii łączących Europę z Chinami. Jedna z nich biegnie z chińskiego Zhengzhou „wprost” do centrum multimodalnego pod Warszawą, które dla wielu towarów stanowi punkt przeładunkowy, dla innych zaś kres podróży.

Transport koleją to optymalne rozwiązanie z kilku ważnych powodów. Pozwala zaoszczędzić czas – ładunek przewożony koleją potrzebuje 12-14 dni, aby pokonać dystans dzielący Polskę i Chiny (w przypadku transportu morskiego transport trwa ok. 30-40 dni). Poza oszczędnością czasu, za wyborem tego rodzaju transportu przemawia jego cena – zdecydowanie niższa, niż ma to miejsce w transporcie lotniczym. Ponadto transport koleją:

  • nie jest uzależniony od warunków atmosferycznych, jak ma to miejsce np. w transporcie lotniczym;
  • jest zdecydowanie mniej narażony na nieprzewidziane wypadki i katastrofy niż transport drogowy;
  • nie jest zagrożony piractwem jak np. transport drogą morską;
  • przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego (mniejsza emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych).

Kontenerowcem z Chin

Jest to najpopularniejszy sposób transportu towarów z Chin. Jego atutem jest niska cena w porównaniu do pozostałych środków transportu. Z drugiej jednak strony fracht morski z Chin do Polski trwa kilka tygodni, co według niektórych jest jego poważną wadą. W dzisiejszych czasach mocnej konkurencji, zwłaszcza w transporcie, czas jest bardzo cenną walutą.

Służące do spedycji morskiej kontenerowce to ogromne statki, które są w stanie pomieścić nawet 20 tys. kontenerów – metalowych skrzyń wykorzystywanych jako urządzenia transportowe. Co więcej, każdy z tych kontenerów wyróżnia się bardzo dużą pojemnością (jeden pojemnik może pomieścić ładunek o masie 10-30 ton).

Z kontenerów korzystają zarówno ogromne przedsiębiorstwa, które wysyłają za jednym razem kilka kontenerów, jaki i małe firmy. Dla tych drugich powstała usługa ładunków drobnicowych, które konsolidują małe przesyłki do zbiorczego kontenera. W jednym kontenerze znaleźć można ładunki pochodzące od kilku nadawców.

Spedycja drogą powietrzną

Importując z Chin towar w ilościach mniejszych niż ładunki pełno-kontenerowe warto rozważyć opcję transportu drogą powietrzną. Fracht lotniczy jest bez wątpienia najdroższy z wymienionych powyżej środków transportu, jednak w przypadku przewozu niektórych produktów jest on niezastąpiony. Transport lotniczy jest doskonałym rozwiązaniem jeśli przedmiotem transportu jest:

  • towar o wysokiej wartości,
  • towar szybko psujący się lub szybko tracący na wartości.