Transport multimodalny

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć intensywny rozwój branży transportowej, która sięgając do nowoczesnych rozwiązań, pozwala na coraz szybszy i bardziej sprawny przewóz rozmaitych towarów. Rozrastające się prężnie sieć i infrastruktura dróg lądowych, kolejowych i morskich umożliwiają transport ładunków przy wykorzystaniu najbardziej optymalnych środków przewozu. Możliwość zoptymalizowania usług doprowadziła do powstania nowej gałęzi branży transportowej, jaką jest transport multimodalny. Warto zapoznać się z korzyściami płynącymi z wyboru takiego rozwiązania.

Na czym polega transport multimodalny?

Dynamiczny rozwój branży transportowej doprowadził do częstszego stosowania nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają przewóz towarów w sposób najbardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Odpowiedzią na potrzeby wymagających klientów okazał się transport multimodalny, który jest stosunkowo nową metodą, pozwalającą przewozić ładunki możliwie szybko i sprawnie.

Transport multimodalny według definicji jest wykorzystaniem co najmniej dwóch różnych środków transportu do przewożenia danego towaru, dopuszczając przy tym używanie różnych jednostek ładunkowych. Do przewozu wykorzystuje się zarówno drogi lądowe i kolejowe, jak i wodne. Transport drogą lądową odbywa się przy użyciu samochodów ciężarowych a transport kolejowy przy zastosowaniu pociągów ze specjalnie dostosowanymi wagonami do rodzaju przewożonych towarów – wagonami kontenerowymi, platformami, cysternami a także chłodniami. W transporcie drogą morską wykorzystuje się duże statki, kontenerowce, a w żegludze śródlądowej barki.

Zdecydowanie najczęściej używaną jednostką ładunkową do przewożenia towarów w transporcie multimodalnym jest kontener o stalowej konstrukcji. Zastosowanie kontenerów pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, ponieważ przewóz ładunku w jednym i tym samym pojemniku nie wymaga przeładowania w miejscu zmiany środka transportu. Takie rozwiązanie dodatkowo gwarantuje bezpieczeństwo przewożonych towarów, co jest ważne zwłaszcza w przypadku ładunków mogących ulec łatwo zniszczeniom.

Jakie są zalety transportu multimodalnego?

Decydując się na przewóz towarów za pomocą kilku środków transportu, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w transporcie multimodalnym. Zlecenie całego procesu firmie zewnętrznej pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze, oraz zapewni spokój i gwarancję, że towar zostanie dostarczony w terminie i w stanie nienaruszonym.

Obsługą całego procesu zajmuje się operator transportu multimodalnego, który w pełni odpowiada za każdy etap przewozu ładunku, załatwia wszystkie konieczne formalności oraz reaguje na pojawiające się w trakcie transportu problemy. Firmy specjalizujące się w transporcie multimodalnym, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i ogromnej wiedzy, są w stanie zaproponować usługę dopasowaną optymalnie do potrzeb klienta zlecającego przewóz. Coraz bardziej powszechne są również usługi monitorowania trasy i dostarczenia towaru „door-to-door”, które proponują firmy o mocnej pozycji na rynku.

Transport multimodalny pozwala na zoptymalizowanie całej drogi transportu towaru, uwzględniając rozmaite czynniki. Firma, której zlecimy usługę, dobierze środki transportu i wyznaczy trasę, biorąc pod uwagę rodzaj przewożonego ładunku, jego wagę i gabaryty, oczekiwany czas dostawy, budżet, jakim dysponuje klient oraz przeanalizuje możliwe przeszkody. Jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie na rynku, które jest najwygodniejsze i stosunkowo najtańsze.

Gdy występuje konieczność przewozu towarów na poziomie międzynarodowym lub międzykontynentalnym, transport multimodalny można połączyć dodatkowo z transportem lotniczym. Takie rozwiązanie zdecydowanie pozwala na jeszcze szybszy przewóz ładunków, minimalizując koszty oraz gwarantując bezpieczny transport towaru. Jest to połączenie, które pozwoli przetransportować ładunek pomiędzy dwoma dowolnymi punktami na całym świecie.