Klienci z państw WNP

Stosunki handlowe pomiędzy Polską a innymi państwami dynamicznie się rozwijają. Centralne położenie naszego kraju w Europie wzmacnia jego pozycję w wymianie towarowej i ułatwia szybki przewóz towarów. Chociaż współpracujemy z wieloma krajami, bardzo dużą rolę odgrywa wymiana handlowa z państwami WNP, czyli Wspólnoty Niepodległych Państw. Z jakimi państwami warto podjąć współpracę i jak przeprowadzić cały proces wymiany handlowej?

Stosunki handlowe z Państwami WNP

Wspólnota Niepodległych Państw to ugrupowanie zrzeszające kraje byłego ZSRR, w którego skład wchodzą: Rosja, Ukraina, Białoruś, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Turkmenistan i Uzbekistan. Głównymi partnerami handlowymi Polski są przede wszystkim Ukraina, Rosja i Białoruś. Eksport towarów do krajów spoza strefy euro wyraźnie wzrasta a rynki poza unijne, zwłaszcza krajów rozwijających się, otwierają się coraz bardziej na długotrwałą współpracę handlową.

Najczęściej eksportowane towary z Polski to wyroby chemiczne, papiernicze, elektromaszynowe a także rolno-spożywcze. Na Ukrainę eksportujemy przede wszystkim dobra szybko zbywalne takie jak żywność, artykuły higieniczne, kosmetyki czy środki piorące. Coraz częściej dostarczamy również maszyny i urządzenia dla przemysłu energetycznego, materiały budowlane oraz sprzęt AGD. Kupujemy z kolei ukraińskie wyroby metalurgiczne i produkty mineralne. Dynamicznie wzrasta również ilość polskich inwestycji na Ukrainie, które są realizowane za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Polska bardzo aktywnie prowadzi również wymianę handlową z Rosją. Rosjanie kupują od nas wyroby przemysłu elektromaszynowego, papiernicze, metalurgiczne, przemysłu lekkiego, chemicznego oraz żywność. Polacy z kolei sprowadzają z Rosji produkty mineralne, takie jak gaz ziemny i ropa naftowa. Jednym z większych partnerów handlowych jest dla nas również Białoruś, która kupuje od nas wyroby przemysłu chemicznego, elektromaszynowego, tworzywa sztuczne i żywność, głównie pochodzenia zwierzęcego. My z kolei importujemy produkty ropopochodne, nawozy i wyroby z drewna.

Niewątpliwym ułatwieniem dla wymiany handlowej pomiędzy Polską a krajami WNP jest ich wzajemna bliskość. Tym samym koszt transportu jest zdecydowanie niższy, niż z większości krajów Unii Europejskiej, więc niskie ceny przewozu zdecydowanie przemawiają na korzyść Polski. Również bliskość kulturowa a zarazem biznesowa i podobne podejście do konsumpcji ułatwiają nawiązywanie nowych kontaktów handlowych.

Organizacja wymiany towarowej

Wymiana handlowa z Państwami WNP jest wyjątkowo łatwa ze względu na geograficzną bliskość położenia względem siebie. Najczęściej używanymi środkami transportu pomiędzy Polską a wschodem jest kolej i samochody ciężarowe. Do przewożenia towarów można również wykorzystać coraz bardziej popularne ekspresowe pociągi towarowe, które korzystają z linii Nowego Jedwabnego Szlaku, który jest nawiązaniem do tradycji historycznego Jedwabnego Szlaku. Transport koleją jest wyjątkowo szybki i pozwala na przewóz również towarów szybko psujących się jak np. świeża żywność i mięso.

Zorganizowanie wymiany towarowej należy rozpocząć przede wszystkim od kwestii formalnych – należy zweryfikować, jakie dokumenty są wymagane w państwie kupującego towar, oraz jakie są polskie normy odnośnie importowanych produktów. Warto pamiętać o tym, że niektóre towary wymagają przedstawienia dodatkowych dokumentów jak np. świadectwo pochodzenia, świadectwo weterynaryjne w przypadku mięsa lub świadectwo fitosanitarne w przypadku roślin i produktów roślinnych.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie usług firmy zajmującej się spedycją międzynarodową, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże nam dobrać odpowiedni środek transportu do naszych indywidualnych potrzeb oraz zadba o wszystkie niezbędne dokumenty. Warto zainteresować się transportem multimodalnym, łączącym dwa lub więcej środków transportu, co może być najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla przewiezienia naszego towaru. W ramach spedycji multimedialnej ładunki transportowane są w stalowych kontenerach, co zdecydowanie usprawnia cały proces i pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.