Chiny to jeden z najpopularniejszych kierunków w zakresie handlu globalnego. Także Europa, a wraz z nią Polska, stale rozwija kontakty gospodarcze z Państwem Środka. Sposobem na skuteczny transport towarów oparty na zoptymalizowanych elementach stało się wykorzystanie ekspresowych pociągów towarowych.

W określeniu Nowy Jedwabny Szlak nie brak historycznych nawiązań – odwołuje się ono do starożytnego szlaku handlowego łączącego Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Transportowano nim nie tylko jedwab, ale także żelazo, papier, złoto, czy wyroby jubilerskie. Dziś Nowy Jedwabny Szlak to główna koncepcja rozwoju gospodarczego Państw Środka zakładająca ciągły rozwój istniejących już połączeń kolejowych pomiędzy Chinami i Europą.

Współczesność z tradycyjną nazwą

Nowy Jedwabny Szlak to sieć linii kolejowych łącząca Chiny i kraje europejskie. Trasa biegnie przez Kazachstan, Rosję i Białoruś i zyskuje coraz większą popularność głównie za sprawą optymalizacji czasu, a także kosztów transportu. Wykorzystanie towarowych pociągów ekspresowych to ogromne ułatwienie w zakresie międzykontynentalnego przewozu towarów, ale także możliwość otwarcia na nowe rynki.

Funkcjonuje kilka regularnych linii Nowego Jedwabnego Szlaku. Jedna, którą można uznać za najbardziej atrakcyjną logistycznie, prowadzi z chińskiego Zhengzhou do centrum multimodalnego pod Warszawą. Tam trafiają głównie towary, których kresem podróży są kraje Polski i Europy Zachodniej. Centrum to jest również punktem przeładunkowym.

Nowy Jedwabny Szlak rozrasta się, a na jego rozwoju zyskuje zarówno strona chińska, obsługująca poszczególne nitki tej misternej sieci dróg transportu, ale również i europejskie firmy. Co można zyskać korzystając z oferty przewozu towarów ekspresowymi pociągami? Przede wszystkim niezawodność i bezpieczeństwo.

Zalety przewozu towarów Nowym Jedwabnym Szlakiem

Niewątpliwym atutem Nowego Jedwabnego Szlaku są stosunkowo niskie koszty przewozu. Oczywiście nie bez znaczenia jest czas, który jest kilkakrotnie krótszy w porównaniu z transportem morskim (od 12 do 16 dni między centralnymi Chinami i Niemcami, drogą morską 50–60 dni). Tym samym transport kolejowy jest idealnie dopasowany i spełnia wymagania także dla specyficznej grupy towarów – np. artykułów spożywczych, dla których spedycja morska trwa zbyt długo, a lotnicza z kolei generuje zbyt wysokie koszty. Co więcej, przewóz towarów realizowany przez ekspresowe pociągi towarowe doskonale wpisuje się w filozofię transportu multimodalnego.

Moda na Azję

Moda na Azję i produkty sprowadzane z Chin nie słabnie. Państwo Środka od kilkudziesięciu lat wykorzystywane jako miejsce taniej siły roboczej.  Od 2010 roku zdobyło zaszczytny tytuł drugiej gospodarki świata przegrywając jedynie ze Stanami Zjednoczonymi. Jest jednocześnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem naszego globu ze średnim tempem rozwoju oscylującym w okolicach 10% rocznie przez ostatnie 30 lat. Jest jednocześnie największym eksporterem wszelkiego typu dóbr i drugim co do wielkości importerem.

Ten ogromny, wciąż nienasycony rynek stwarza doskonałe warunki do rozwoju kontaktów handlowych zarówno pod względem kupowania, jak i sprzedaży na jego terenie towarów. Tendencja ta w najbliższym okresie czasu prawdopodobnie nie ulegnie zmianie i Europa, w tym także Polska, będą stale utrzymywać z Chinami  wysoki poziom wymiany dóbr. Nasz kraj sprowadza z tego kraju przede wszystkim tekstylia, wyroby skórzane, odzież, elektronikę, chemikalia, kosmetyki, pojazdy, części do samochodów, produkty rolne i żywność. Wszystkie te produkty doskonale sprawdzają się w przewozie multimodalnym, którego trzon stanowią ekspresowe pociągi towarowe podróżujące Nowym Jedwabnym Szlakiem.

Transport kształtuje rynki światowe

Dla spedytorów towarowych dużą szansą na zwiększenie skali działalności jest rozwój połączeń kolejowych Chin z Europą. Chiny dążą do otwarcia nowych szlaków transportowych, zależy im, by przewóz towarów był znacznie szybszy, bardziej opłacalny i bezpieczny. Dla nas jest to przede wszystkim szansa na zwiększenie eksportu do Państwa Środka. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe – staje się coraz bardziej realne, przede wszystkim ze względu na nowe sposoby transportu. Najkrótszy wariant trasy lądowej Nowego Jedwabnego Szlaku prowadzi do Niemiec, właśnie przez Polskę. Dzięki tej szczęśliwej lokalizacji geopolitycznej możemy korzystać z dobrodziejstw najdynamiczniej rozwijającego się szlaku handlowego XXI wieku.