Transport kolejowy

Wraz z intensywnym rozwojem infrastruktury kolejowej, modernizacją pociągów i rozbudową sieci kolejowych, wzrosło zainteresowanie transportem kolejowym. Stał się on bardzo popularnym środkiem transportu wykorzystywanym nie tylko w transporcie krajowym, ale również w międzynarodowym i międzykontynentalnym. Rozwój transportu kolejowego dodatkowo wpłynął pozytywnie na wzmocnienie stosunków handlowych pomiędzy Polską a Chinami. Jakie są zalety takiego rozwiązania i w jakich sytuacjach transport kolejowy będzie najlepszym wyborem?

Rozwój transportu kolejowego

Intensywna rozbudowa sieci kolejowych w Polsce doprowadziła do tego, iż pociągi są bardzo często wykorzystywane w transporcie, tuż obok samochodów ciężarowych. Coraz bardziej zaawansowane potrzeby klientów i różnorodność towarów wymusiła dostosowanie tego środka transportu do rodzaju przewożonych towarów. W ten sposób powstały specjalne wagony kontenerowe, zbudowane ze stalowej konstrukcji, które mogą pomieścić bardzo dużą ilość towarów, zwłaszcza idealnie się sprawdzają przy przesyłkach drobnych i licznych. Wagony platformowe przeznaczone są do przewozu towarów wielkogabarytowych, a specjalne wagony kontenerowe chłodnie służą do transportu artykułów szybko psujących się jak na przykład żywność lub kwiaty.

Rozwój transportu kolejowego w Polsce i centralne położenie naszego kraju w Europie sprawiły, że rozkwitł handel pomiędzy Polską a innymi państwami. Nasz kraj coraz częściej staje się punktem przeładunkowym dla towarów podróżujących po całej Europie, a także poza nią. Modernizacja dawnego Jedwabnego Szlaku, obecnie zwanego Nowym Szlakiem Jedwabnym, łączącego Azję z Europą, pozwoliła na szybki rozwój stosunków handlowych pomiędzy Polską a Chinami.

Chociaż Polskę i Chiny dzieli spora odległość, coraz powszechniej w transporcie kolejowym stosowane są ekspresowe pociągi towarowe, które osiągają wyższe prędkości niż standardowe pociągi, a tym samym są w stanie zaoferować szybki przewóz, co dla niektórych klientów jest kluczowe.

Mimo, iż transport kolejowy jest niezaprzeczalnie wolniejszy od transportu lotniczego, to jednak to rozwiązanie ma dużo zalet. Poza niewątpliwym atutem, jakim jest niska cena, transport kolejowy jest również najbardziej punktualny. Zalety takie, jak swobodne przekraczanie granic, brak korków, znikomy wpływ warunków atmosferycznych, możliwość przewozu ładunków wielkogabarytowych sprawiają, że transport kolejowy pomiędzy Chinami a Polską jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego klienta. Warto wspomnieć również o wysokim bezpieczeństwie, które jest zaletą spedycji kolejowej – ten środek transportu, według statystyk, jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie.

Transport kolejowy w transporcie multimodalnym

Coraz częściej transport kolejowy wykorzystuje się jako element transportu multimodalnego. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, zakładające przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych środków transportu. Poza koleją, elementem tego typu transportu mogą być samochody ciężarowe i statki. W transporcie multimodalnym wykorzystuje się bardzo często również stalowe kontenery, a przewóz towarów przy ich użyciu zdecydowanie ułatwia całą logistykę procesu i pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Decydując się na transport towarów na linii Chiny-Polska, warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej, która dzięki swojej fachowej wiedzy i bogatemu doświadczeniu pomoże dobrać najlepsze rozwiązania do zgłaszanych potrzeb. Scedowanie całego procesu na firmę zewnętrzną gwarantuje mniej stresu, przenosząc całą odpowiedzialność na przedsiębiorstwo. Obsługą transportu multimodalnego zajmuje się operator transportu multimodalnego, który odpowiada za cały proces przewozu od początku do końca. Organizuje odbiór towaru, zajmuje się formalnościami (opłaty celne, podatki, świadectwa pochodzenia towaru) a także na bieżąco reaguje na pojawiające się problemy. Wybór firmy spedycyjnej gwarantuje bezpieczny przewóz i perfekcyjną obsługę całego procesu.