Aktualna sytuacja na transportowym szlaku morskim, kolejowym oraz ciężarowym. Wysokość stawek frachtowych w górę, czy w dół? Kryzys w Europie szansą dla Chin ? Sytuacja demograficzna Chin i jej wpływ na rozwój nowych branż.

 

1.  Fracht morski

W największym europejskim porcie kontenerowym w Wielkiej Brytanii – Felixstowe- rozpoczyna się 8-dniowy strajk związany z wysokością wynagrodzeń dokerów. Strajk zaplanowano na okres od 27 września od godz. 7:00 do 5 października do godziny 7:00. Pracownicy Liverpoolu będą protestować od 19 września do 3 października. Port Felixstowe nie zdążył jeszcze ochłonąć po ostatnim strajku z końca sierpnia. Łańcuchy dostaw w Wielkiej Brytanii są nadal zakłócane, co skutkuje zwiększaniem zatłoczenia w innych europejskich portach. Obecnie największy tłok panuje w portach Hamburg i Rotterdam.

Wschodnie i południowe Chiny zostały niedawno dotknięte przez dwa tajfuny – Hinnamnor i Muifa, a działalność  portów w Szanghaju i Ningbo została dwukrotnie zawieszona. Chociaż popyt w transporcie kontenerowym spada, czas dostaw nie uległ skróceniu.

Stawki frachtu spotowego nadal spadają, natomiast popyt na transport kontenerowy słabnie. Wszystkie 4 główne indeksy frachtu kontenerowego spadły od zeszłego tygodnia. Ostatnie kursy spotowe to:

  • Chiny – Europa podstawowe porty: 3877 USD / TEU, spadło o 375 USD (czyli 8,8%) tydzień do tygodnia.
  • Szanghaj – Rotterdam: 6 671 USD / FEU, spadł o 764 USD, czyli 10%.
  • Szanghaj – Genua: 7 353 USD / FEU, spadł o 531% lub 7%.

Główne sojusze żeglugowe starają się powstrzymać gwałtowny spadek stawek, odwołując rejsy lub wysyłając statki do kontroli technicznej. Statystyki firmy Drewry opublikowane 16 września pokazały, że 16% rejsów zostało anulowanych w głównych transakcjach w ciągu 5 tygodni (od 38 do 42 tygodnia), a 24% odwołanych rejsów miało miejsce na trasach Azja-Europa Północna i Morze Śródziemne. Ze względu na malejące zyski, niektóre małe i średnie statki zmieniają rejsy dalekobieżne na trasy wewnątrz azjatyckie, co jeszcze bardziej zmniejszy zdolność żeglugi długodystansowej. Wraz ze spadkiem wolumenu ładunków oczekuje się, że stawki spot spadną w 4 kwartale br.

 

2. Kolejowy transport towarowy

Transport kolejowy odbywa się płynnie. W sierpniu 1585 pociągi (154 000 TEU) wyjechały z Chin, co stanowi wzrost o 18% (i 19% w TEU) r/r. Maksymalna prędkość przelotowa pociągów w Chinach wynosiła 1300 km dziennie, podczas gdy maksymalna prędkość z Chin wynosiła 1000 km dziennie.

Najdłuższe opóźnienia powodują przeładunki na granicach, wahające się od 1 do 7 dni. Część ładunku, który miał zostać wysłany w sierpniu, nadal znajduje się na stacjach odlotów w Chinach. Czas tranzytu z Xi’an do Małaszewicz wynosi około 10-12 dni (nie licząc czasu na przekroczenie granicy i przeładunek).

W dniach 13-14 września Prezydent Chin Xi Jinping był w Kazachstanie i Uzbekistanie z pierwszą wizytą od czasu wybuchu epidemii Covid-19. Podkreślił znaczenie tych dwóch krajów dla Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiny będą współpracować z Kazachstanem i Uzbekistanem w celu poprawy przepustowości przekraczania granic i wydajności odpraw celnych, oraz zwiększenia zdolności tranzytowych.

Oba kraje zgadzają się również na stworzenie warunków dla rozwoju międzynarodowego transportu drogowego, kolejowego i intermodalnego.

16 września wyruszył z Xi’an pierwszy pociąg pocztowy do Europy. Dotrze do Małaszewicz w ciągu 12 dni, a całkowity czas (od drzwi do drzwi) wyniesie około 30 dni.

Transport kolejowy z Chin do Europy jest ważną częścią chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Przyniósł ogromne korzyści regionom w zachodnich Chinach i krajom położonym wzdłuż szlaków kolejowych. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wartość handlu zagranicznego Chin osiągnęła 27,3 bln juanów, co oznacza wzrost o 10,1% r/r, podczas gdy handel z krajami wzdłuż BRI wzrósł o 20,2% r/r.

 

3. Transport ciężarowy

W 2018 roku został uruchomiony pierwszy transport ciężarowy door-to-door . Po wybuchu Covid-19, kiedy to doszło do ogromnych zakłóceń w tradycyjnym transporcie morskim, lotniczym i kolejowym, coraz więcej firm oferowało ten rodzaj transportu z Chin do Europy.  Jest on szybszy niż fracht morski i znacznie tańszy niż fracht lotniczy.

Zarówno Rosja, jak i Kazachstan planują ekspansję w celu poprawy przepustowości drogowych przejść granicznych z Chinami. Obecny czas przekroczenia granicy Kazachstan – Chiny waha się od 2 do 5 dni. Całkowity czas tranzytu (od drzwi do drzwi) wynosi 18-25 dni.

W związku z wycofaniem się ponad 300 zachodnich firm z Rosji, eksport z Chin do Rosji i Azji Środkowej dramatycznie wzrósł. Zwiększony eksport powoduje zatory w portach drogowych wzdłuż granicy.

Do końca sierpnia br. ponad 30000 pojazdów użytkowych zostało wyeksportowanych przez największy port drogowy między Chinami a Kazachstanem – Khorgos. Ponad 33 000 ciężarówek i 350 000 ton towarów przeszło przez port między Kirgistanem a Chinami – Irkeshtam, ze wzrostem odpowiednio o 280% i 200% (r/r).

W tym roku zaobserwowaliśmy ogólny spadek towarów w transporcie drogowym, wolumen towarów e-commerce jest stosunkowo stabilny.

 

 News’y :

  • Chiński eksport telewizorów LCD

Chińscy handlarze twierdzą, że w tym roku ilość zamówień od zagranicznych klientów zmniejszyła się. Tymczasem eksporterzy telewizorów są mocno zapracowani, a dostawy telewizorów LCD osiągnęły rekordowy poziom. Niektóre z  firm wysyłają ponad 100 kontenerów dziennie.

  • Top branże w Chinach

Populacja Chin się starzeje. Coraz więcej młodych ludzi odmawia zawarcia małżeństwa, a wzrost populacji znacznie spowalnia. Branże związane z opieką nad seniorami, zwierzętami domowymi i zdrowiem spodziewają się w najbliższych latach  najwyższych wskaźników wzrostu.

  • Chińskie produkty zastępują produkty europejskie?

Kryzys energetyczny w Europie doprowadził do zamknięcia kilku zakładów i ograniczenia produkcji. Ceny produktów wzrastają  i pojawiają się nowe możliwości zbytu dla chińskich firm. Chiny planują utworzyć nowe ścieżki eksportu chemikaliów, metali i papieru do Europy.