Usluga door to door symlog

Spedycja międzynarodowa to istotna gałąź gospodarki wpływająca na rozwój handlu międzynarodowego. Ilość i różnorodność przewożonych towarów oraz dostosowywanie oferty do wymagań klientów sprawiają, że ulega ona coraz większej specjalizacji. Jedną z popularnych opcji wybieraną przez przedsiębiorców jest usługa „door to door”. Na czym polega i jakie jej są zalety streścimy w tym artykule.

Usługa „door to door” – co to jest

Usługa „door to door” to przewóz towarów z miejsca nadania do adresata. Zakłada ona, że spedytor odbierze towar bezpośrednio od nadawcy (np. w siedzibie firmy klienta) i przewiezie w miejsce docelowe. Oferta ta przypadnie do gustu wszystkim przedsiębiorcom, których celem jest zoptymalizowanie przepływu towarów.

Usługa „door to door” może odbywać się w sposób tradycyjny: za pomocą pociągu lub ciężarówki. Jednakże jest ona szczególnie korzystna w przypadku zastosowania transportu multimodalnego opartego o spedycję kontenerową. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się optymalizację przewozu pod kątem kosztów i czasu. Zastosowanie kontenerów sprawia, że cały proces przebiega szybko i sprawnie, ponieważ na całej trasie – niezależnie od zastosowanego środka transportu – wykorzystuje się tylko jedną jednostkę ładunkową bez konieczności przeładunku towaru przy zmianie formy przewozu.

Obecnie na europejskim, w tym polskim, rynku mamy coraz więcej firm spedycyjnych zajmujących się kompleksową obsługą transportu, które w swojej ofercie mają usługę „door to door”. Przedstawiciele naszej firmy – specjaliści od organizacji transportu twierdzą, że coraz więcej firm jest zainteresowanych tego typu usługami, co wyraźnie widać w zmieniającej się charakterystyce zamówień związanych ze spedycją międzynarodową i międzykontynentalną.

Usługa „door to door” – jak przebiega

W Symlog – w ramach usługi „door to door” – spedytorzy oferują kompleksową obsługę transportu. Po pierwsze obejmuje ona analizę całej trasy przejazdu pod względem czasu i kosztów. Następnie wyspecjalizowana załoga firmy wybiera optymalne dla przedsiębiorcy rozwiązanie. W indywidualny sposób traktuje każdego klienta i skupia się na jego potrzebach. Taka usługa dotyczy też pomocy w wyborze odpowiedniego pod względem wielkości i rodzaju kontenera, którego charakterystyka uzależniona jest od przewożonego towaru (np. kontenery chłodnie). Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od rodzaju i ilości towaru, który będzie podlegał przewozowi. Usługa transportowa „door to door” obejmuje także booking miejsca na statku lub pociągu.

Cały proces transportu przebiega sprawnie. Firma spedycyjna odbiera towar od klienta. Ma do dyspozycji samochód z podwoziem kontenerowym. Zajmuje się też całym procesem przeładunku kontenera (w zależności od wyboru: na pociąg lub statek). W przypadku transportu międzynarodowego, już po dotarciu do miejsca docelowego, dopełnia formalności związanych z ocleniem przewożonego ładunku. Kontener zostaje dalej przeładowany na przystosowany do tego celu samochód z podwoziem kontenerowym i dostarczony do miejsca odbioru.

Dlaczego warto inwestować w usługę „door to door”

Popularność usługi „door to door” wynika z wielu korzyści, jakie oferuje ona klientom. Bez wątpienia – zrealizowana przez specjalistów – będzie przebiegać znacznie szybciej, niż transport towarów w wykonaniu kilku pośredników. Każdorazowe tworzenie indywidualnej i optymalnie dopasowanej do potrzeb klienta oferty sprawia, że towary przewożone są w korzystnym dla niego czasie. Co więcej, przewóz ładunku jest także zoptymalizowany pod względem ceny.

Outsourcing spraw związanych z transportem pozwala firmom na obniżenie kosztów stałych ich funkcjonowania, dzięki czemu stają się one bardziej konkurencyjne na rynku. Przekazanie organizacji transportu towarów specjalistom to także zniesienie odpowiedzialności za przewóz – w ten sposób za bezpieczeństwo transportowanego ładunku odpowiada spedytor.

Usługa „door to door” to dobre rozwiązanie zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych firm, które chcą poszerzyć rynki zbytu lub zakres prowadzonej działalności. Warto więc znaleźć zaufanego spedytora, który w profesjonalny sposób dostarczy towar do miejsca przeznaczenia. Transport, zwłaszcza ten międzynarodowy realizowany na dużych odległościach, jest procesem złożonym. Zwykle spedytor oferujący usługę „door to door” ma już wypracowane standardy działań i zna środowisko, w którym pracuje. Warto zatem wybierać firmy – takie jak nasza, które posiadają wieloletnie doświadczenie w organizacji transportu.