Wykorzystanie spedycji kolejowej w transporcie międzykontynentalnym cieszy się coraz większym powodzeniem. Rozwija się również branża obejmująca transport multimodalny oparty o transport szynowy.

Przewóz dóbr przy pomocy pociągów towarowych jest ceniony dzięki zachowanej równowadze między niskim czasem dostawy a rozsądną ceną. Jednakże nie zawsze kolej może sprawnie obsłużyć całe połączenie, a podpisywanie wielu umów z różnymi spedytorami do obsługi de facto jednego transportu łączy się z niedogodnościami, takimi jak rozkład odpowiedzialności na kilka podmiotów.

Z pomocą przychodzi usługa transportu multimodalnego, która wiąże się z wykorzystywaniem większej niż jeden środków transportu. Zazwyczaj spedycja multimodalna, oprócz kolei wykorzystuje:

  • transport drogowy,
  • transport drogowy i morski,
  • transport drogowy i lotniczy,
  • transport drogowy i rzeczny.

Najczęściej spotykane są dwa pierwsze warianty.

Złoty środek

Kluczem do sukcesu transportu multimodalnego jest jego elastyczność – do indywidualnych potrzeb klienta dostosowuje się zarówno trasę, jak i środki transportu konieczne do sprawnego przeprowadzenia operacji transportowej.

Tworząc plan przewozu towarów klienci przede wszystkim zwracają uwagę na czas dostawy. W przypadku transportu multimodalnego opartego o ekspresowe pociągi towarowe z Chin cały łańcuch związany z realizacją usługi door-to-door trwa około 20-22 dni. To zacznie krócej, niż to, co oferują spedytorzy specjalizujący się w transporcie towarów drogą morską. Znaczenie w tym kontekście ma również wysoka ładowność – pociągi są w stanie załadować kilkadziesiąt wagonów wypełnionych kontenerami. Co więcej, kursują one nawet 4 razy w tygodniu (w obie strony) co znacznie poprawia przepustowość przewozu załadunku. To właśnie podkreśla rolę tej formy transportu jako złotego środka.

Transport multimodalny z wykorzystaniem spedycji kolejowej ma również inne zalety. Trzeba wskazać choćby fakt, że omija on restrykcyjne regulacje dotyczące transportu drogowego na terenie państw pośrednich. Jak wiadomo, w niektórych krajach wprowadzono ograniczenia dotyczące ruchu ciężarówek w konkretne dni tygodnia.

Bezpieczeństwo

Spedycja kolejowa jest gwarancją wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że pociągi towarowe są znacznie mniej wrażliwe na zmiany pogodowe i usterki niż frachtowce. Ponadto trasy kolejowe wiodą przez państwa o niskim stopniu ryzyka, w przeciwieństwie do statków, których droga wiąże się z koniecznością przepłynięcia Zatoki Perskiej.

Trasa kolejowa z Chin biegnie w przez Rosję, Białoruś, Mongolię i Kazachstan. Są to kraje o dość stabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej, a wymiana handlowa z wykorzystaniem kolei przebiega od wielu lat bez większych zakłóceń.

Nowe możliwości

Wybór transportu multimodalnego pozwala na otwarcie się na wymianę towarową z państwami Wspólnoty Niepodległych Państw. Takie rozwiązanie może być bezpieczniejsze, szybsze niż wybór transportu drogowego i jednocześnie daje możliwość przewozu większej ilości towarów.

Pociągi docierają dodatkowo w bardziej egzotyczne kierunki jak Kirgizja, Tadżykistan, Uzbekistan, Mongolia, Kazachstan czy Gruzja. To interesujące rynki, oferujące bardzo niskie ceny za produkty o sprawdzonej jakości. Co więcej, produkty tego obszaru cieszą się coraz większą popularnością wśród europejskich konsumentów. W szczególności może się to odnosić do branży spożywczej – import żywności za pomocą ekspresowych pociągów towarowych odbywa się wystarczająco szybko, by uniknąć jej zepsucia.

Przebieg transportu

Wykorzystanie kontenerów może okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że na wschodniej granicy Polski zmienia się rozstaw szyn, a zmiana wózków jest czasochłonna. Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przenoszenie kontenerów między platformami bez konieczności ich otwierania i przeładowywania. Kontenery stosuje się z powodzeniem w spedycji morskiej, a także w transporcie multimodalnym ze względu na wysoką oszczędność czasu.

Innym wyjściem jest – jak w przypadku transportu szynowo-drogowego – umieszczenie środka transportu drogowego na innym środku transportu. Może oznaczać to przewiezienie ciężarówki na pokładzie frachtowca, lub za pomocą kolei – ta ostatnia opcja cieszy się większą popularnością. Wówczas środek transportu drogowego jest odpowiedzialny jedynie za transport do stacji załadunkowej oraz ze stacji końcowej do miejsca wskazanego przez importera. Możemy tutaj zastosować zarówno całe ciężarówki, jak jedynie naczepy czy pojemniki wymienne.

Optymalizacja – dobry wybór

Transport multimodalny jest coraz częściej wybierany przez przedsiębiorców ze względu na wysokie możliwości optymalizacji. Wykorzystanie tu kolei pomaga w redukcji zarówno czasu dostawy, jak i jej kosztów, a przy tym pozwala na maksymalne uproszczenie wszelkich procedur: spedycja odbywa się na podstawie jednej umowy, a odpowiedzialność ponosi tylko jeden podmiot. Ta rozwijająca się gałąź transportu międzynarodowego umożliwia daleko posuniętą personalizację usługi – co sprawia, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem klientów.