Sytuacja transportu z Chin na morzu, kolei, drogach. Wysokość stawek frachtowych. Lekkie spowolnienie w przewozach kolejowych. Wzrost wymiany handlowej między Rosją a Chinami.

 

  1. Fracht morski

Szczyt sezonu nie przynosi w tym roku wzrostu wolumenów. Przewoźnicy konkurują niskimi stawkami przy ograniczonym popycie. Stawki frachtowe spadają. Niektórzy przewoźnicy twierdzą, że są zadowoleni z niższych stawek, o ile nie dotkną one poziomów sprzed pandemii.

W obliczu spadającego popytu korzystanie z frachtu morskiego, które podczas pandemii było bliskie 100%, pozostaje stale poniżej progu 85%, co wskazuje, że rynek nie jest już w stanie utrzymać wysokich stawek spotowych.

Zgodnie z oceną stawek frachtowych SCFI (Shanghai Shipping Exchange Index), stawki są następujące:

Szanghaj – Europa: 2 102 USD/TEU (spadek o 277 USD lub 11,64% tygodniowo)

Szanghaj – Morze Śródziemne: 2 344 USD/TEU (spadek o 224 USD lub 8,72% tygodniowo)

Według ocen Drewry’ego z 27 października br. stawki są następujące:

Szanghaj – Rotterdam: 3 845 USD / FEU, spadek o 591 USD lub 13% tygodniowo (spadek o 73% w skali roku)

Szanghaj – Genua: 4 200 USD / FEU, spadek o 414 USD lub 9% tygodniowo (spadek o 68% rocznie).

Firmy żeglugowe nadal zmniejszają przepustowość, aby ustabilizować stawki. Najnowsze dane Drewry pokazują, że 82 z 721 zarezerwowanych rejsów zostało odwołanych, z 11% wskaźnikiem anulowania w 43 i 47 tygodniu  (24 października – 27 listopada) na głównych trasach. Trasy z Azji do Europy i śródziemnomorskie stanowiły 23% odwołanych rejsów.

  1. Fracht kolejowy

Wolumen kolejowych przewozów towarowych do Europy spadł, ceny są stosunkowo niskie, nadal jest kilka wolnych miejsc na głównych stacjach na pierwszą połowę listopada br. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zamówień LCL w porównaniu z FCL, ponieważ rynek w Europie realizuje mniejsze zamówienia spowodowane zmniejszeniem popytu na rynku i faktem, że większość magazynów jest pełna towarów.

Spedytorzy są zainteresowani wykorzystaniem kolejowego transportu towarowego na głównej trasie północnej przez Rosję, koleje oferują ubezpieczenie wojenne w celu zabezpieczenia ładunku, chociaż od początku wojny nie odnotowano żadnych incydentów.

Ze względu na ograniczenia Covid 19 we wschodnich i południowych Chinach oraz wysokie ceny ropy koszt przyczep na pierwszej mili wzrósł o 280-420 USD. Wielu kierowców nie chce jechać do Xi’an i Zhengzhou, ponieważ w tych regionach wykryto infekcje COVID -19.

Transport kolejowy paliw alternatywnych może stać się nowym źródłem popytu pomimo spadku popytu na kontenery. 20 października br. pierwszy pociąg przewożący wagony napędzane paliwami alternatywnymi i nowymi energiami wyruszył z Chengdu do Hamburga po minięciu Małaszewicze w Polsce. Czas dostawy wynosi około 15 dni od stacji do stacji. Następnie coraz więcej chińskich regionów ogłosiło eksport samochodów z alternatywnym paliwem koleją.

Według China Railway, między styczniem a wrześniem br. odbyło się 12 000 podróży pociągami, a wolumen wzrósł do 1,18 miliona TEU, co stanowi wzrost o 8% rok do roku. Ponad 50% pociągów opuszcza Chiny przez granicę między Chinami a Kazachstanem – Alashankou i Khorgos. Obecnie przez Alasahnkou przejeżdża średnio 17 pociągów, a ponad 19 pociągów przez Khorgos. Xi’an, jako główna stacja dla pociągów z Chin do Europy, obsłużył łącznie 14924 pociągi do 24 października 2022 r.

  1. Transport drogowy

Jako czwarty model transportu między Chinami a Europą po oceanie, lotnictwie i kolei, transport ciężarowy ma mniej niż 1% rynku, a czas dostawy czasami zależy od możliwości poszczególnych przewoźników. Obecnie dotarcie towaru na granicę chińsko-kazachską zajmuje średnio 6-7 dni po odbiorze. Następnie 1-3 dni na przekroczenie granicy i formalności celne w Kazachstanie. Ze względu na wysokie koszty frachtu lotniczego, niektórzy klienci, którzy kiedyś transportowali drogą lotniczą, przeszli na transport drogowy, aby obniżyć koszty i nadal uzyskać stosunkowo szybką dostawę. Większość firm spedycyjnych transportuje towary e-commerce z Chin do Europy.

Z powodu napięć geopolitycznych port drogowy na granicy polsko-białoruskiej, Koroszczyn-Brześć, stał się ostatnio zatłoczony. Czas przeprawy wynosi od 2 do 5 dni.

  1. Inne
  • Trade między Rosją a Chinami.

Chiński eksport do Rosji wzrósł we wrześniu br. o 21,2%, jest to trzeci miesiąc z rzędu dwucyfrowego wzrostu. Jeśli przeliczyć wzrost w dolarach, całkowita wymiana handlowa między Chinami a Rosją wzrosła o 32,5% do 136,089 mld USD, co stanowi największy wzrost wśród głównych partnerów handlowych. Według Stowarzyszenia Firm Detalicznych (AKORT) Rosji, udział Chin w dostawach codziennych dóbr konsumpcyjnych w Rosji wzrósł o 10% w ciągu ostatniego roku, do 70%. Intensywna wymiana handlowa między Chinami a Rosją przyniosła nowe możliwości logistyczne między tymi dwoma krajami.

  • Covid w Beilun, Ningbo

Beilun został całkowicie zniesiony z blokady od 00:00 w dniu 28 października 2022 r. Wszystkie obszary w regionie wracają do normalnego życia.

  • Eksport Chin

Chiński eksport osiągnął we wrześniu br. 322,76 mld USD, co oznacza wzrost o 5,7%, podczas gdy oczekiwania wyniosły 4%, tempo wzrostu w sierpniu br. wyniosło 7,1%.