Aktualne stawki za frach morski, kolejowy, drogowy. Ograniczenia w portach w wyniku zakażeń Covid. Kryzys energetyczny w Europie, a eksport z Chin. Problemy kierowców na trasach z Chin.

1. Fracht morski

Stawki za fracht morski z Chin do Europy nadal spadają. WCI firmy Drewry ( na dzień 13 października br.) spadło o 6% – do 3.483,19 USD za kontener, co daje 40 stóp niżej niż w zeszłym tygodniu. Jest to 33 z rzędu tygodniowy spadek. W porównaniu do 2021 roku łącznie o 65% w dół.

Obecne kursy spot:

Szanghaj – Genua do 4 736 USD / 40 stóp, spadł o 4%.
Szanghaj – Rotterdam $ 4,595 / 40ft, spadł o 3%.
Indeks SCFI (Shanghai Shipping Exchange) spadł o 63% od początku br. i powrócił do poziomów z IV kwartału 2020 r.
Trasa Chiny-Europa: 2 950 USD / TEU (spadek o 213 USD lub 6,73% tygodniowo).
Chiny-Morze Śródziemne: 2999 USD / TEU (spadek o 250 USD lub 7,69% tygodniowo i spadek o 40,08% miesięcznie)
Prognoza SCFI pokazała, że najniższe stawki frachtu morskiego utrzymają się do połowy 2023 r., a rentowność branży żeglugowej osiągnie najniższy punkt w drugim kwartale 2023 r.
Według Alphaliner zatłoczenie portów nie jest wystarczające, aby zapobiec gwałtownemu spadkowi stawek frachtu kontenerowego. Stawki spot dla trasy Szanghaj-Europa Północna spadły o 48,5% w III kwartale.
Na początku października br. przepustowość kontenerów w 8 głównych węzłach przybrzeżnych Chin spadła o 7,3% w porównaniu z 2021 r. Wśród nich w handlu międzynarodowym zanotowano spadek o 9,4 % rok do roku, a w handlu krajowym o 0,9 %.
Pesymistyczne oczekiwania wobec branży były również czynnikiem spadku stawek frachtowych. Firmy żeglugowe odpowiednio zmniejszają przepustowość, a rejsy na niektórych trasach z Chin do USA zostały już całkowicie zamknięte.

2. Kolejowy transport towarowy

Od stycznia do września br. liczba pociągów przejeżdżających przez port kolejowy Alashankou osiągnęła 4617, co stanowi wzrost o 4,6% r/r, a przez Khorgos przejechało 5246, co daje wzrost o 10,6% r/r.
China Railway zazwyczaj zmniejsza plany pociągów pod koniec roku, co oznacza, że będzie mniej pociągów odjeżdżających z Chin. Niektórzy spedytorzy spodziewają się, że stawki za kolejowy fracht nieznacznie wzrosną w grudniu br. Ostatnio pociągi do Europy kursowały sprawnie. Średni czas tranzytu w 41. tygodniu (3 Oct- 10 Oct):
Chongqing, Chengdu – Małaszewicze (Polska): 11-13 dni (port do portu).
Chongqing, Chengdu – Hamburg/Duisberg (Niemcy): 15-24 dni (port do portu).
W tym tygodniu z powodu zepsutych dźwigów portalowych na stacji kolejowej Altynkol w Kazachstanie zostały zgłoszone opóźnienia. W Altynkol są 3 żurawie portalowe, z czego dwa niesprawne. Do końca października mają zostać naprawione. Oprócz priorytetowych ładunków zatwierdzonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu, oraz pociągów ekspresowych do Europy, China Railway zawiesiła plany innych pociągów. Obecnie 2-3 pociągi dziennie są opóźnione na granicy chińsko-kazachskiej.

3. Transport ciężarowy

Transport ciężarowy jest szybszy niż kolej, nadaje się do przewozu produktów o średniej i wysokiej wartości, towarów e-commerce i niektórych towarów niebezpiecznych, takich jak baterie litowe, które nie mogą być ładowane do pociągów. Produkty elektroniczne z wbudowanymi bateriami są również niedozwolone w transporcie kolejowym, dlatego transport ciężarowy jest dobrą alternatywą dla szybkiej dostawy tych towarów.
Rosja zakazała europejskim ciężarówkom wjazdu na swoje terytorium. Zakaz dotyczy transportu dwukierunkowego, tranzytu i transportu z lub do kraju trzeciego i obowiązuje od 10 października do 31 grudnia 2022 r. Na szczęście transport drogowy z Chin do Europy nie ucierpi, ponieważ przeładunek będzie odbywał się na granicy UE. Z powodu zakazu procedury celne po stronie białoruskiej na granicy białorusko-polskiej (Kukuryki – Kozłowiczy) zostały spowolnione. 13 października aż 500 ciężarówek TIR stało w kolejce czekającej na wyjazd z Polski. Średni czas oczekiwania wynosił ponad 17 godzin. Dotyczy to również ciężarówek jadących z Azji do Europy.
Na granicy chińsko-kazachstańskiej zatłoczenie zależy od portu. Oczekuje się, że wolumen ładunków spadnie w listopadzie, ponieważ sezon na towary e-commerce wkrótce się zakończy.

4. Inne

Zakażenie Covid powoduje ograniczenia w porcie Ningbo

13 października wykryto infekcję covidową w Beilun, który znajduje się w pobliżu portu Ningbo. Kolejne 4 nowe przypadki zostały odkryte 15 października. Dystrykt Beilun rozpoczął blokadę na 3 dni od 16:00 14 października. Kluczowe firmy wpływające na codzienne życie mogą działać, jeśli spełniają warunki anty-covidowe, inne są zawieszone. Niektóre drogi do portu zostały zamknięte, a kierowcy ciężarówek muszą wykazać się negatywnymi testami covid wykonanymi w ciągu 24 godzin, aby wejść do portu Ningbo. Procedury celne są spowolnione, wielu kierowców w pobliżu portu nie może się naprawdę swobodnie poruszać. Wiele magazynów już ogłosiło, że nie przyjmuje nowych towarów.

Chiny, zwiększenie eksportu produktów związanych z energią

Mając na uwadze kryzys energetyczny w Europie, Chiny doświadczają znacznego wzrostu eksportu tych produktów: golfów, koców elektrycznych, paneli słonecznych, baterii litowych, samochodów na paliwa alternatywne (nowe samochody energetyczne) itp.
Chińskie dane celne pokazują, że eksport chińskich paneli słonecznych wzrósł o 91,2% rok do roku w pierwszych ośmiu miesiącach br., a eksport do Europy wzrósł aż o 138%.
Statystyki Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów pokazują, że eksport aut w Chinach osiągnął kolejny rekordowy poziom w sierpniu br., po raz pierwszy przekraczając 300 000 sztuk, co stanowi wzrost o 6,2% miesiąc do miesiąca i 65% rok do roku. Od stycznia do sierpnia br. Chiny wyeksportowały 1,817 mln pojazdów, co stanowi wzrost o 52,8% rok do roku.

Przedsiębiorstwa europejskie migrują do USA, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Pod presją rosnących cen energii niektóre europejskie przedsiębiorstwa energetyczne przenoszą swoje zakłady do innych regionów, a lokalni decydenci, tacy jak USA, wprowadzili preferencyjną politykę dla europejskich firm.

Waluty swapowe Chin i UE

Chiński bank centralny PBC 10 października br. przedłużył dwustronną umowę z Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie swapu walutowego na kolejne trzy lata. Wolumen swapu walutowego pozostaje niezmieniony na poziomie 350 miliardów juanów lub 45 miliardów euro (49 miliardów dolarów).